Jesteś tutaj
Home > Technologia > Gry i aplikacje > 3 najlepsze aplikacje do rozpoznawania muzyki

3 najlepsze aplikacje do rozpoznawania muzyki


Chyba każdemu z was chociaż raz przytrafiła się taka historia: słyszysz piosenkę po raz pierwszy w życiu. Strasznie ci się podoba. Nucisz ją cały dzień. Musisz koniecznie dowiedzieć się, kto ją wykonuje. Przed erą smartfonów najpewniej zapisałbyś kilka słów z zasłysznego tekstu, a następnie zapytałbyś o nie w wyszukiwarce Google. Przed erą komputerów pewnie musiałbyś pogodzić się z faktem, że nigdy nie dowiesz się, co to była za piosenka, chyba że ktoś z Twoich znajomych będzie w stanie odgadnąć tytuł po kilku zanuconych przez ciebie taktach. Dzisiaj na szczęście mamy dostęp do aplikacji, dzięki którym będziesz w stanie łatwo zidentyfikować praktycznie każdą melodię, jaka wpadnie ci w ucho.

Oto ranking 3 najlepszych darmowych aplikacji do rozpoznawania muzyki.

1. Shazam

aplikacja-program-do-rozpoznawania-piosenek-shazam
To niekwestionowany leader wśród wszystkich programów do rozpoznawania muzyki, z którego co miesiąc korzysta ponad sto milionów użytkowników z całego świata. Twórcy aplikacja twierdzą, że jest ona w stanie rozpoznać aż 15 miliardów piosenek! Korzystanie z niej jest dziecinnie proste – wystarczy nacisnąć wielki przycisk znajdujący się na środku ekranu smartfona, aby już po kilku sekundach otrzymać wyczerpujące informacje na temat utworu, który chcemy rozpoznać. Jeśli w danym momencie telefon nie ma połączenia z internetem, Shazam otaguje, czyli zapamięta piosenkę i odszuka ją dla nas w późniejszym czasie, gdy nasz smartfon znowu będzie online. W Shazam możemy również sprawdzić, jakie utwory były w ostatnim czasie najczęściej wyszukiwane przez użytkowników aplikacji z całego świata.

Aplikacja dostępna jest za darmo na urządzenia z systemem Android i iOS (w tym także Apple Watch i Android wear) oraz urządzenia z systemem Windows (w tym także komputery).

2. SoundHound

aplikacja-program-do-rozpoznawania-muzyki-soundhound
To aplikacja bardzo zbliżona do Shazam pod względem funkcjonalności. Ciekawą opcją, której nie posiada wcześniej opisana appka, jest możliwość rozpoznania piosenki po jej zanuceniu lub zaśpiewaniu przez użytkownika. Dodatkowo, SoundHound wyświetla tekst utworu w trakcie jego odtwarzania – można więc podśpiewywać sobie w trakcie słuchania piosenki. Inną ciekawą funkcją jest tutaj możliwość wyszukania piosenki bez użycia rąk, co szczególnie przydaje się np. podczas jazdy samochodem – wystarczy wówczas wypwiedzieć angielską frazę „OK Hound… what’s this song” (tłum. „OK Hound… co to za piosenka?”) i SoundHound rozpocznie szukanie. Choć aplikacja ta, podobnie jak Shazam, nawet mimo braku połączenia z internetem zapamięta utwór i rozpozna go później, to w przeciwieństwie do swoje bardziej popularnej koleżanki nie nastąpi to automatycznie tuż po wejściu telefonu w tryb online – aby zidentyfikować zapisaną w SoundHound muzykę trzeba najpierw otworzyć aplikację.

Ta aplikacja do rozpoznawania muzyki dostępna jest bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemem Android, iOS i Windows, a ponadto również na telefony Blackberry.

3. MusiXmatch

aplikacja-program-do-rozpoznawania-muzyki-musixmatch
Appka ta wyróżnia się imponującą, bardzo rozbudowaną bazą tesktów piosenek – podobno, zgodnie z deklaracją znajdującą się na stronie internetowej MusiXmatch, największą na świecie. W przeciwności do pozostałych aplikacji z tego rankingu, tutaj odnaleźć interesującą nas piosenkę możemy nie tylko po dźwięku, ale także po wpisanym fragmencie tekstu. MusiXmatch zsynchronizowane jest min. z YouTube i Spotify, dzięki czemu można, na zasadzie karaoke, wyświetlać tekst w czasie rzeczywistym, podczas słuchania praktycznie każdej piosenki z tych źródeł. Co ciekawe, tekst ten może pojawiać się w tłumaczeniu na nasz język, dzięki czemu użytkownik łączy przyjemne z pożytecznym – słuchanie muzyki i naukę języków obcych. Inną interesującą funkcją dostępną tylko w tej aplikacji jest możliwość usunięcia wokali z danej piosenki i pozostawienie tylko muzyki, tak aby można samemu wyśpiewać tekst utworu.

Aplikacja dostępna jest za darmo, na urządzenia z systemem iOS i Android.

Korzystacie z którejś z tych aplikacji do rozpoznawania muzyki? Która według was jest najlepsza?

Top