Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > 10 najlepszych zabaw dla maluchów

10 najlepszych zabaw dla maluchów

najlepsze-zabawy-dla-maluchow-edukacyjne

Zabawa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka, to najlepszy sposób na poznawanie własnego ciała i otoczającego świata, i to wszystkimi pięcioma zmysłami. Jakie to uczucie dotknąć tego? Jaki to wyda dźwięk, gdy to nacisnę? Co się stanie, gdy to popchnę lub pociągnę? W zabawie najważniejsze jest odkrywanie, a dla maluszka ogromne znaczenie ma każde nowe doświadczenie, nawet zrzucenie miseczki z jedzeniem na podłogę.  Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, wcale nie potrzebują drogich i modnych zabawek, aby w przyjemny i efektywny sposób zaspokajać swoją ciekawość i poznawać świat.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych zabaw dla maluchów, które nie wymagają żadnych (lub jedynie minimalnych) nakładów finansowych i wykorzystując to, co już znajduje się w każdym domu, pomogą rozwijać samodzielność małego dziecka, jego sprawność i zdolności manualne oraz kreatywność.

1. Basen rozmaitości

zabawy-dla-maluchow-basenik

Każdy z nas ma w domu ryż czy kaszę. Wystarczy zakupić za ok. 10 zł mały, dmuchany basenik, który postawimy w pokoju dziecka i wypełnimy go tymi materiałami. Wrzućmy do baseniku garnuszki , łyżki, którymi dziecko będzie przesypywało ryż z „garnuszka do garnuszka” lub kołowrotek, przez który ryż czy kasza będzie się przesypywała wprawiając go w ruch. Mając taką atrakcję , jesienne i zimowe wieczory upłyną maluchowi szybko i przyjemnie, a mama będzie miała chwilę wytchnienia.

2. Polowanie na kulki

zabawy-dla-maluchow-kulki

Chcąc usprawnić rączki naszego malucha nie potrzebujemy specjalnych ćwiczeń.  Jeśli nie mamy ich jeszcze w domu, kupmy kilka plastikowych lub szklanych kulek i za pomocą szczypczyków lub łyżki pozwólmy dziecku przekładać je z talerzyka do np. miseczki. W czasie zabawy maluch będzie usprawniał swoją motorykę małą i ćwiczył cierpliwość.


3. Mały pomocnik

zabawy-dla-maluchow-sztucce

Kolejna fajna zabawa dla maluchów, która nie wymagająca żadnego nakładu finansowego, to segregowanie sztućców. Dajmy maluchowi nasz organizer na sztućce z kuchennej szuflady. Wymieszajmy wszystkie sztućce i pokażmy naszemu szkrabowi jak należy je posegregować. Maluch będzie uczył się prac domowych, a przy okazji rozwijał sprawność manualną. Młodsza pociecha z pewnością wymyśli sobie “muzyczny koncert” i przy okazji “zagra” nam łyżką czy widelcem na miseczce.

4. Papierowe wydzieranki

zabawy-dla-maluchow-gazeta

Rozdzieranie  papieru to wbrew pozorom bardzo trudna sztuka. Ważne jest, aby już 8-miesięcznemu maluchowi dawać do zabawy stare gazety (należy jednak uważać, aby nie brał ich do buzi). Starsze dziecko powinno w trakcie zabawy gazetami umieć je zmiąć, a przede wszystkim targać je na drobne kawałki. Ta zabawa manualna uczy maluchy ruchów naprzemiennych dłoni, co jest trudną czynnością, poprawia także precyzję ruchów i ogólną sprawność manualną dziecka.

5. Zabawy paluszkowe

zabawy-paluszkowe-dla-maluchow

Do następnej zabawy potrzebujemy tylko rączek dziecka. W trakcie tej aktywności maluch poprawia swoje zdolności manualne, które w późniejszym czasie potrzebne są do samodzielnego ubierania się, pisania, zapinania guzików czy wiązania sznurowadeł.

Oto przykładowe zabawy paluszkowe:

Małe rączki

Małe rączki sobie klaszczą,
Czasem także się pogłaszczą
I w kolanka zastukają
No i dzieciom pomachają

Rączki robią klap klap klap

Rączki robią klap klap klap
Nóżki robią tup, tup, tup
Tutaj swoją głowę mam
A na brzuszku bam bam bam

6. Mały artysta

zabawy-dla-maluchow-masa-solna

Zabawy masą solną są jedną z ulubionych czynności maluchów. Wystarczy zmieszać w proporcji pół na pół mąkę ze solą i wymieszać z wodą. Z powstałej masy można lepić przeróżne wałeczki, kule, ugniatać ją wałkować itd. Jest to świetna zabawa manualna rozwijające kreatywność dzieci.


7. Zwierzęce rozmówki

zabawy-dla-maluchow-zwierzatka

Wierszyki dźwiękonaśladowcze są świetnym ćwiczeniem rozwijającym mowę u dziecka. Wiersz mówiony przez mamę można wzbogacić o pluszowe zabawki, o których jest mowa w wierszu i w ten sposób zrobić dziecku teatrzyk. Zadaniem maluszka jest powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Oto przykładowy wierszyk:

Co mówią zwierzaki?

Co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce?
Kle kle kle
Co mówi żaba, gdy bocianów tłum?
Kum kum kum
Co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła?
Kwa kwa kwa
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał?
Miau miau miau
Co mówi kura, gdy znosi jajko?
Ko ko ko
Co mówi kogut, gdy budzi w kurniku?
Ku ku kukuryku
Co mówi koza, gdy jeść jej się chce?
Mee mee mee
Co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu?
Mu mu mu
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał?
Hau hau hau
Co mówi baran, gdy jeść mu się chce?
Bee bee bee
Co mówi ryba, gdy cos powiedzieć chce?
Nic! Przecież ryby nie maja głosu.

8. Wesołe chlupanie

zabawy-dla-maluchow-woda

Przelewanie wody z kubka do kubka, przez lejek czy wlewanie jej do butelki gwarantuje dzieciom zabawę na długi czas. Uatrakcyjnić można ją wlewając do wody płyn do kąpieli lub płyn do naczyń, który pod wpływem przelewania wody zamieni się w pianę. Świetna zabawa dla maluchów nie tylko na gorące, letnie dni, ale także na długie zimowe wieczory! Rozwija kreatywność , ciekawość i sprawność manualną.

9. Mini aromaterapia

zabawy-dla-maluchow-zapachy

Słoiczki do aromaterapii są idealnym rozwiązaniem, kiedy chcemy wyciszyć dziecko i skłonić je do skupienia uwagi. Posądźmy maluszka w foteliku i dajmy do wąchania różne produkty  ukryte w słoiczkach, np. po zupkach czy deserkach. W pojemniczku powinny znajdować się przyprawy takie jak cynamon, papryka, kolendra, szałwia, mięta ale też ziarna kawy, proszek do prania czy płyn do płukania. Starsze dziecko może próbować samodzielnie odkręcać i zakręcać słoiczki, przez co będzie ćwiczyć sprawność manualną.

10. Domowe SPA

zabawy-dla-maluchow-masaz

Po czasie wypełnionym zabawami warto wyciszyć brzdąca, odprężyć go i zrelaksować – ułatwi nam to delikatny masaż. Takie masaże są też idealnym sposobem na to, aby pogłębić więź dziecka z matką.

Znacie jeszcze jakieś inne zabawy dla maluchów, które uwielbiają wasze pociechy?

Top