Jesteś tutaj
Home > Zwierzęta > TOP 7 faktów, dla których warto mieć psa

TOP 7 faktów, dla których warto mieć psa

powody dlaczego warto miec psa

Co obniża ciśnienie lepiej niż lekarstwa? Jak leczyć depresję? Jak przewidzieć ból głowy? Naukowcy są zgodni – zaadoptuj psa. Oto siedem faktów i informacji ze świata nauki, które dowodzą, że pies jest lekiem na całe zło.

1. Najlepszy w walce z depresją

dlaczego warto miec psa walka z depresja

Badania polskich naukowców nie pozostawiają wątpliwości. Pies pomaga w walce z poczuciem osamotnienia i w walce z depresją. Dowodzi tego eksperyment przeprowadzony w jednym z domów spokojnej starości, gdzie pensjonariuszy podzielono na tych, którzy mieli kontakt ze zwierzętami: mogli się opiekować psami, i tych którzy tego kontaktu nie mieli. Wyniki byly jednoznaczne. Te osoby, które opiekowały się psami były szczęśliwsze. Mniej skarżyły się na osamotnienie, rzadziej zapadały na depresję, a te osoby, które już na nią chorowały, lepiej radziły sobie z jej objawami. Naukowcy uznali, że to zasługa opieki nad psem, co pozwoliło starszym osobom czuć się potrzebnym i spełnionym. Poza tym psy sprzyjają kontaktom międzyludzkim i budowaniu więzi. Nie wierzysz? Przeczytaj o kolejnym badaniu.

2. Skuteczniejszy niż serwisy randkowe

dlaczego warto miec psa podryw
Chcesz kogoś poznać? Weź na spacer do parku psa – radzą naukowcy. Wcześniej sami sprawdzili czy przechodnie częściej uśmiechają się i zagadują do kogoś, kto spaceruje samotnie, niosąc olbrzymiego misia, czy do kogoś idącego ze słodkim pieskiem. Pies okazywał się bezkonkurencyjny. Co rusz do właściciela słodziaka podchodziły nowe osoby i zagajały rozmowę. Pies okazał się więc lepszym wabikiem niż serwis randkowy.

3. Dba o nasze samopoczucie

dlaczego warto miec psa zdrowie

Już w latach 80tych badacze zainteresowali się tym, jak posiadanie psa wpływa na jego właściciela. Badania z Irandii dowodzą, że psy są lepsze niż tony lekarstw, bowiem samo ich głaskanie i rozmowy ze zwierzęciem kojąco wpływają na nasze samopoczucie, a tym samym na układ odpornościowy. Poza tym spacery, które są konieczne, gdy mamy psa, doskonale wpływają na nasz układ krążenia i naszą wagę.

4. Przewiduje nadchodzący ból głowy

dlaczego warto miec psa wykrywa ataki

Są też badania wykazujące, że psy są w stanie przewidzieć atak migreny u swoich właścicieli. Psy będące przedmiotem badań wyczuwały zbliżające się bóle głowy, wychwytując symptomy ataku nawet na kilka godzin przed jego pojawieniem się. Zwierzęta zaczynały wtedy szczekać albo siadały na włascicielu intensywnie się w niego wpatrując. Dzięki takim reakcjom psów chorzy mogli szybciej podjąć leczenie.

5. Pomaga przeżyć zawał

dlaczego warto miec psa atak serca

Badacze z Uniwersytetu w Maryland przejrzeli dziesiatki kartotek osób, które przeszły zawał. Okazało się, że posiadacze psów mieli dziesięciokrotnie wyższe szanse na przeżycie ataku niż osoby, które nie posiadały tegoż zwierzęcia.

6. Koi stres lepiej niż żona

dlaczego warto miec psa stres

W innych badaniach okazało się, że najlepiej radzimy sobie z wykonaniem stresujących zadań w obecności psów. Nawet obecność męża (lub żony), nie wpływa na ludzi tak kojąco jak merdający ogonem pies. Badani, którzy rozwiązywali trudne zadania trzymając rękę w kuble z wodą, w obecności psa mieli najniższe ciśnienie krwi i najlepiej się czuli.

7. Koi stres lepiej niż medykamenty

dlaczego warto miec psa koi stres

By sprawdzić, czy rzeczywiście psy tak bardzo obniżają stres i ciśnienie, zaproponowano grupie nowojorskich maklerów, by ci zaadoptowali psy. Pół roku później okazało się, że psy obniżają ciśnienie (i stres) lepiej niż lekarstwa. Maklerzy, wdzięczni psom za pomoc, zdecydowali, że adoptują zwierzaki na zawsze, choć początkowo zgodzili się jedynie na to, by psy mieszkały z nimi tylko na okres badania.

Jak widać po przeglądzie powyższych badań, psy obniżają ciśnienie lepiej niż tabletki. Wiadomo też już, jak leczyć depresję i jak poznać nowych ludzi. A to zaledwie kilka z wielu powodów, dla których warto mieć psa. Adoptując psa pamiętajmy jednak, że musimy o niego odpowiednio zadbać. Warto więc wcześniej poświęcić czas na przygotowanie i kupienie karmy dla psa, smyczy dla psa, a także zainwestować w tresurę psa.

Top