Jesteś tutaj
Home > Świat > Grecja > TOP 10 atrakcji turystycznych Aten

TOP 10 atrakcji turystycznych Aten

co zwiedzic w atenach

Ateny, położona między siedmioma wzgórzami stolica Grecji, to miasto zamieszkałe od ponad trzech tysięcy lat, znane każdemu jako kolebka zachodniej cywilizacji i miejsce narodzin demokracji. Ruiny starożytnych świątyń widoczne tam prawie w każdym zakątku miasta, pyszne lokalne potrawy, zawsze bezchmurne niebo i przyjazne nastawienie Greków to sprawdzona mieszanka, która od dekad przyciąga tam co roku miliony turystów z każdej strony świata. Jeśli w te wakacje utrzyma się trend z roku poprzedniego, to co trzeci Polak spędzi swój letni urlop właśnie w Grecji. Większość turystów wypoczywających w Helladzie z pewnością odwiedzi także stolicę tego kraju, a jeśli wybieracie się tam i Wy, pewnie już teraz zastanawiacie się, co zwiedzić w Atenach. Nasz ranking przychodzi Wam z pomocą – koniecznie zapoznajcie się z nim, aby nie ominąć żadnej najważniejszej atrakcji turystycznej Aten.

1. Akropol

zwiedzanie aten akropol

Żadna wizyta w Atenach nie może odbyć się bez wejścia na Akropol, najsłynniejsze wzgórze greckiej stolicy. Znajdujące się na nim ruiny starożytnego Partenonu to jeden z najbardziej charakterystycznych symbolów Grecji. Poświęcona bogini Atenie świątynia pochodząca z V w p.n.e. to tylko jedna z kompleksu starożytnych budowlii, których ruiny malowniczo wtapiają się w pokryte zielenią zbocza Akropolu. Dech w piersiach każdemu turyście zaprze z pewnością widok na znajdujący się tam Odeon Heroda Attyka, czyli używany do dzisiaj kamienny amfiteatr, uznawany za najpiękniejszy odeon Antyku. Duch dawno minionych czasów szczególnie silnie odczuwalny jest przy ruinach Agory ateńskiej, bo to na tym placu koncentrowało się życie kulturalne , społeczne i polityczne mieszkańców starożytnych Aten. Koszt wstępu na zobaczenie z bliska jednego z najważniejszych dziedzictw świata antycznego to 20 EUR za osobę dorosłą w sezonie letnim lub 10 EUR w sezonie zimowym, trwającym od listopada do końca marca. Studenci, również z zagranicznymi legitymacjami, uprawnieni są do 50% zniżki, a dzieci i młodzież do 18 roku życia mają zupełnie darmowy wstęp na Akropol. Ci, którzy planują spędzić w Atenach nieco więcej czasu, powinni rozważyć kupno pakietu umożliwiającego zwiedzanie większości archeologicznych zabytków Aten, min. Akropolu, Lykejonu, Biblioteki Hadriana czy Rzymskiej Agory. Cena takiego biletu to 30 EUR i można nabyć go przed wejściem do każdego z ujętych w nim obiektów, co pozwoli uniknąć wyczekiwania w kolejce przed kasami u podnóży Akropolu, która w sezonie letnim jest zawsze bardzo długa.

2. Świątynia Zeusa Olimpijskiego

zwiedzanie aten swiatynia zeusa copy

Około 500m na południowy wschód od Akropolu znajdują się ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego, największej spośród świątyń starożytnej Grecji. Jej budowę rozpoczęto w VI w. p.n.e., a ukończono dopiero siedem stuleci później, pod rządami cesarza Hadriana. Ta kolosalna budowla została postawiona na 108 kolumnach mierzących po 17 metrów wysokości. Największych zniszczeń dokonano w świątyni w czasach średniowiecznych , rozgrabiając użyty do jej wzniesienia marmur, który następnie posłużył jako darmowy budulec ówczesnych domów i kościołów. Pod koniec okresu bizantyjskiego z oryginalnej liczby 108 kolumn stało już ich tylko 21, a do dzisiaj zachowało się zaledwie 16, w tym jedna leżąca na ziemi, powalona blisko 160 lat temu przez szalejącą nad Atenami wichurę.

