Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > 10 najbardziej kultowych mebli świata

10 najbardziej kultowych mebli świata

najslynniejsze-meble-designerskie-swiata

Trendy panujące w modzie, czy tej z wybiegów czy tej w architekturze, pojawiają się i przemijają. Od czasu do czasu powstają jednak projekty, które stają się ikonami stylu – choć od ich powstania miajają kolejne dekady, one wciąż zachwycają i wzbudzają pożądanie. Takie właśnie są meble z naszego rankigu – większość z nich została stworzona za życia naszych pradziadków, a mimo to idealnie wpasowują się w dzisiejsze nowoczesne przestrzenie i aż trudno uwierzyć, że nie są to współczesne projekty. Meble te, które idealnie łączą w sobie piękno formy, maksymalną funkcjonalność i niepowtarzalną wygodę, uznawane są za najsłynniejsze meble w historii designu. Nie dziwi więc fakt, że te ikony stylu są dzisiaj kopiowane na masową skalę – podróbki, które na pierwszy rzut oka idealnie odwzorowują sławne designerskie meble, są łatwo i tanio dostępne. Całkiem możliwe, że i ty masz w domu kopię któregoś z tych sławnych projektów. Poznaj ranking 10 kultowych mebli świata i przekonaj się, że któreś z nich napewno już gdzieś widziałeś na własne oczy.

1.Fotel Egg – Arne Emil Jacobsen

designerskie-meble-jacobsen-egg-jajo

Arne Emil Jacobsen (1902 –1971) to pochodzący z Danii architekt i projektant wnętrz, który zasłynął z realizowania w duńskiej architekturze ideii pionierów modernizmu: Le Corbusiera i L. Miesa, o których mowa będzie poniżej. Największy światowy rozgłos przyniosły mu jednak projekty prostych i jednocześnie efektywnie wyglądających foteli. Najsłynniejszy z nich, Egg, jest chyba najczęściej kopiowanym fotelem świata – łudząco przypominające oryginał krzesła można dzisiaj kupić niemal w każdym sklepie meblarskim, dekorują one także wnętrza wielu banków, biur czy nawet niektórych restauracji McDonald’s! Ideą przyświecającą Jacobsenowi podczas tworzenia tego krzesła było zapewnienie użytkownikowi intymności, podczas gdy przebywa on w miejscu publicznym. I rzeczywiście, korzystając z tej ikony designu można mieć wrażenie zasiadania w kokonie. Fotel Egg, czyli jajo, został pierwotnie zaprojektowany specjalnie dla hotelu Radisson SAS w Kopenhadze (który został zbudowany również według projektu Jacobsena), a wykonany przez firmę Republic of Fritz Hansen, która produkuje ten designerski mebel do dzisiaj. Oryginalny Egg dostępny jest w wielu kolorach i kosztuje od ok. 25 000 PLN w wersji z obiciem z materiału i ok. 55 000 PLN w wersji ze skóry naturalnej.


2. Fotel Barcelona – Ludwig Mies

designerskie-meble-mies-barcelona

Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), znany lepiej po prostu jako Mies, to niemiecki architekt, który obok Le Corbusiera należy do najważniejszych pionierów architektury modernistycznej. Swoje najważniejsze poglądy na architekturę zawarł w dwóch autorskich aforyzmach: “mniej znaczy więcej” oraz “Bóg jest ukryty w szczegółach”. Mies jest także autorem jednego z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł w historii designu. Barcelona Chair, przy którego projektowaniu brała udział także Lilly Reich, ówczesna partnerka życiowa Miesa, wzięło swą nazwę od pawilonu wystawienniczego, w którym po raz pierwszy zostało publicznie zaprezentowane. Jego design, zainspirowany kształtem „X”, charakterystycznym dla składanych, starożytnych egipskich i romańskich krzesełek, miał podnieść prosty w swej formie przedmiot do rangi tronu (bo rzeczywiście, na krześle Barcelona miała zasiadać hiszpańska rodzina królewska odwiedzająca pawilon wystawienniczy). Ponad dwie dekady później Mies, dzięki pojawieniu się nowych technologii, uaktualnił nieco pierwotny projekt krzesła – jego metalowy szkielet został wykonany z jednego kawałka metalu. W takiej formie  to designerskie krzesło jest produkowane do dzisiaj, przez firmę Knoll Inc., która nabyła na wyłączość prawo do manufaktury tego modelu. Koszt oryginalnej Barcelony to, niebagatela, ok 18 000PLN, ale w związku z tym, że model ten jest jednym z najczęściej kopiowanych designerskich mebli świata, za kilkanaście razy niższą kwotę można mieć w mieszkaniu krzesło łudząco podobne do oryginału.

