Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > Kino > 5 największych hitów filmowych Bollywood

5 największych hitów filmowych Bollywood


Bollywood to przemysł filmowy Indii i jednocześnie jedna z najbardziej wpływowych i finansowo lukratywnych branż biznesowych tego kraju oraz światowy lider zarówno pod względem ilości filmów produkowanych każdego roku jak i ilości sprzedawanych na kinowe seanse biletów.

Nazwa Bollywood została ukuta z połączenia nazwy Bombai (dziś znany jako Mumbai), w którym zlokalizowany jest indyjski przemysł filmowy, oraz Hollywood, będącego centrum światowej kinematografii. Termin ten po raz pierwszy pojawił się w w latach 70tych ubiegłego wieku, w kolumnie plotkarskiej pewnego magazynu. Do dzisiaj trwa spór co do nazwiska dziennikarza, który po raz pierwszy użył tego określenia.

Manmohan Desai, reżyser uważany za ojca filmów massala (rodzaju produkcji najpopularniejszej obecnie we współczesnej kinematografii indyjskiej, będącej mieszanką wielu stylów: akcji, komedii i melodramatu, przeplatanych scenami tanecznymi i śpiewanymi), mawiał: „Chcę, aby ludzie choć na chwilę zapomnieli o swoich troskach. Chcę przenieść ich do krainy marzeń, w której nie ma ubóstwa, nie ma żebraków, gdzie los jest łaskawy, a bóg troskliwie opiekuje się swoim stadkiem”. I choć dzisiejsze Bollywood to rzeczywiście głównie lekkie filmy typu massala, to coraz częściej przywiązuje się więcej uwagi do samej fabuły, rozwoju charakteru postaci i napięcia dramatycznego. Niezmiernie ważnym, a być może najważniejszym elementem, bez którego żadna bollywoodzka produkcja nie może liczyć na sukces, jest obecność w obsadzie przynajmniej jednego nazwiska o statusie mega gwiazdy. Gdy na plakacie filmowym pojawi się taka osobowość kina jak Shah Rukh Khan, Aamir Khan, Kareena Kapur czy Samir Khan, produkcja będzie murowanym hitem i bez wątpienia zarobi miliony dolarów na sprzedaży biletów.

Poniżej przedstawiamy ranking 5 filmów z Bollywood, które jak dotąd okazały się największymi kasowymi przebojami indyjskiego kina.

1.P.K. – 120 mln USD

filmy_bollywood_pk

To pierwszy i jak dotąd jedyny indyjski film, z którego dochód przekroczył magiczną granicę 100 milionów USD. Główną rolę w tym satyrycznym komediodramacie z elementami science-fiction gra jeden z najbardziej uwielbianych aktorów Bollywood, Aamir Khan.

Fabuła: Tytułowy P.K. to humanoidalny przybysz z kosmosu, który wędrując po ziemskich ulicach zadaje napotkanym ludziom pytania, jakich nikt wcześniej nie zadawał. Z pozoru naiwne i dziecinne pytania przynoszą katastrofalne odpowiedzi. Ludzie, którzy zaczynają patrzeć na świat oczyma P.K., nagle stają przed potrzebą przewartościowania całego swojego dotychczasowego życia. Dziecinna ciekawość pozaziemskiego przybysza daje początek duchowej odysei, odkrywaniu i poznawania sedna złożonych życiowych filozofii. Ta bollywoodzka produkcja to także prosta i ludzka opowieść o przyjaźni pomiędzy dwojgiem osób z różnych światów, o miłości, radości i uprzedzeniach.

2. Baahubali: Początek – 97 mln USD

filmy_bollywood_Baahubali
Ta historyczna superprodukcja to najdroższy film, jaki do tej pory nakręcono w Indiach. Wielki budżet aż kipi z ekranu – efekty wizualne dosłownie zapierają dech w piersiach. W związku z tym, że Baahubali: Początek to produkcja w języku telugu, nakręcona w południowych Indiach, często określa się ją mianem filmu tollywoodzkiego. W ten sposób podkreśla się odrębność produkcji powstających w okolicach Hajdarabadu od filmów bollywoodzkich, czyli produkcji głównie w języku hindi, powstających na północy kraju.