3. Narodowe Muzeum Archeologiczne

zwiedzanie aten narodowe muzeum archeologiczne

W Atenach znajduje się kilkadziesiąt różnych muzeów, jednak najbardziej inetersującym z nich jest bezsprzecznie Narodowe Muzeum Archeologiczne, największe muzeum  Grecji i jedno z najważniejszych na świecie. Jest to miejsce nie do pominięcia zwłaszcza dla osób zainteresowanych Antykiem – wystawione są w nim artefakty ukazujące panoramę greckiej cywilizacji  od czasów prehistoryczych aż po schyłek Starożytności. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych podziwiać można ponad 11 tysięcy eksponatów podzielonych na 5 głównych kolekcji. Muzeum mieści się w neoklasycystycznym budynku, przed którym rozpościera się ogród zaprojektowany w podobnym duchu.Cena biletu wstępu do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach to 10 EUR za osobę dorosłą, studenci oraz dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia zwiedzają muzeum za darmo.

4. Syntagma

zwiedzanie aten syntagma

Plac Konstytucji, znajdujący się tuż przed XIX wiecznym pałacem, w którym mieści się dzisiaj grecki parlament, to najważniejszy historycznie i społecznie plac współczesnych Aten, to serce greckiej polityki i jednocześnie komercyjne centrum stolicy. Plac zawsze tętni życiem, o każdej porze roku jest pełen nie tylko turystów ale i miejscowych, bo Sintagma to także główny węzeł komunikacyjny miasta – znajduje się tutaj największa stacja metra, liczne przystanki tramwajowe i autobusowe oraz najpopularniejsza ulica handlowa Aten. Na placu Syntagma Grecy gromadzą się podczas najważniejszych dla nich wydarzeń politycznych i kulturalnych – plac pękał w szwach gdy Hellada zdobyła Mistrzostwo Europy w piłce nożnej w 2004r., a dekadę później to także tam dziesiątki tysięcy Greków demonstrowały swój sprzeciw wobec polityki zaciskania pasa związanej z kryzysem ekonomicznym. Największą atrakcją turystyczną na placu Siyntagma jest natomiast widowiskowa zmiana warty przed znajdującym się nieopodal parlamentu Grobem Nieznanego Żołnierza. Wartę pełnią tzw. Ewzoni, najprzystojniejsi żołnierze wybrani do Gwardii Prezydenckiej, odziani w tradycyjne mundury składające się min. z plisowanej spódniczki i getrów z pomponami . Zmiana warty odbywa się codziennie o każdej pełnej godzinie, jednak najbardziej uroczysta jest w niedziele o godz. 10.00 .

5. Monastiraki

zwiedzanie aten monastiraki pamiatki

Nie ma w Atenach chyba lepszego miejsca na zakup pamiątek niż okolice placu Monastiraki. W dziesiątkach znajdujących się tam kramików można znaleźć pamiątki w każdym przedziale cenowym, zawsze też warto się targować, bo Grecy są do tego przyzwyczajeni. W weekendy na Monastiraki odbywa się pchli targ. Z prowizorycznych straganów, otwartych bagażników aut czy nawet z rozłożonych bezpośrednio na ziemi koców, lokalni Grecy sprzedają dosłownie wszystko, mydło i powidło, od drogocennych pamiątek rodzinnych sprzed wojny aż po płyty winylowe i zdezelowane rowery z ubiegłego stulecia. Nawet Ci, którzy nie gustują w używanych przedmiotach znajdą tutaj coś ciekawego dla siebie, i to często za bardzo dobrą cenę, pod warunkiem jednak, że przed zakupem potargują się odrobinę ze sprzedającym. Po wyczerpujących negocjacjach cenowych można odpocząć w jednej z wielu tamtejszych kafejek czy tawern, z większości których widok rozpościera się na zbocza Akropolu usiane starożytnymi ruinami.

6. Stadion Panateński

zwiedzanie aten stadium kalimarmaro panathinaiko

Zwany przez Greków Panathinaiko lub Kalimarmaro (tłum. dobry marmur), to jedyny na świecie stadion zbudowany w całości z marmuru i zarazem jedna z głównych atrakcji turystycznych Aten.  Wybudowano go w roku 330 p.n.e. jako miejsce, w którym co cztery lata miały odbywać się Wielkie Panatenaje, czyli najbardziej uroczyste święto religijne i sportowe w starożytnych Atenach. W 144 r.n.e. stadion został przebudowany przy użyciu jedynie białego marmuru i powiększony do 50 tysięcy miejsc siedzących. Po nadejściu Chrześcijaństwa w IV w. n.e. Kalimarmaro sukcesywnie niszczał, w końcu przykryto go polami uprawnymi i tak pozostał zapomniany aż do 1869r., gdy został odkopany przez archeologów i odrestaurowany. Niespełna trzy dekady później to właśnie na stadionie Panathinaiko miały miejsce pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Dzisiaj odbywają się tam liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, tam także znajduje się meta odbywającego się co roku w Atenach biegu, maratonu klasycznego, w którym biorą udział biegacze z całego świata, to także miejsce, z którego co cztery lata pochodnia z ogniem olimpijskim wyrusza w podróż do kraju goszczącego Igrzyska.

