Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 najciekawszych do zwiedzenia miast Japonii

10 najciekawszych do zwiedzenia miast Japonii

japonia zwiedzanie miasta

Miasta Japonii witają turystów gęstymi tłumami przechodniów ( Tokio jest najbardziej zaludnionym miastem świata) – to właśnie na ulicach tych hiperaktywnych japońskich metropolii pojawiają się najnowsze trendy, awangardowa moda i nowinki technologiczne na długo zanim dotrą do innych części świata. Ale Japonia to nie tylko nowoczesność – w takich miastach jak Tokio, Kioto czy Kanazawa, każdy turysta znajdzie odpowiednie dla siebie okazje do zapoznania się z pieczołowicie pielęgnowaną tradycją i kulturą, czy to w muzeach, w tradycyjnych teatrach kabuki, podczas ulicznych festiwali, czy w cesarskich ogrodach , parkach i świątyniach narodowych wpisanych na listę UNESCO.

Jeśli planujecie podróż do kraju sushi, sake i mangi, koniecznie zapoznajcie się z naszym rankingiem 10 najciekawszych do zwiedzenia miast Japonii, dzięki któremu podczas wycieczki nie przegapicie żadnych najważniejszych atrakcji turystycznych.

1. Tokio

japonia miasta tokio
fot. ingredientsnetwork.com

Tokio dla wielu turystów stanowi jedyną destynację ich wycieczki do kraju Kwitnącej Wiśni. Stolica Japonii przyciąga jak magnes swoją różnorodnością – to miejsce, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością, w którym między drapacze chmur wciśnięte są zabytkowe ołtarze, gdzie ulice pokryte siecią niezrównanego transportu miejskiego oświetlane są tradycyjnymi, kamiennymi latarniami, gdzie obok zatłoczonych galerii handlowych oferujących gadżety będące najnowszymi osiągnięciami techniki znajdują się wiekowe, pełne zieleni ogrody, w których można zaznać niczym niezmąconego spokoju. Bez względu na to, jak zaplanowaliśmy nasz pobyt w tym niezwykłym mieście, wizyta tam będzie z pewnością niezapomniana. Warto jednak upewnić się, że plan naszej wycieczki przewiduje zwiedzanie tak ciekawych atrakcji turystycznych jak Sensō-ji – najstarszej tokijskiej świątyni, Shinjuku Gyoen – przepięknych ogrodów, będących niegdyś rezydencją rodziny cesarskiej  czy Tsukiji – największego targu rybnego świata, wokół którego znajduje się wiele barów z najlepszym sushi w mieście.

2. Kioto

japonia miasta kioto

Choć obecnie Kioto jest stolicą jedynie swojej prefektury, kiedyś stanowiło stolicę całego cesarstwa i to przez ponad tysiąc lat. Znajdujące się w centrum wyspy Honsiu ponad 1,5 milionowe “miasto dziesięciu tysięcy ołtarzy” znane jest z ogromu świątyń, pałaców, przepięknych ogrodów i zabytków architektury – Kioto jest jednym z najlepiej zachowanych miast Japonii, a dzięki temu, iż zostało oszczędzone podczas bombardowań II Wojny Światowej. Kioto zwane jest także kulturalnym centrum kraju – do XVIIIw. zamieszkiwali tam i tworzyli jedni z najbardziej wpływowych artystów Japonii. Miasto znane jest także z przedstawień teatralno-tanecznych pielęgnujących kulturę gejsz oraz wielu festiwali, w tym Gion Matsuri odbywającego się każdego roku w lipcu , uznawanego za jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Japonii.

3. Nara

japonia miasta nara

Nara, kiedyś znana jako Heijō-kyō, była pierwszą stolicą Japonii. Po przeniesieniu stolicy miasto pozostało ważnym ośrodkiem klasztornym, którego zabytki wpisane są dzisiaj na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie wartym zwiedzenia jest buddyjski kompleks świątynny Tōdai-ji, w którym znajduje się najwyższy na świecie wykonany z brązu posąg Buddy, mierzący aż 16,2 m. Statua ta umiejscowiona jest wewnątrz świątyni, która także bije światowy rekord pod względem wysokości – jest najwyższą drewnianą budowlą świata. Licznie odwiedzane przez turystów z całego świata świątynie Nary położone są na terenie zielonych parków, po których swobodnie biegają jelonki ochoczo dokarmiane przez zwiedzających.

4. Takayama

japonia miasta takayama

Dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku wielkich, Japońskich metropolii, idealne okaże się ciche i spokojne miasteczko Takayama, z tradycyjną, drewnianą architekturą. Położona u podnóży „japońskich Alp” Takayama słynie z jednej z najlepiej zachowanych starówek w całej Japonii. Najpiękniejszą częścią miasta jest Sanmachi – czyli alejki handlowe wzdłuż drewnianej zabudowy w brązowych i czarnych kolorach, wśród której znajdują się liczne sklepiki, browary sake i restauracje, a najstarsze z nich liczą sobie nawet kilkaset lat.