3. Leżanka LC4 Chaise Longue – Le Corbusier

designerskie-meble-lezanka-l4-chaise-longue-le-corbusier

Charles-Édouard Jeanneret-Gris (1887-1965), znany szerzej pod pseudonimem Le Corbusier, był szwajcarsko-francuskim architektem, projektantem, malarzem i urbanistą oraz jednym z najważniejszych pionierów architektury modernistycznej. Jego oddanie poprawie jakości życia mieszkańców zatłoczonych metropolii zaowocowało słynnymi urbanistycznymi projektami w największych miastach świata. Ale Le Corbusier projektował z sukcesem nie tylko budynki – meble jego autorstwa cieszą się nie mniejszym uznaniem. Architekt rozpoczął przygodę z tworzeniem mebli w 1928r., po zaproszeniu do współpracy swojego kuzyna, Pierre’a  Jeannereta i Charlotte Perriand. Jednym z najsłynniejszych projektów tej trójki jest leżanka LC4 Chaise Longue. Jej tworzeniu przyświecała idea maksymalnego komfortu – zarówno sam geometryczny design leżanki jak i użyte do jej produkcji materiały, stawiały potrzeby użytkownika na pierwszym miejscu. Nic dziwnego zatem, że tuż po zaprezentowaniu LC4 szerszej publiczności, leżanka ta stała się jednym z najbardziej znanych i pożądanych mebli XX wieku. Dziś LC4 jest niekwestionowaną ikoną designu i wciąż równie pożądaną – na rynku pojawiło się wiele modeli inspirowanych leżanką LC4, w przystępnych cenach.  Oryginalną leżankę, która kosztuje ok. 18 000 PLN, można kupić dzisiaj jednak tylko na aukcjach z dziełami sztuki lub od włoskiej firmy Cassina S.p.A., która posiada światową wyłączność na produkcję mebli projektu Le Corbusier.

4. Fotel z podnóżkiem Eames Lounge –  Charles Eames, Ray Eames

designerskie-meble-eames-lounge-chair

Charles Ormond Eames, Jr (1907–1978) and Bernice Alexandra “Ray” Eames (1912–1988) to małżeństwo amerykańskich architektów, wyjątkowo zasłużonych dla rozwoju modernistycznej architektury i meblarstwa. Byli pionierami w stosowaniu nowych technologii i materiałów, takich jak fiberglass, polimery żywiczne czy elastyczna sklejka – używane były one przy wytwórstwie mebli, które para projektowała głównie dla firmy Herman Miller, Inc. I choć większość tworzonych przez małżonków mebli miała być z założenia tania i masowo produkowana, wyjątek stanowił fotel z podnóżkiem Eames Lounge. Ten ekskluzywny produkt wykonany z naturalnej skóry i brazylijskiego polisandru został stworzony z myślą o użytkownikach ceniących luksus i komfort. Krzesło Eames Lounge należy dzisiaj do najbardziej rozpoznawalnych mebli świata i choć zostało zaprojektowane aż sześć dekad temu, jego design wydaje się tak aktualny i nowoczesny, jak gdyby dopiero co  powstał. Licencję na produkowanie tego designerskiego mebla mają tylko dwie firmy – Herman Miller, Inc. oraz Vitra. Za najtańszą wersję fotelu z podnóżkiem sygnowanych nazwiskiem Eames trzeba zapłacić ok. 20 000 PLN.


