Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > TOP 20 zdrowotnych właściwości gorzkiej czekolady

TOP 20 zdrowotnych właściwości gorzkiej czekolady

gorzka czekolada wlasciwosci ciekawostki

Gorzka czekolada – właściwości i ciekawostki

Czekolada to najbardziej popularny przedstawiciel łakoci, uwielbiany chyba w każdym zakątku świata. I chociaż delektowanie się nią w nadmiernych ilościach nie jest wskazane, to jedna lub dwie kostki dziennie tego rozpływającego się w ustach przysmaku nie tylko poprawą nam humor i dodzą energii, ale także poprawią ogólną kondyncję naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że dobroczynne właściwości ma głównie gorzka czekolada o dużej zawartości kakao, natomiast jedzenie mlecznej lub białej czekolady może przyspożyć nam co najwyżej zbędnych kilogramów i wyrzutów sumienia.

Kilka kostek gorzkiej czekolady w tygodniu powinno na stałe zagościć w twojej diecie – oto dlaczego.

czekolada wlasciwosci zrodlo energii1. Czekolada jest dobrym źródłem energii.  Jedna jej kostka dostarcza  organizmowi wystarczająco dużo energii, aby przejść ok. 45 metrów.

czekolada wlasciwosci afrodyzjak2. Czekolada zawiera fenyloetyloaminę, naturalny aminokwas, który działa jak afrodyzjak, a nawet leczy kaca.

czekolada wlasciwosci wzrok3. Gorzka czekolada jest w stanie poprawić nasze zdolności widzenia w słabych warunkach, na przykład w czasie brzydkiej pogody.

czekolada wlasciwosci szczescie4. Czekolada zawiera tryptofan, który pomaga wytwarzać w naszym ciele serotoninę, czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności oraz  endorfiny zwane hormonami szczęścia.

czekolada wlasciwosci nauka5. Czekolada rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga przepływ krwi przez mózg, co bardzo przydaje się podczas wysiłku mentalnego, takiego jak nauka czy zdawanie egzaminu.

czekolada wlasciwosci ciaza6. Czekolada , z uwagi na teobrominę zawartą w kakao, uznawana jest za wazodylitator, czyli substancję,  która rozkurcza tętnice, obniżając tym samym zbyt wysokie ciśnienie krwi. Według najnowszych badań naukowych, jej spożywanie zapobiega także nadciśnieniu często występującemu u kobiet w ciąży.

czekolada ciekawostki choroby serca7. Czekolada to bogate źródło przeciwutleniaczy.  Jej ciemna odmiana zawiera flawonoidy – rodzaj przeciwutleniaczy zapobiegających chorobom serca, a przy regularnym spożyciu ryzyko zawału serca spada aż. o 17%.

czekolada ciekawostki opalanie8. Najnowsze badania naukowe wykazały, że te same flawonoidy pomagają chronić skórę przed poparzeniami słonecznymi.

czekolada ciekawostki skurcze nog9. Gorzka czekolada pomaga w przywracaniu tętnicom giętkości i zapobiega odkładaniu się krwinek na ścianach żył, co znacznie obniża ryzyko zatoru.

czekolada wlasciwosci magnez10. Sto gram gorzkiej czekolady zawierającej od 70 do 85% kakao zapełnia dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na mangan aż w 98%,  na żelazo w 67% i na magnez w 58% . To także bogate źródło wielu witamin, min. B1, B2, B3 i E, witaminy młodości.

czekolada wlasciwosci relaksacyjne11. Według badań opublikowanych w magazynie “Journal of Psychopharmacology” osoby, które jedzą sporo czekolady są spokojniejsze od tych, którzy od niej stronią. Innymi słowy – czekolada obniża naszą podatność na stres.

czekolada wlasciwosci zdrowotne starsi ludzie12. Ciemna czekolada wspiera zdolności poznawcze u ludzie starszych z zaburzeniami takimi jak np. demencja, poprawia także ich zdolności werbalne.

czekolada wlasciwosci zdrowotne wirusy13. Flawonoidy zawarte w czekoladzie działają antywirusowo i przeciwzapalnie. Dzięki nim zwiększa się nasza odporność i i jesteśmy w stanie szybciej radzić sobie z chorobami.

czekolada wlasciwosci zeby14. Jakkolwiek nieprawdopodobnie może to zabrzmieć, czekolada ma także dobry wpływ na nasze uzębienie . Zawarte w niej masło kakaowe okrywa zęby cienką powłoką, która utrudnia bakteriom przedostawanie się do nich.

czekolada wlasciwosci cukrzyca15. Kolejna zadziwiająca ciekawostka, to właściwości zapobiegające cukrzycy. Kakao wspomaga produkcję insuliny, co oznacza, że czekolada z wysoką jego zawartością może nas skutecznie chronić przed jej niedoborem.

czekolada wlasciwosci nadwaga16. Czekolada wspomaga zachowanie prawidłowej wagi ciała. Badania naukowe wykazały, że smakosze czekolady mają niższe BMI od tych osób, które odmawiają sobie tej rozpływającej się w ustach rozkoszy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kalorie zawarte w czekoladzie przyspieszają nasz metabolizm.

czekolada wlasciwosci zdrowotne kaszel17. Teobromina zawarta w czekoladzie zapobiega kaszlowi równie dobrze jak kodeina zawarta w wielu lekach przeciwbólowych i syropach na kaszel. Co jednak najważniejsze, spożywanie czekolady nie wykazuje żadnych efektów ubocznych, które niestety towarzyszą przyjmowaniu kodeiny, a do tego smakuje o wiele lepiej.

czekolada wlasciwosci skora18. Gorzka czekolada świetnie wpływa na skórę. Zwiększa jej gęstość i poprawia nawilżenie.

czekolada wlasciwosci alzheimer19. Badania przeprowadzone na uniwersytecie Harvarda odkryły, że dostarczanie organizmowi dziennej dawki czekolady może zapobiec zachorowaniu na Alzhaimera.

czekolada wlasciwosci migrena20. W ciemnej czekoladzie zawarte są związki, które wspomagają walkę z migreną.

 Czy są wśród was fani gorzkiej czekolady?

Top