Fabuła: Kiedy Sanga i jej mąż, żyjący w starożytnym królestwie Mahishmathi, uratowali od utonięcia noworodka, nie mogli przewidzieć jak zawiłe losy są mu pisane. Shiva, bo takie imię nadali dziecku jego przyszywani rodzice, wyrasta na żywiołowego i ciekawego świata młodzieńca. Pewnego dnia wycieczka w okoliczne góry na zwsze odmienia jego życie – w jej wyniku Shiva odkrywa swoje prawdziwe korzenie, odnajduje nowy sens życia, a w końcu musi skonfrontować się z potężnym władcą Bhallala Deva.

3. Bajrangi Bhaijaan – 93 mln USD

filmy_bollywood_bajrangi
Poza znalezieniem się w czołówce najbardziej kasowych przebojów Bollywood, ten indyjski komediodramat, którego tytuł można tłumaczyć jako Brat Bajrangi, pobił też inny rekord – w dniu swojej premiery na małym ekranie zgromadził przed odbiornikami największą widownię w historii telewizji. Za ogromnym sukcesem filmu z pewnością stoją również aktorzy – do produkcji zaangażowano dwoje z najbardziej popularnych i najwyżej opłacanych w Bollywood aktorów – Salmana Khana i Kareenę Kapoor.

Fabuła: Podczas wycieczki po Indiach mała pakistańska dziewczynka oddala się od swoich rodziców. Nim zdoła do nich wrócić, pociąg odjeżdża ze stacji i Shahida pozostaje sama w obcym kraju. Na szczęście zjawia się Bajrangi, gorliwy wyznawca hinduskiego boga Hanumana, który postanawia pomóc dziewczynce w powrocie do rodzinnej wioski. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bo Shahida jest niema. Odnalezienie rodziny staje się dla obojga pełnym przygód wyzwaniem, podczas którego między dziewczynką i Bajrandi rodzi się wyjątkowa i piękna więź.

4. Sultan – 87 mln USD

filmy_bollywood_sultan
Choć jest to ranking największych hitów kina Bollywood, na pozycji czwartej znajduje się produkcja z polskim akcentem – autorem zdjęć do Sultana jest pochodzący ze szczecina Artur Żurawski. To także kolejny film w naszym zestawieniu, w którym główną rolę zagrał uwielbiany w Bollywood Samir Khan.

Fabuła: Sultana Ali Khana i jego żonę Aarfę Hussain łączy nie tylko miłość do siebie nawzajem, ale także do sportu – oboje są utytułowanymi zapaśnikami. Gdy para zostaje zakwalifikowania do reprezentowania kraju na Igrzyskach Olimpijskich, Aarafa odkrywa, że jest w ciąży. Choć towarzyszące jej od dzieciństwa marzenie o zdobyciu olimpijskiego złota nie będzie mogło się ziścić, pewnego ukojenia dostarcza kobiecie mistrzostwo wywalczone przez męża. Nie na długo jednak – zwycięstwo na olimpiadzie okazuje się początkiem tragicznych w skutkach wydarzeń.

5. Dhoom 3 – 80 mln USD

filmy_bollywood_dhoom
To trzeci już, po Dhoom i Dhoom 2, film z tej serii, i jednocześnie najpopularniejszy z całej trójki. Aż do czasu zdetronizowania go w 2015r. przez Baahuali: Początek, był on najdroższym indyjskim filmem w historii. W podwójnej roli (głównego bohatera i jego autystycznego brata bliźniaka) występuje tutaj uwielbiany przez fanów Bollywood Aamir Khan, odtwórca tytułowej roli także w otwierającym ten ranking filmie P.K. .

Fabuła: Dla niegdyś odnoszącego wielkie sukcesy indyjskiego cyrku w Chicago nadchodzą ciężkie czasy. Aby ratować swój podupadający biznes, właściciel cyrku zaciąga kredyt w banku. Gdy nie jest w stanie go spłacić, rażony obojętnością i bezdusznością bankowców, popełnia w końcu samobójstwo. Jego syn, Sahir, postanawia pomścić śmierć ojca i rozpoczyna serię napadów na placówki znienawidzonego banku. W pościg za nim rusza para powołanych z Indii policjantów.

Widzieliście już któryś z tych najlepszych pod względem dochodów filmów Bollywood?

Top