Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > TOP 15 ciekawostek o Kim Dzong Unie

TOP 15 ciekawostek o Kim Dzong Unie

kim dzong un korea polnocna ciekawostki

Korea Północna to miejsce pełne tajemnic, zatrważających pogłosek, domysłów i nieprawdopodobnych historii. Choć spośród wydostających się poza granice tego kraju informacji trudno jest odzielić fakty od fikcji, jedno co jest pewne, to to, że jego przywódca, Kim Dzong Un, jest niezwykle – ujmując to delikatnie – barwną postacią. Poniżej zebraliśmy 15 najbardziej interesujących ciekawostek o kontrowersyjnym przywódcy z Pjongjangu.

1. Kiedy 28 grudnia 2011 roku Kim Dzong Un został oficjalnie ogłoszony przywódcą Korei Północnej, był wówczas najmłodszą na świecie głową państwa.

2. Choć Kim Dzong Un jest oficjalnie tytułowany jako Najwyższy Przywódca kraju, to nie jest to jednak najwyższy rangą tytuł w Korei Północnej. Nieco ważniejszym mianem – Wiecznego Prezydenta – tytułuje się do dzisiaj jego dziadka, Kim Ir Sena, co wydaje się dość kuriozalne, gdyż nie żyje on już od ponad 20 lat.

kim dzong un ciekawostki 1
fot. aol.com

3. Chociaż 8 styczeń, dzień urodzin Dzong Una, jest w Korei Północnej świętem narodowym, to nikt nie ma pewności co do dokładnego roku urodzenia młodego przywódcy – przypuszcza się, że urodził się on między 1982 a 1984 rokiem.

4. Obecny przywódca Korei Północnej jest synem Kim Dzong Ila i jego drugiej żony, tancerki Ko Yŏng Hŭi.

5. Kim Dzong Un jest fanem zachodnich używek – uwielbia whisky Johnny Walker i papierosy Yves Saint Laurent.

6. Podczas studiów w Szwajcarii młody polityk zapałał miłością to tamtejszego sera, na którego import do Korei Północnej wydaje co roku dziesiątki tysięcy dolarów.

kim dzong un ciekawostki 6
fot. cbsnews.com

7. W 2012r. północno koreańskie media oficjalnie poinformowały o małżeństwie Najwyższego Przywódcy kraju z Ri Sŏl Ju. Nie podano jednak żadnych innych szczegółów na ten temat – w sferze spekulacji pozostaje więc data zawarcia małżeństwa, za którą przyjmuje się 2009 r. oraz fakt, że para doczekała się córki.

8. Żałoba po zmarłym ojcu miała dla Dzong Una szczególnie ważne znaczenie, i to do tego stopnia, że jednego ze swoich ministrów skazał na karę więzienia za „niewystarczające ubolewanie”, a jeden z jego asystentów został ponoć rozstrzelany za bycie pod wpływem alkoholu w dzień pogrzebu poprzedniego przywódcy Korei.

9. Dzong Un jest obsesyjnym fanem koszykówki – stąd jego przyjaźń z Dennisem Rodmanem, byłą gwiazdą NBA, która już nie raz gościła w Korei Północnej na specjalne zaproszenie dyktatora.

kim dzong un ciekawostki 3
fot. aol.com

10. Młody lider Korei Północnej skazał na karę śmierci swojego wuja, Jang Song-thaeka, jednego z najważniejszych polityków w kraju po śmierci Kim Dzong Ila, za demoralizujące zachowanie, korupcję oraz niewłaściwe zarządzanie finansami państwa . Nie jest jasne w jaki sposób wyrok został wykonany – według jednych źródeł było to rozstrzelanie, według innych rozszarpanie przez psy myśliwskie.

11. Wygolone boki i bob pośrodku głowy to fryzura na Kim Dzong Una, która cieszy się wśród mężczyzn Korei Północnej wielkim powodzeniem. Idąc do fryzjera proszą oni o „młodzieńczość” lub „ambicję”, bo tak właśnie koreańczycy nazywają to modne tam strzyżenie.

12. Fryzura Kim Dzong Una jest nie tylko jego własnego pomysłu, ale i wykonania – młody polityk podobno panicznie boi się fryzjerów i dlatego zawsze strzyże się zupełnie sam.

kim dzong un ciekawostki 5
fot. aol.com

13. Według spekulacji niektórych mediów Dzong Un przeszedł kilka operacji plastycznych aby bardziej upodobnić się do swojego dziadka, a tym samym dodać sobie więcej szacunku i prestiżu jako głowa państwa.

14. Najwyższy Przywódca Korei sam dokonał selekcji piosenkarek, które utworzyły Moranbong Band – pierwszy w kraju zespół muzyczny, w którego skład wchodzą same kobiety.

15. Dzong Un to jedyny na świecie generał, w dodatku odznaczony czterema gwiazdkami, który nie ma żadnego doświadczenia wojskowego.

Która z ciekawostek o Kim Dzong Unie zaskoczyła was najbardziej?

Top