Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > 35 najbardziej interesujących ciekawostek o kotach

35 najbardziej interesujących ciekawostek o kotach

ciekawostki o kotach

Debata nad tym, czy lepszy jest pies czy kot, jest w stanie rozpętać wojnę, rozbić małżeństwo i zakończyć największą przyjaźń. Dyskutowanie o wyższości jednego gatunku nad drugim to dla wielu punkt zapalny, są jednak fakty dotyczące kotów, co do których zgadzają się wszyscy. Chodzenia własnymi ścieżkami zazdroszczą kotom nie tylko ich zwolennicy, godziny spędzone w pracy za biurkiem każdy z chęcią zamieniłby na kocie wylegiwanie się w słońcu, każdy właściciel psa wolałby aby jego pupil był tak łatwy w opiece jak kot, wszyscy zgadzają się też co do tego, że nie ma lepszej dekoracji dla ludzkich kolan niż leżący i pomrukujący na nich kot.

Bez względu na to, które ze zwierząt domowych lubisz najbardziej, poniższe ciekawostki o kotach napewno cię zafascynują, a być może dzięki nim docenisz i polubisz te mruczące futrzaki jeszcze bardziej.

  1. Blisko milion kotów jest zjadanych każdego roku w krajach azjatyckich.
  2. Kot spędza średnio 2/3 doby na drzemce. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia.
  3. Koty blisko 1/3 czasu, w którym nie śpią, wykorzystują na mycie się.
  4. W przeciwieństwie do psów, koty nie rozpoznają słodkiego smaku.

   spiacy kot
   Koty przesypiają 2/3 swojego życia
  5. Kocury są zazwyczaj lewołapkowe, podczas gdy więszość kotek używa częściej swojej prawej łapki. Co ciekawe, większość leworęcznych wśród ludzi stanowią również osobniki płci męskiej.
  6. Koty z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście spowrotem na ziemię stanowi dla nich problem. Haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę, dlatego zejście z drzewa musi odbywać się w tej samej pozycji co wejście, tj. łebkiem w górę.
  7. Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków , psy natomiast tylko ok. 10.
  8. Mimo powszechnego przekonania, że to Egipcjanie jako pierwsi udomowili koty, najstarszy grobowiec z oswojonym kotem został znaleziony na Cyprze i jest starszy od egipskich malowideł przedstawiających koty o ok 4 tyś. lat.
  9. W XIVw papież Innocenty VIII uznał koty za wcielenie zła, co zaskutkowało masowym spalaniem tych zwierząt. Eksterminacja kotów ułatwiła szybki przyrost liczby szczurów, które przyczyniły się do rozprzestrzenienia czarnej śmierci, jednej z największych epidemii w dziejach ludzkości.
  10. Koty są najpopularniejszym zwierzęciem domowym z Północnej Ameryce. Szacuje się, że w tamtejszych domostwach mieszka ok 73 mln kotów i o 10 mln mniej psów.
  11. Koci słuch jest lepszy niż słuch psa. Koty są w stanie wychwytywać dźwięki o wyższej częstotliwości, niż te, które są słyszalne przrz człowieka.
  12. Maksymalna prędkość biegnącegp kota to 49km/h.
  13. Kot może skoczyć jednym susem na wysokość 5 razy wiekszą niż długość jego rozprostowanego ciała.

   czarny kot
   Czarny kot to symbol szczęścia w Wielkiej Brytanii i Australii
  14. Koty ocierają się o ludzkie nogi nie tylko dlatego, że to lubią, ale również po to, aby zaznaczyć swoje terytorium gruczołami zapachowymi zlokalizowanymi w okolicy pyszczka.
  15. W 1888r. w Egipcie odnaleziono ponad 300 tyś zmumifikowanych kotów. Zostały one przewiezione do USA i Anglii i użyte jako nawóz na tamtejszych farmach.
  16. W większości miotów znajduje się od 1 do 9 kotków. W rekordowym miocie było 19 kociąt, z których aż 15 przeżyło.
  17. Podczas gdy w większości krajów Europy i Ameryki czarne koty są symbolem pecha, w Wielkiej Brytanii i Australii uważa się je za przynoszące szczęście.
  18. Najpopualrniejszą wśród kotów z rodowodem rasą jest Pers, a na kolejnych pozycjach znajduję się Main Coon i Syjam.
  19. Najdroższy na świecie kot to Little Nicky – kosztował on właścicieli blisko 150 tyś zł. i był pierwszym sklonowanym na zamówienie kotem.
  20. Koty mają zazwyczaj po 12 wąsów z każdej strony pyszczka.
  21. Eksperci są podzieleni co do tego, w jaki sposób koty bezbłędnie odnajdują drogę do domu. Jedni twierdzą, że koty wykorzystują do tego załamanie światła słonecznego inni, że koty mają w mózgu namagnetyzowane komórki, które działają jak kompas.

 1. Kocia szczęka nie porusza się na boki, dlatego koty nie są w stanie przeżuć dużych kawałków pokarmu.
 2. Koci grzbiet jest bardzo elastyczny, bo składa się aż z 53 luźno ze sobą połączonych kręgów. Ludzki kręgosłup ma tylko 34 kręgi.
 3. Koty mają 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego –  ludzie mają ich tylko 6. Kot może obracać obojgiem uszu, niezależnie od siebie, o  180 stopni.
 4. Najgrubszy na świecie kot, Himmy z Australii, ważył 21 kilogramów.
 5. Najstarszy dotąd kot, Creme Puff z USA, odszedł za tęczowy most trzy dni po swoich 38 urodzinach. Koty z reguły mogą żyć do 20 lat, które odpowiadają 98 ludzkim latom.
 6. Koci szkielet złożony jest z 230 kości, a ludzki z 206. Koty nie mają obojczyka, dlatego z łatwością przecisną się przez każdy otwór o wielkości swojej głowy.

  koci nos
  Każdy koci nos jest tak unikalny, jak opuszki ludzkich palców
 7. Każdy koci nos jest pokryty niepowtarzalnym wzorem linii, które tworzą unikalny wzór tak samo jak linie papilarne na opuszkach palców człowieka.
 8. Kocie serce bije blisko dwa razy szybciej niż ludzkie – wykonuje ok.110 – 140 uderzeń na minutę.
 9. Koty nie mają tylu gruczołów potowych co ludzie – pocą się tylko na podeszwach łapek.
 10. Tylko w ciągu 7 lat, jedna kocia para i jej potomstwo są w stanie wydać na świat niewiarygodną ilość kociąt – aż 420 tyś.
 11. Dorosłe koty mają 30 zębów. Kocięta rodzą się bezzębne, a następnie wyrasta im 26 zębów mlecznych, które tracą gdy mają ok. pół roku.
 12. Koty są wyjątkowo wyczulone na wibracje i drgania. Podobno są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi na 10-15 min przed człowiekiem.
 13. Kot, który przeżył upadek z największej wysokości to Andy. Kocur ten wyszedł bez szwanki z upadku z 16 piętra (ok. 60m).
 14. Tylne pazurki kotów są znaczniej mniej ostre niż przednie, bo nie chowają się przy chodzeniu i dlatego ścierają się znacznie szybciej.

 

Które z tych 35 najlepszych ciekawostek o kotach zaskoczyły was najbardziej?

 

Top