Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > TOP 40 ciekawostek o Japonii

TOP 40 ciekawostek o Japonii

japonia ciekawostki ranking top

Wiedza przeciętnego Kowalskiego na temat Japonii ogranicza się do kilku podstawowych faktów – większość z nas wie, że stolicą kraju kwitnącej wiśni jest Tokyo, potrawą narodową jest sushi, a w kraju tym, częściej niż w jakimkolwiek innym, dochodzi do trzęsień ziemi. Szkoda jednak, aby na tym kończyła się nasza wiedza o tym fascynującym państwie. Tradycje, kultura i historia Japonii kryją w sobie znacznie więcej interesujących faktów – oto kilkadziesiąt, naszym zdaniem, najciekawszych z nich.

Poznajcie 40 najbardziej interesujących ciekawostek o Japonii:

1. W skład terytorium Japonii wchodzi ponad 6 800 wysp.

2. W języku japońskim “przepraszam” można wyrazić 20 różnymi słowami, a wybór odpowiedniego w danym momencie uzależniony jest od sytuacji; w zależności od tego, w jaki sposób jest się związanym z daną osobą, można jej wyrazić miłość aż w 5 różnych słowach.

3. Czwórka to japoński odpowiednik pechowej u nas trzynastki. W japońskiej mitologii cyfra cztery symbolizuje śmierć, więc mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni starają się unikać jej jak ognia, i to do tego stopnia, że nawet pomijają ją na przyciskach w windzie, bardzo rzadko też spotyka się produkty pakowane po cztery.

japonia ciekawostki hotele kapsulowe
Hotele kapsułowe wywodzą się z Japonii

4. Koncept hoteli kapsułowych narodził się w Japonii  ok. 1970 roku. Na początku miały one służyć jako szybkie i tanie w budowie motele dla zmęczonych pracą robotników, później biznesmenów, którzy nie zdążyli na ostatni pociąg do miejsca zamieszkania. Hotele kapsułowe szybko zyskały popularność wśród zagranicznych turystów, w związku z czym ceny za ich wynajem poszybowały w górę; dzisiaj w ich wnętrzu można znacznie częściej spotkać ciekawskiego turystę niż japońskiego biznesmena. Poza Japonią hotele tego typu otwiera się głównie na największych lotniskach, dla podróżnych, którzy chcą wygodnie zmróżyć oko w czasie długiego oczekiwania na kolejny lot.
5. W samym Tokio jest więcej małych zwierząt, takich jak króliki czy szynszyle, niż małych dzieci.

6. Japonia jest jednym z najczystszych krajów na świecie – ciekawostką jest tu jednak fakt, że na ulicach jej największych miast nie ma koszy na śmieci. W 1995r. w Tokyo miała miejsce seria zamachów terrorystycznych, a użyte wówczas bomby zostały ukryte właśnie w pojemnikach na śmieci. Po tych wydarzeniach japońskie władze zadecydowały o usunięciu koszy z większych miast. Mimo to, nie ma tam problemu z zachowaniem czystości na ulicach, gdyż śmieci można wyrzucaż do specjalnych pojemników znajdujących się w sklepach.  A nawet jeśli zostawi się śmieci w przestrzeni publicznej, codziennie liczne grupy sprzątaczy porządkują miasto, segregują śmieci pozostawione na ulicach i wywożą odpadki z gospodarstw domowych.

7. W Japonii zużywa się więcej papieru do drukowania mang niż do produkcji papieru toaletowego.

japonia ciekawostki kapcie
Kapcie czekające na gości

8. W japońskiej kulturze ważne miejsce zajmują … kapcie. Są one używane nie tylko tylko do chodzenia po domu, ale także po szkole, muzeum czy nawet restauracji. Japończycy mają także specjalny rodzaj kapci, który zakłada się na wizytę w toalecie! Jeśli będąc kiedyś w Japonii napotkacie przed sobą rząd kapci, nie zastanawiajcie się długo, tylko je załóżcie.