7. Wzgórze Lykavitos

zwiedzanie aten likavitus

Z wznoszącego się na wysokość 277m powyżej poziomu morza wzgórza Lykavitos rozpościera się najpiękniejszy w mieście widok na panoramę Aten. Godziny późno popołudniowe i wieczorne to najlepszy moment na zwiedzanie wzgórza – promienie zachodzącego słońca padające na widzianą z góry metropolię odsłonia ją jej niezwykle malownicze oblicze. Widokiem tym można się napawać popijając np. grecką mrożoną kawę serwowaną w znajdującej się na wierzchołku wzgórza Lykavitos kafejce. Nieopodal kafejki znajduje się także kapliczka z XIXw. , a nieco poniżej kamienny amfiteatr. Na ten najwyższy punkt widokowy Aten najwygodniej dostać się kolejką liniową – koszt wjazdu i zjazdu to 7 EUR, a za jazdę w jedną stronę trzeba zapłacić 5 EUR. Kolejka kursuje co 30min, a w szczycie sezonu nawet co 10min, od 9.00 rano aż do 1.30 w nocy każdego dnia tygodnia.

8. Plaka

zwiedzanie aten plaka

Miejscem, którego nie można pominąć podczas zwidzania Aten jest Plaka, urokliwa część miasta w samym sercu greckiej stolicy, rozciągająca się od stóp Akropolu aż po plac Syntagma. Na Place życie toczy się znacznie wolniej niż w otaczających ją, pełnych gwaru i ruchu dzielnicach Aten. W urzekającej scenerii małych kafejek połączonych baldachimami zielonych pnączy można nie tylko poczuć prawdziwego ducha greckiej kultury, ale również skosztować przynoszącej ochłodę frappe, czyli mrożonej kawy, której Grecy latem wypijają hektolitry, oraz zasmakować tradycyjnych przysmaków kuchni greckiej, które serwowane są tutaj w formie „pikilia”, czyli dużego półmiska wypełnionego wyborem lokalnych specjalności. Plaka oferuje ucztę także dla ducha – wzdłuż jej wąskich, kamiennych uliczek oprócz tawern i kafejek można znaleźć także kilka wartych odwiedzenia muzeów.

9. Muzeum Akropolu

zwiedzanie aten muzeum akropol

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia w Atenach jest otworzone w 2009r. Muzeum Akropolu. Jak sugeruje jego nazwa, muzeum to poświęcone jest znaleziskom archeologicznym pochodzącym z okolic Akropolu. Na czterech piętrach budynku o powierzchni nie bagatela 14 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się pięć stałych wystaw prezentujących fragmenty budowli, posągi i inne artefakty z okresu od VII w.p.n.e do V w.n.e. Bilet wstępu do Muzeum Akropolu kosztuje  5 EUR dla osób dorosłych i 3 EUR dla seniorów powyżej 65 roku życia. Studenci oraz osoby niepełnoletnie mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie.

10. Ogród Narodowy

zwiedzanie aten park ogrod

Zwiedzanie Aten bywa męczące, zwłaszcza w upalnym sezonie letnim. Warto wtedy odwiedzić Ogród Narodowy, ochłodzić się w cieniu jego bujnej roślinności i zachwycić fauną i florą, której na próżno szukać pośród betonowej zabudowy greckiej stolicy. Ta piękna, zielona oaza w centrum Aten, znajdująca się tuż za budynkiem parlamentu, została stworzona na życzenie greckiej królowej Amalii w roku 1840. Początkowo ogród był do dyspozycji wyłącznie pary królewskiej, z czasem został jednak otwarty dla wszystkich. Ateński Ogród Narodowy to idealne miejsce na chwilę odpoczynku od letniego skwaru i zgiełku miasta. Można tu nie tylko przechadzać się alejkami porosłymi rozłożystymi drzewami i palmami zasadzonymi przez samą królową, ale można także dokarmić kaczki zamieszkujące dwa znajdujące się w parku stawy, podziwiać ogromną populację wolnożyjących żółwi czy kilka innych gatunków zwierząt, które zamieszkują tamtejsze mini zoo. W ogrodzie znajduje się także uwielbiany przez dzieci plac zabaw oraz kawiarnia w której można i coś wypić, i coś przekąsić. Zwiedzanie ateńskiego Ogrodu Narodowego jest bezpłatne dla wszystkich.

Top