Jesteś tutaj
Home > Polska > Ciekawe miejsca we Wrocławiu, o których nie piszą w przewodnikach

Ciekawe miejsca we Wrocławiu, o których nie piszą w przewodnikach


Wrocław odwiedza rocznie kilka milionów turystów, zachęconych do przyjazdu wspaniałą architekturą, wyjątkowymi zabytkami, przyjazną atmosferą i bogatym życiem kulturalnym. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że urok miasta tkwi nie tylko w miejscach z pierwszych stron przewodników, ale i niewydeptanych ścieżkach poza turystycznym szlakiem. Zobacz, dokąd warto nimi podążyć.

Wrocław podbija serca turystów z Polski i zagranicy. Urzeka kamienicami na Rynku, gotyckim Ratuszem, wielokolorowym Ogrodem Japońskim, kościołami na Ostrowie Tumskim, Panoramą Racławicką, przed którą nie kończą się kolejki i…największe atrakcje miasta można by jeszcze długo wymieniać. Od ich opisów roi się na blogach, w miejskich folderach, w drukowanych przewodnikach. Wrocław ma jednak jeszcze jedno oblicze, mniej znane, choć nie mniej warte odkrycia. Z tego powodu, planując pobyt w stolicy Dolnego Śląska, warto zarezerwować hotel na dłużej, aby poza znanymi zabytkami miasta, zdążyć zobaczyć te, które znajdują się poza turystycznym szlakiem. Oto ich krótki przegląd.

Nadodrze – wrocławskie zagłębie murali

mural we Wrocławiu

Ozdobą wielu miast w Polsce są murale. Wrocław nie pozostaje w tym przypadku wyjątkiem. Wielkoformatowe dzieła sztuki ulicznej są rozsiane w różnych punktach miasta, ale największe ich nagromadzenie można zobaczyć na nieco zapomnianym osiedlu  – Nadodrzu. Kolorowe obrazy naścienne nadały drugie życie niszczejącym kamienicom, które skupiają teraz na siebie uwagę nielicznych turystów. Inspiracje twórców są przeróżne od malowideł z Lascaux przez mitologię starożytnego Egiptu po wydarzenia II wojny światowej. Nie zabrakło też odniesień do literatury czy polskich bohaterek. Nadodrze znajduje się blisko centrum Wrocławia, nie wymaga zatem długiej przeprawy przez miasto. Kto na nocleg wybierze na przykład hotel w malowniczej lokalizacji nad Odrą, w okolicy Ostrowa Tumskiego, będzie miał stamtąd do pokonania niecały kilometr.

Kolorowe podwórko – sztuka pod chmurką

Na Nadodrze warto się udać z jeszcze jednego powodu. U zbiegu ulic Roosevelta i Jedności Narodowej, znajduje się kolorowe podwórko, które przypomina wielką galerię sztuki na świeżym powietrzu. Na ścianach otaczających je budynków ciągnie się 250-metrowy obraz, przedstawiający m.in. rajski ogród, ocean, zwierzęta a nawet dinozaury czy podobizny piłkarzy. W tych przedstawieniach odbiła się wyobraźnia ich twórców – mieszkańców okolicznych domów, którzy w ten sposób dali upust swojemu artystycznemu talentowi i fantazji.

Niezwykłe podwórko z Galerią Neonów

Skoro o nietypowych podwórkach mowa, nie można pominąć również tego przy ul. Ruskiej 46. Rozświetla je blask ponad 20 neonów, jakie w minionej epoce ozdabiały budynki Wrocławia. Wśród nich znajdują się świecące szyldy, m.in. Grand Hotelu, Mody Polskiej, dworca Wrocław Główny czy dawnego kina na ul. Dworcowej. Uratowane przed zniszczeniem, budzą nostalgię i przywołują ducha odchodzących w zapomnienie lat. Dla turystów są dostępne codziennie przez całą dobę, ale największe wrażenie robią po zmroku. Dobrze jest zatem wybrać hotel położony niedaleko, aby po zwiedzaniu móc sprawnie dotrzeć na nocleg. W odległości niecałych 20 minut spacerem, w samym sercu miasta, znajduje się hotel Wrocław HP Park Plaza. To czterogwiazdkowy obiekt, w którym można zregenerować organizm podczas sesji w spa i zrelaksować się w eleganckim pokoju z widokiem na Odrę i miasto.

Tajemnice Placu Solnego. Schron

Plac Solny we Wrocławiu

Podobna odległość dzieli ten hotel od atrakcji turystycznych, które czynią Wrocław tak popularnym i chętnie odwiedzanym, Ostrowa Tumskiego czy Rynku. Okazuje się, że i w tych, pozornie dobrze znanych miejscach, kryją się tajemnice. Tak jest w przypadku Placu Solnego, który przylega do Rynku. Turyści bywają tam często, aby poszukać figurek słynnych krasnali i zachwycić się kamienicami. Niewiele z nich decyduje się jednak na poznanie tego miejsca z innej, podziemnej perspektywy. 6 m pod powierzchnią placu znajduje się schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej. Przez lata zapomniany i popadający w zniszczenie, niedawno został udostępniony turystom w niecodziennej odsłonie. W jego odnowionych wnętrzach zorganizowano wystawę rekwizytów filmowych. Jej zwiedzanie jest niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć przedmioty użyte na planie, takich hitów jak: “James Bond”, “Bękarty Wojny” czy “Gwiezdne Wojny”. Poza nimi wrażenie robią laboratorium iluzji, w którym są prezentowane doświadczenia chemiczne i fizyczne oraz wystawa historyczna.

Stary Cmentarz Żydowski

Rzeźba na cmentarzu żydowskim we Wrocławiu

Cmentarze rzadko bywają uznawane za atrakcje turystyczne. Dla Starego Cmentarza Żydowskiego we Wrocławiu warto jednak zrobić wyjątek. Nekropolia pochodzi z przełomu XIX i XX w. i jest zachowana w dobrym stanie. Poza tradycyjnymi macewami, uwagę przyciągają finezyjne, wzniesione z rozmachem nagrobki rodzinne. To wyjątkowe przykłady rzeźby i architektury inspirowane sztuką starożytną, średniowieczną, modernistyczną. Dominują w nich wysokie kolumny i rzeźbione elementy dekoracyjne, odnoszące się do symboliki świeckiej i religijnej. A to wszystko w otoczeniu dzikiej, zielonej roślinności. Wrażenie jest niesamowite!

Cmentarz żydowski we Wrocławiu

Okazuje się, że Wrocław poza turystycznym szlakiem może być równie interesujący, jak ten znany z przewodników. Gdy będziesz zatem rezerwować hotel na swój pierwszy lub kolejny pobyt w stolicy Dolnego Śląska, zastanów się, czy nie zboczyć na moment z utartej ścieżki i otworzyć się na nowe wrażenia. Wrocław spoza szlaku udowadnia, że warto!

Top