9. Japonię co roku nawiedza ok. 1500 trzęsień ziemii.

10. Odkąd hotele kapsułowe stały się turystyczną atrakcją i ich ceny drastycznie wzrosły, najbardziej ekonomiczy nocleg zaczęły oferować tzw. cyber kafejki. Początkowo służyły jako typowe, znane także w polsce kafejki internetowe, z czasem zaczęły również udostępniać klientom posiłki, prysznice i łóżka. W tych najtańszych cyber kafejkach najczęściej nocują osoby bezdomne i bezrobotne lub o bardzo niskich dochodach, których po prostu nie stać na wynajem stałego lokum. Oprócz niskobudżetowych cyber kafejek istnieją również ekskluzywne, wyposażone min. w wielkie telewizory, najnowsze gry, mangi i wypełnione po brzegi barki alkoholowe, gdzie za godzinę pobytu trzeba zapłacić minimum 20 zł .
11. Drugą dziesiątkę ciekawostek o Japonii otwiera fakt, którego z czystym sumieniem możemy pozazdrościć. Japończycy są znani ze swojej punktualności – ich pociągi spóźniają się tam średnio o 18 sekund.

japonia ciekawostki zatloczone pociagi
“Upychacze” w japońskim pociągu

12. W godzinach szczytu, zwłaszcza w dużych japońskich miastach, pociągi stają się tak zatłoczone, że część podróżnych wręcz wręcz się do nich nie mieści. W takich wypadkach do akcji wkraczają specjalnie wyszkoleni pracownicy kolei, których zadaniem jest, kolokwialnie mówiąc, upchanie pasażerów w pociągu tak, by zmieściło się ich tam jak najwięcej, a drzwi pociągu mogły się bezpiecznie domknąć.

13. Wskaźnik urodzin jest w Japonii tak niski, że w kraju tym sprzedaje się więcej pieluch dla osób dorosłych niż pieluch dziecięcych.

ciekawostki japonia maseczki higieniczne
Młodzież w kultowych już maseczkach higienicznych

14. Przechodnie w maseczkach higienicznych na ulicach japońskich miast to tamtejsza codzienność. Japończycy to naród bardzo wyczulony na punkcie higieny osobistej i zdrowia – maseczki nie tylko chronią przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, ale także zapobiegają łapaniu i rozprzestrzenianiu się wirusów, o które w zatłoczonych, japońskich miastach nie trudno. Oprócz funkcji higienicznej maseczki coraz częściej spełniają funkcję ozdobną – wśród przedstawicieli młodszego pokolenia urosły one do rangi kultowego elementu stroju. Młodzież najchętniej nosi nie klasyczne, białe czy zielone maseczki, ale kolorowe, w przeróżne wzory i nadruki, nierzadko z popularnych kreskówek.

15. W Japonii aż 98% wszystkich adopcji to adopcje… dorosłych mężczyzn! Na taki krok decydują się właściciele firm, aby mogli przekazać je odpowiedzialnemu, dorosłemu synowi, który będzie kontynuował rodzinny biznes.

japonia ciekawostki mafia jakuza
Członkowie najgroźniejszej grupy przestępczej świata

16. O ile w krajach zachodnich tatuaże nie robią już na nikim większego wrażenia, to w Japonii widok wytatuowanej osoby wzbudza negatywne emocje. W naszej kulturze traktujemy tatuaże jako ozdobę ciała, podczas gdy  w Kraju Kwitnącej Wiśni tatuaże kojarzą się głównie z Yakuzą –  najgroźniejszą japońską mafią i jednocześnie obecnie największą na świecie zorganizowaną grupą przestępczą. Tradycją członków Yakuzy było tatuowanie charakterystycznych wzorów najpierw na plecach i barkach, a później na całym ciele. Członkowie tego gangu wywodzą się często z najniższych grup społecznych, dlatego w Japonii tatuaże kojarzone są także z marginesem społecznym. Niechęć Japończyków do ciał pokrytych wzorami jest tak wielka, że osoby z tatuażami nie są nawet wpuszczane do onsenu, czyli tradycyjnej japońskiej łaźni.
17. W Japonii panują bardzo surowe zasady regulujące możliwość posiadania broni palnej, dlatego do zabójstw z użyciem broni dochodzi tam średnio zaledwie 2 razy w roku.

japonia ciekawostki paleczki religia
Nieodpowiedni sposób jedzenia pałeczkami

18. W Japonii pałeczkami je się praktycznie wszystko. Podczas wizyty w tym kraju należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że nieodpowiednie ich użycie, często wynikające z czystej niewiedzy, może zostać odebrane jako przejaw braku kultury i szacunku. Warto zatem zapamiętać, aby podczas posiłku w Kraju Kwitnącej Wiśni nie wbijać pałeczek pionowo w jedzenie, zwłaszcza w ryż. Takie zachowanie kojarzy się bowiem ze starym, japońskim obrzędem praktykowanym na pogrzebach – ryż z tak wbitymi weń pałeczkami symbolizuje nagrobek i jest ofiarą dla zmarłego. Racząc się smakołykami najzdrowszej kuchni świata nie pownno się także podawać jedzenia z pałeczek do pałeczek – jest to kolejny obrzęd wykonywany przez kapłanów podczas pogrzebu. Aby mieć pewność, że nie urazi się uczuć religijnych mieszkańców Japonii, najlepiej jest w ogole nie bawić się przy stole pałeczkami.

