Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > 13 najciekawszych złudzeń optycznych

13 najciekawszych złudzeń optycznych

iluzje zludzenia optyczne

Niesamowite iluzje optyczne

Nie wszystko na co patrzymy jest zawsze takie, jak się nam wydaje. Czasami nasz mózg, zwiedziony nietypowym kontrastem, perspektywną, zestawieniem kolorów czy kształtów płata nam figle i sprawia, że zaczynamy postrzegać pewne obiekty w nierzeczywisty sposób. Taka błędna interpretacja obrazu przez mózg to po prostu złudzenie optyczne. Poniższa lista najbardziej niesamowitych iluzji optycznych pozwoli łatwiej zrozumieć, dlaczego to zjawisko tak bardzo fascynuje psychologów i naukowców od wielu dekad.

Oto ranking 13 najciekawszych złudzeń optycznych – żadnej magii, żadnych tricków, tylko facynujące działanie ludzkiego mózgu.

1. Szachownica Adelsona

zludzenia optyczne szachownica adelsona

To chyba najbardziej niesamowite złudzenie optyczne z naszego rankingu. Zostało ono odkryte i opisane przez amerykańskiego profesora Edwarda H. Adelsona całkiem niedawno, bo dokładnie 15 lat temu. Chociaż pole A wydaje się być znacznie ciemniejsze, niż pole B, w rzeczywistości są one identycznego koloru! Trudne do uwierzenia, ale łatwe do zweryfikowania – wystarczy połączyć oba pola kreską tego samego koloru i złudzenie od razu znika (kliknij tutaj by się przekonać).
2. Objawienie

zludzenia optyczne Jezus

Oto zaiste cudowna iluzja. Patrz na środek obrazka przez około pół minuty, a następnie skieruj wzrok na dowolną białą powierzchnię, np. sufit. Nie ważne, czy jesteś osobą wierzącą czy nie, napewno zobaczysz Jezusa.

3. Straszna iluzja

straszne zludzenia optyczne potwory

To złudzenie optyczne można znaleźć w większości podręczników do psychologii. Tym razem ludzki mózg zmienia realne proporcje widoczne na obrazku – oba potwory są identycznej wielkości, mimo że ten na drugim planie wydaje się być znacznie większy.

4. Niebiesko-zielone

zludzenia optyczne kolory

Istnieje kilka wariacji tej iluzji, ale efekt jest zawsze ten sam. Niebieska i zielona ćwiartka prostokąta w rzeczywistości są identycznego koloru – można to łątwo zweryfikować edytując obrazek np. w PhotoShopie.

5. Okręgi Titchenera

zludzenia optyczne okregi titchenera

Pomarańczowe koło po prawej stronie wydaje się być większe od tego po lewej, jednak w rzeczywistości koła te są identycznej wielkości. Zjawisko to zostało opisane przez brytyjskiego psychologa Edwarda Titchenera, jednak pierwsze badania nad nim przeprowadził niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus i dlatego też określane jest często jako złudzenie Ebbinghausa.

6. Iluzja pac-mana

zludzenia optyczne pacman

Po kilku sekundach wpatrywania się w krzyżyk pojawi się zielona kropka poruszająca się po kole. Po kilku następnych sekundach znikną wszystkie różowe kropki, a po kole będzie poruszać się tylko ta zielona. W rzeczywistości wszystkie kropki są różowe i żadna nie znika nawet na moment.

7. Siatka Hermanna

zludzenia optyczne siatka hermanna

To klasyczny przykład złudzenia optycznego nazwany od nazwiska niemieckiego psychologa, Ludimara Hermanna.Patrząc na całą siatkę, na przecięciach się białych linii widać szare plamki. Gdy jednak spojrzy się bezpośredno na to miejsce, plamki znikają.

8. Efekt Troxlera

zludzenia optyczne efekt troxleraKolejna klasyczna iluzja optyczna, tym razem zaobserwowana i opisana przez szwajcarskiego psychologa, Ignaza Paual Vitala Troxlera, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę. Po około trzydziestu sekundach ciągłego wpatrywania się w obrazek, zaczyna on stopniowo znikać.
9. Iluzja Jastrowa

zludzenia optyczne iluzja jastrowa

Oto polski akcent w rankingu najciekawszych złudzeń optycznych – stoi za nim amerykański psycholog polskiego pochodzenia, Joseph Jastrow. Figura u dołu obrazka wydaje się być dłuższa, mimo że obie faktycznie są identycznych wymiarów. Przesunięcie górnej figury nieco w prawo sprawi, że złudzenie zniknie i rozmiary obu figur będą postrzegane prawidłowo.

10. Ruchome kwadraty

zludzenia optyczne kwadraty

Wodząc wzrokiem po kwadratach znajdujących się na obrazku odnosi się wrażenie, że są one ruchome. Gdy tylko zatrzyma się oczy na jdnym punkcie, złudzenie to znika.

11. Obracające się koła

zludzenia optyczne kola

Jeśli patrząc na czarną kropkę w centrum obrazka zaczniesz odsuwać głowę od ekranu, koła zaczną się kręcić. Co najbardziej ciekawe, gdy zaczniesz spowrotem zbliżać głowę w stronę obrazka, koła będą obracać się w przeciwnym kierunku!

12. Złudzenie ściany kawiarnii

zludzenia optyczne sciana kawiarni

To zjawisko iluzji optycznej zaobserowano na ścianie pewnej brytyjskiej kawiarni, pokrytej białymi i czarnymi płytkami – stąd jego nazwa. Chociaż wszystkie szare linie wydają się ukośne, w rzeczywistości są do siebie równoległe.

13. Trójkąt Kanizsa

zludzenia optyczne trojkat kanizsa

Kolejny w tym rankingu przykład klasycznego złudzenia optycznego. Zjawisko to zawdzięcza swą nazwę włoskiemu psychologowi Gaetano Kanizsowi, który je zaobserwował i opisał. Podczas patrzenia na ten obrazek mózg kreuje iluzję – kontury czarnego trójkąta, który w rzeczywistości się tam nie znajduje.

Które z tych niesamowitych złudzeń optycznych spodobało wam się najbardziej?

Top