5. Fotel i sofa LC2 i LC3Grand Confort – Le Corbusier

designerskie-meble-corbusier-lc2-lc3

Oczywistym jest, że Le Corbusier, ikona modernistycznego designu, musiał pojawić się w tym rankingu przynajmniej raz jeszcze. Fotel i sofa z serii Grand Confort, znanej także jako LC2 i LC3 (meble z serii LC3 mają nieco większe wymiary od tych z serii LC2), to kolejne ponadczasowe meble zaprojektowane przez autorów leżanki Chaise Longue.  Le Corbusier często nazywał ten zestaw „koszami na poduszki” – i rzeczywiście, wypełnione gęsim pierzem poduchy utrzymywane są w fotelu i sofie przez niemal ascetyczny „gorset”, wykonany z metalowych rurek. Grand Confort to finezja prostej formy i najprawdopodobniej najwygodniejsze siedzisko świata – za przyjemność siedzenia na oryginalnym fotelu LC2 trzeba zapłacić ok. 19 000PLN, a za ok. 30 000PLN można rozciągnąć się na tej kultowej sofie Le Corbusiera.

6. Stolik Noguchi – Isamu Noguchi

designerskie-meble-noguchi-stolik

Isamu Noguchi (1904 – 1988) to amerykański artysta o japońskich korzeniach. Noguchi, niezwykle zasłużony dla architektury krajobrazu, wpisał się na stałe także w historię designu użytkowego – we współpracy z firmą Herman Miller (dla której małżeństwo Eames zaprojektowało min. sławne krzesło Eames Lounge) stworzył kilka ponadczasowych projektów mebli, które do dzisiaj są produkowane i sprzedawane. Najbardziej znanym z nich jest stolik Noguchi, który uznaje się za jeden z najważniejszych mebli modernistycznych w historii. Stworzne w 1947r. arcydzieło designu składa się z trzech części – dwóch identycznych, wykonanych z palisandru, które tworzą podstawę stolika, oraz ze szklanej tafli w roli blatu. Charakterystyczne, krzywe linie tego mebla zdradzają rzeźbiarski fach jego autora –  stąd też stolik kawowy Noguchi często określa się mianem „użytecznej rzeźby”. W porównaniu do innych designerskich mebli z kolekcji Hermanna Millera ten jest nieco mniej kosztowny – można go nabyć za ok. 5700 PLN.

7. Lampa Arco – Achille Castiglioni

designerskie-meble-lampa-arco-castiglioni

Achille Castiglioni (1918 – 2002) to włoski architect i projektant wnętrz. Jego dziełem życia okazała się lampa Arco, którą zaprojektował w 1962r. wraz z bratem Pierrem Giacomo. Ta kultowa już dzisiaj lampa podłogowa to  idealny przykład mebla, w którym w harmonii współżyją forma i fukcjonalność. Celem braci Castiglioni było stworzenie takiego oświetlenia, które padałoby z nad głowy, ale które nie wymagałoby problematycznego zainstalowania go na suficie. Efekt ich pracy był genialny – powstała perła designu, niezwykle funkcjonalna i jednocześnie ponadczasowo elegancka w swej minimalistycznej formie. Marmur Carrera, z którego została wykonana podstawa lampy, spełnia zarowno funkcję dekoracyjną jak i  praktyczną, gdyż jest niezbędny do utrzymania balansu całej konstrukcji, a znajdujący się w nim okrągły otwór jest tam po to,  aby dwie osoby mogły z łatwością przenieść lampę, wtykając weń np. kij od miotły. Oryginalna designerska lampa Arco kosztuje ok. 10 000 PLN.