19. W Japonii żyje ponad 50 000 osób, które przekroczyły setny rok życia.

japonia ciekawostki hikikomori
Japończyk dotknięty syndromem hikikomori

20. Zjawisko hikikomori po raz pierwszy zaobserwowano w Japonii w latach 90tych ubiegłego wieku. Jest to przejaw silnej aspołeczności, charakteryzujący się chęcią odizolowania od otoczenia i przebywaniem przez długie miesiące we własnym pokoju, często towarzyszy mu także uzależnienie od internetu. Hikikomori dotyka najczęściej młodych mężczyzn, bo to od nich oczekuje się najwięcej – ukończenia studiów, znalezienia dobrej pracy i założenia rodziny. Zamknięcie się w czterech ścianach jest dla nich formą ucieczki od wygórowanych oczekiwań innych. Osoby dotknięte syndromem hikikomori do tego stopnia unikają kontaktu z innymi, że starają się nie spotykać rodziców czy rodzeństwa nawet przy wyjściu do toalety, a przygotowane dla nich prosiłki proszą o pozostawianie przed drzwiami pokoju.

21. W Japonii większość telefonów jest wodoodpornych, ponieważ bardzo często używane są pod prysznicem lub w wannie.

japonia ciekawostki kocia kawiarnia
Kocia kawiarnia w Tokyo

22. Kocie kawiarnie to trend, który dopiero dociera do Europy, a w Azji jest już na porządku dziennym. W kocich kawiarniach nie tylko pija się dobrą kawę, ale przede wszystkim można tam miło spędzić czas w towarzystwie wszechobecnych kociaków. W związku z tym, że w Japonii zakaz trzymania zwierząt w mieszkaniach i apartamentach nie należy do rzadkości, kocie kawiarnie stają się dla wielu osób jedynym miejscem, w którym mogą zrelaksować się podczas zabawy z puchatymi miauczyńskimi. To także idealne miejsce do promowania kotów z lokalnych schronisk i szukania im nowych właścicieli.

23. W Japonii rocznie zużywa się blisko 24 miliardy par pałeczek do jedzenia.

japonia ciekawostki szkoly
Sprzątający szkołę uczniowie

24. W japońskich szkołach nie ma sprzątaczek. Uczniowie, którzy po lekcjach nie biorą udziału w zajęciach dodatkowych, przez około 2 godziny sprzątają cały budynek. Taka praktyka ma związek z japońskim systemem edukacji, który w dużej mierze skupia się na nauczaniu kultury i dobrego wychowania oraz przygotowaniu młodzieży do samodzielności w dorosłym życiu.
25. Po wyemitowaniu w japońskiej telewizji jednego z odcinków słynnej kreskówki, opowiadającego o pokemonie-robocie Porygonie, odnotowano wśród oglądających go dzieci aż 685 przypadków omdleń, mdłości i drgawek. Takie reakcje wywołały ponoć migające światła, które pojawiały się na ekranie podczas niektórych scen. Owy odcinek został później wycofany z emisji, a w Europie nie został on pokazany nigdy.

26. W przeciwieństwie do zachodniego przesądu, w Japonii czarne koty uznawane są za przynoszące szczęście.

japonia ciekawostki boze narodzenie
Tradycyjne danie na święta Bożego Narodzenia

27. Chociaż wyznawcy chrześcijaństwa stanowią w Japonii niewiele ponad 1,5% ogółu populacji, czas Bożego Narodzenia celebrowany jest przez znaczną większość mieszkańców Kraju Kwitącej Wiśni. Ważny element tej przejętej z Zachodu tradycji stanowi świąteczny obiad kupowany w… KFC! Ten dziwny zwyczaj został ponoć zapoczątkowany przez pewnego przyjezdnego z Ameryki, który nie dostawszy w sklepie indyka na bożonarodzeniowy stół zamówił drób w sieci fastfood. Marketerzy KFC sprytnie wykorzystali sytuację i oparli na niej wielką kampanię marketingową, która promowała kurze udka w panierce jako tradycyjne bożonarodzeniowe danie. Obecnie Japończycy coraz częściej zamawiają świąteczne zestawy z dostawą do domu z dużym wyprzedzeniem – pomaga to uniknąć kolejek, które 25 grudnia przed restauracjami KFC osiągają długość nawet kilkudziesięciu metrów!

japonia ciekawostki szkolne mundurki
Japońscy uczniowie w szkolnych mundurkach

28. Na każdym etapie nauczania japońscy uczniowie noszą inne mundurki. W szkole podstawowej są to najczęściej granatowe swetry i koszule, do których dziewczynki noszą długie do kostek spódnice. W gimnazjach nosi się białe koszulki z narzutką, do których chłopcy zakładają czarne marynarki, a dziewczynki granatowe spódniczki. Uczniowie liceum zakładają białe koszule i marynarki oraz spódniczki przed kolano dla dziewczyn.

