Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 najpopularniejszych marek

10 najpopularniejszych marek

najbardziej znane marki swiata

Co czyni daną markę popularną? Nie tylko, jak mogłoby się wydawać, dochody firmy, ale kombinacja zarobków i świadomości marki wśród konsumentów. Istnieją setki firm, które rocznie zarabiają miliardy dolarów, jednak ich nazwy nie mówią nic przęciętnemu Kowalskiemu, który nie jest nawet w stanie określić, do jakiej branży one należą. Tylko firmy, które poza zawrotnymi obrotami zmaksymalizowały również świadomość swoich marek wśród konsumentów, można nazwać popularnymi.

Oto stworzona przez magazyn Forbes lista najbardziej dochodowych i zarazem najbardziej popularnych marek, z łatwością rozpoznawalnych przez miliony konsumentów na całym świecie.

1. Apple

marka apple logo

Apple jest producentem najmodniejszych i najbardziej porządanych urządzeń i gadżetów ostatniej dekady. Sprzedawane na całym świecie przenośne odtwarzacze muzyki iPody, tablety iPady i smartfony iPhone tuż po wypuszczeniu na rynek zaczynają żyć swoim własnym życiem. Założona w 1976r. firma zatrudnia ponad 60 000 pracowników, których kreaktywność pozwala regularnie udostępniać klientom coraz bardziej innowycyjne produkty.

2. Microsoft

logo marki microsoft

Przeważająca większość użytkowników komputerów z całego świata za każdym razem, gdy uruchamia swój sprzęt, widzi logo Microsoft – firmy założonej w 1975r. przez Billa Gatesa, jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Oprócz Windows, najpopularniejszego systemu operacyjnego, Microsoft  jest również właścicielem min. najczęściej używanego oprogramowania biurowego Microsoft Office i przeglądarki Internetowej Internet Explorer. W oddziałach firmy na całym świecie zatrudnionych jest ponad 90 000 pracowników.

3. Coca-Cola

marka cocacola logo

Do Coca-Coli należy ponad  500 marek alkoholowych i bezalkoholowych napojów: soki, herbaty, kawy,napoje energetyzujące oraz jedne z najbardziej popularnych na świecie napojów gazowanyych: Coca Cola, Fanta i Sprite, które można kupić prawie w każdym zakątku globu. Firma słynie ze swoich sloganów reklamowych, które na długo zapadają w pamięć konsumentom i stają się częścią współczesnej popkultury.


4. IBM

marka ibm logo

IBM to największy koncern informatyczny świata. Ta założona w 1911r. firma zajmuje się min. doradztwem biznesowym, budową i modernizacją infrastruktury informatycznej  – działalność IBM podzielona jest w sumie na 5 głównych segmentów.   W 170 krajach świata koncern zatrudnia ponad 430 000 pracowników, z czego w Polsce, w pięciu lokalnych oddziałach pracuje ponad 3000 osób.

5. Google

marka Google Logo

Google osiagnęło tak ogromną popularność, że nazwa tej marki zaczęła funkcjonować w mowie potocznej nawet jako czasownik -zgooglować kogoś znaczy wyszukać informację na czyjś temat w internecie. Najbardziej znanym produktem firmy jest właśnie wyszukiwarka internetowa, jednak znaczna większość dochodów firmy pochodzi z serwisów reklamowych – AdWords i AdSense. Firma powstała w 1998r., a dzisiaj zatrudnia ponad 30 000 pracowników w wielu międzynarodowych oddziałach.

6. McDonald’s

marka McDonalds logo

Mało jest takich osób, które chociaż raz w życiu nie odwiedziły tej najpopularniejszej na świecie restauracji z szybkim jedzeniem. Nawet w Indiach, gdzie nie spożywa się wołowiny – najpopularniejszego burgera wszystkich fast foodów – znajduje się ponad 200 restauracji McDonald’s. Poza Indiami ta założona w 1955r. sieć restauracji obecna jest w 118 innych krajach, w których w sumie zatrudnia ponad 420 000 pracowników.

7. General Electric

marka general electric Logo

Firma General Electric założona w 1982r., znana także jako GE, kojarzona jest głównie z żarówkami i sprzętem domowym takim jak lodówki czy kuchenki mikrofalowe. Chociaż to właśnie te produkty sygnowane nazwą firmy pozwoliły zwiększyć świadomość marki wśród zwykłych konsumentów, to GE działa również w kilkunastu innych branżach, np. w bankowości, przemyśle lotniczym czy nawet filmowym.


8. Intel

marka intel logo

Windows i Apple co prawda działają na różnych systemach operycyjnych, ale używają procesorów stworzonych przez tę samą firmę. Intel projektuje i produkuje układy scalone i mikroprocesory, które umieszcza się min. w komputerach, tabletach, smartfonach i urządzeniach medycznych. Firma ta została założona w 1968r. i zatrudnia ponad 100 000 pracowników.

9. Cisco

marka cisco logo

Cisco Systems firma stojąca za transferem naszych danych, dźwięków, obrazów i video w internecie. To jedno z największych przedsiębiorstw informatycznych na świecie, które zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń sieciowych (min. routerów). Jego produkty trafiają dosłownie wszędzie – do domów, firm i publicznych instytucji. Firma Cisco Systems obecna jest na rynku od 1984r.

10. BMW

marka bmw logo

BMW to ogromna i prestiżowa niemiecka marka przemysłu samochodowego, produkująca samochody i motocykle. Poza linią pojazdów BMW, należą do niej również Rolls Royce oraz MINI. Działy produkcji, montażu, sprzedaży oraz serwisu rozsiane są po całym świecie. Firma BMW powstała w 1916r. i zatrudnia ponad 100 000 pracowników.

A Wy, mieliście problem z rozpoznaniem którejkolwiek z tych najlepszych marek na świecie?

Top