8. Stolik E-1027 – Eileen Gray

designerskie-meble-stolik-kawowy-e-1027

Irlandzka architekt, projektantka mebli i dekoratorka wnętrz Kathleen Eileen Moray Gray (1878 –1976) to ważna postać ruchu modernistycznego w architekturze. W roku 1924 rozpoczęła wraz ze swym ówczesnym kochankiem i asystentem, Jeanem Badoviciem, prace nad projektem ich wspólnego domu, który miał powstać w południowej Francji. Willa E-1027, której budowa została ukończona pięć lat później, dzisiaj uważana jest za jeden z najważniejszych budynków tzw. stylu międzynarodowego. Meble, które znalazły się w jej wnętrzu, zostały zaprojektowane również przez Eileen Gray, a najsłynniejszym z nich stał się stolik E-1027. Nazwany tak samo jak willa,  dość purytański w formie stolik, wykonany został ze szkła i metalowych rurek – materiału, z którym wówczas dopiero eksperymentowano przy projektowanu mebli. W początkowym zamyśle miał służyć głównie osobom znajdującym się w łóżku – stąd jego asymetryczny design i charakterystyczna noga, ktora z łatwością może być wsunięta pod łóżko oraz regulowana wysokość, która umożliwi stabilne umiejscowienie blatu np. na miękkiej kołdrze. Z czasem zaczął być używany po prostu jako stolik pomocniczy, także w salonach, na tarasach itd. Masowa produkcja tego designerskiego mebla rozpoczęła się dopiero po śmierci jego autorki, a dzisiaj, w erze laptopów, stał się on jeszcze bardziej użyteczny niż kiedykolwiek wcześniej. Stolik E-1027 jest najbardziej przystępnym luksusem z pośród wszystkich modernistycznych mebli w tym rankingu – oryginalny, nabyty od jedynego licencjonowanego producenta ClassiCon, kosztuje ok. 3 000 PLN.

9. Fotel Swan – Arne Jacobsen

designerskie-meble-krzeslo-swan-jacobsen

To kolejne, po słynnym Egg, kultowe krzesło autorstwa Arne Jacobsena, stworzone w tym samym czasie, również specjalnie dla kopenhaskiego hotelu Radisson SAS Royal Hotel. Razem z fotelem zaprojektowana została także kanapa pod tą samą nazwą – oba meble produkowane i sprzedawane są do dzisiaj. W fotelu, który swym kształtem przypomina łabędzia (stąd jego nazwa: swan = łabędź), nie ma ani jednej prostej lini – wszystkie są wygięte i zaokrąglone. Obicie tego designerskiego mebla dostępne jest w wielu kolorach, wykonane ze skóry naturalnej, 100% wełny lub materiału z domieszką wełny . Oryginalny Swan od Republic of Fritz Hansen w najtańszej wersji kosztuje ok. 14 000PLN, a w najdroższej ponad dwa razy więcej.

10. Fotel Ghost – Philippe Starck

designerskie-meble-louist-ghost

Oto najmłodszy mebel w naszym rankingu, który swą popularnością dogonił jednak już swoich starszych kolegów. Fotel Louis Ghost został zaprojektowany w 2002r. przez urodzonego w Paryżu archtekta i twórcę wzornictwa, Philippe’a Starcka (ur. 1949r.). Francuz jest artystą wszechstronnym – projektuje nie tylko meble, ale także urządzenia AGD, opakowania produktów spożywczych, pojazdy oraz małe budynki. Największą sławę do tej chwili przyniósł mu jednak fotel Louis Ghost, który sprzedał się już w ponad milionie egzemplarzy. Mebel ten z wdziękiem godzi w sobie barokowość fotelu w stylu Ludwika XVI i postmodernistyczną innowację. Wykonany z jednego odlewu przezroczystego poliwęglanu, Louis Ghost wydaje się unosić w przestrzeni pomieszczenia niczym zjawa z dawno minionej epoki  – stąd jego nazwa: ghost w języku angielskim znaczy duch. Choć ten oryginalny designerski fotel kosztuje ok. 2000 PLN, na pierwszy rzut oka identyczną kopię można dostać w większości sklepów meblarskich już za ok 250PLN.

Macie w domu któreś z tych kultowych designerskich mebli, oryginalne lub inspirowane?

Top