29. Kwadratowy kształt arbuza został wymyślony w Japoni po to, aby owoce były łatwiejsze w transporcie i zajmowały mniej miejsca. Arbuzy przymują kwadratowy kształt od pudeł, w których są hodowane.

japonia ciekawostki lis dziewiec ogonow
Kitsune z dziewięcioma ogonami

30. Lisy cieszą się w Japonii wielkim szacunkiem. Według lokalnej mitologii kitsune, czyli lisy, są symbolem mądrości, posiadają także magiczne umiejętności i zdolność przybierania ludzkiej postaci. Im starszy kitsune, tym większą posiada mądrość, a im większa jest jego mądrość, tym więcej ma ogonów – może zdobyć ich najwięcej dziewięć. Megitsune, czyli lisie matki, w japońskim folklorze czczone były z kolei jako dawczynie życia.

31. W nawiązaniu do tradycji poszanowania kitsune, w Japonii otwarto park narodowy w którym znajdują się niemalże same lisy. Od niedawna panują w nim surowe zasady zabraniające dokarmiania futrzaków.  Wcześniej odwiedzający uwielbiali częstować je przynoszonymi przez siebie przekąskami, przez co lisy bardzo przybierały na wadze i często chorowały.
32. Pracownicy japońskich korporacji nie są karani za sen w pracy. Wręcz przeciwnie, taka drzemka uznawana jest za skutek wytężonego i sumiennego wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

33. Pomimo tego, że Japończycy dobrze się odżywiają, prowadzą zdrowy tryb życia i dożywają sędziwego wieku, Japonia ma największy na świecie wskaźnik anoreksji. Młode Azjatki bardzo często nie akceptują swojego ciała i chcą swoim wyglądem upodobnić się do europejskich dziewczyn – w dążeniu do celu nierzadko decydują się na drastyczną dietę, która w wielu przypadkach prowadzi do anoreksji.

japonia ciekawostki kitkat
Ciasteczka KitKat w dziesiątkach smaków

34. W Japonii KitKaty, czyli oblane czekoladą wafelki znane także na Zachodzie, to jedne z najpopularniejszych słodyczy, dlatego produkuje się je w wielu ciekawych smakach. Oprócz klasycznej czekoladowej wersji można zjeść KitKat o smaku zielonej herbaty, pomarańczy, karmelu, wiśni, a nawet sosu wasabi!

35. Innym produktem spożywczym cieszącym się równie wielką popularnością co KitKat jest Fanta. Napój ten dostępny jest w Japonii w ponad 70 szalonych smakach, w tym o smaku tajemniczgo owocu, cudownej energii i hip hopu.

36. Najczęstszą bezpośrednią przyczyną śmierci japońskich mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat jest samobójstwo.

37. W Japonii większość ulic nie ma żadnej nazwy, dlatego turystom bardzo łatwo jest się tam zgubić, zwłaszcza gdy nie posiadają przy sobie mapy. Na szczęście poproszeni o wskazanie drogi Japończycy są tak uprzejmi, że nierzadko sami zaprowadzają pytającego prosto do celu.

38. Japończycy mogą poszczycić się najdłuższą na świecie średnią długością życia, która w tym kraju wynosi blisko 84 lata. Niestety, wskaźnik ten jest znacząco zaniżany przez wysoką liczbę samobójstw.

39. W Japonii zostawianie napiwku kelnerowi lub barmanowi jest postrzegane jako nietakt.

japonia ciekawostki ryz bento
Bento – tradycyjne japońskie danie z ryżu

40. Wbrew panującym stereotypom, Japończycy wcale nie spożywają tak dużo ryżu. Jedzą go głównie na śniadania, w daniu popularnie zwanym bento, które składa się głównie z ryżu i mięsa lub ryb oraz gotowanych warzyw. Danie to często serwowane jest w szkolnych stołówkach ze względu na łatwość i szybkość przygotowania. Co ciekawe, Japończycy jedzą bardzo dużo jajek i to pod wieloma postaciami , poczynając od znanych i u nas omletów, poprzez tradycyjne japońskie roladki, na zupie jajecznej kończąc.

Która z tych ciekawostek o Japonii zainteresował was najbardziej?

Top