5. Nikko

japonia miasta nikko

To górskie miasteczko położone jest u południowego wejścia do Parku Narodowego Nikko, uznawanego za jeden z najpiękniejszych parków Japonii. Nikko obfituje w cenne zabytki architektury, wśród których najcenniejszym jest znajdujące się na liście UNESCO Tōshō-gū, czyli kompleks chramów shintoistycznych z mauzoleum Tokugawy Ieyasu – jednego z trzech wielkich zjednoczycieli Japonii.  Zwiedzając tamtejszy Park Narodowy nie można pominąć czerwonego Shin-kyō, czyli Świętego Mostu nad brzegami rzeki Daiya, zaliczanego do trzech najpiękniejszych mostów Japonii. Cały zresztą teren parku oferuje niezapomniane widoki – wodospady, jeziora, trasy wspinaczkowe, wody termalne, a nawet lasy pełne dziko żyjących małp. Choć Nikko wygląda cudownie o każdej porze roku, najlepiej jest odwiedzić je na jesień, gdy zmieniające na drzewach kolory liście powodują spektakularną grę kolorów.

6. Kamakura

japonia miasta kamakura

Umiejscowiona nieco ponad godzinę drogi od Tokio Kamakura była na przestrzeni XII i XIV w. stolicą Japonii. Dziś jest to malowniczo położony nadmorski kurort, otoczony górami oraz wodami zatoki z plażą z ciemnego, wulkanicznego piasku. Kamakura nazywana jest często wschodnim Kioto, ze względu na znajdujące się tam liczne świątynie. Najsłynniejszą z nich, będącą jednocześnie największą atrakcją turystyczną miasta jest świątynia Kōtoku-in, w której znajduje się ogromny, bo mierzący ponad 13m wysokości i ważący ok 93 tony posąg Buddy, wykonany z brązu. Pochodzący z połowy XIII w. odlew, stojący pomiędzy światyniami Zen i otoczony laskiem, jest pusty w środku i można wejść do jego wnętrza. Innym wartym zwiedzenia miejscem w Kamakurze jest klasztorny kompleks szkoły Zen, Kenchō-ji , będący najstarszym tego typu miejscem w Japonii.

7. Hiroszima

japonia miasta hiroshima

To dużo młodsze od innych japońskich miast, bo zaledwie 500 letnie, nosi na sobie piętno jednego z najtragiczniejszych momentów II Wojny Światowej. 6 sierpnia 1945r. armia amerykańska zrzucając na centrum miasta bombę atomową, dokonała pierwszego w historii świata ataku z użyciem broni nuklearnej. W wybuchu zginęło natychmiast 78 100 mieszkańców Horoszimy, a ponad 51 000 kolejnych osób zostało ciężko rannych lub uznanych za zaginione. Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania miasta są miejsca związane z jego tragiczną historią, takie jak Park Pokoju, Pomnik Pokoju oraz Muzeum Pokoju, warto także wziąć udział w corocznych obchodach ku czci ofiar ataku nuklearnego, podczas których wypuszcza się na przepływającą przez miasto rzekę tysiące lampionów. Hiroszima oferuje turystom także inne atrakcje, nie związane z wojennymi wydarzeniami, takie jak położony nad rzeką Hongawa zamek, dziś odbudowany, ale oryginalnie pochodzący z XVIw. oraz tradycyjne japońskie ogrody Shukkeien-en z XVII w.

8. Kanazawa

japonia miasta kanazawa

Kanazawa, położona w środkowej części wyspy Honsiu, do połowy XIX w. była czwartym największym miastem Japonii. Miasto wzniesiono wokół wielkiego zamku, który po pożarze w 1888r. częsciowo spłonął, a następnie został w dużej części odbudowany w oparciu o oryginalne standardy konstrukcji. Kanazawa zachwyca swoim historycznym pięknem. Dzięki uniknięciu zniszczeń podczas II Wojny Światowej świetnie zachowało się jej dziedzictwo architektoniczne –  miejsca takie jak Nagamachi, czyli ulica samurajów czy dystrykt Higashi Chaya pełen gejszy, pozostały w nienaruszonym stanie i niezmiennie od lat zachwycają rzesze turystów. W Kanazawie obowiązkowym punktem odwiedzin jest także Kenroku-en, czyli jeden z najsłynniejszych krajobrazowych ogrodów japońskich, założony w XVIIw. na terenie wokół zamku.

9. Ishigaki

japonia miasta ishigaki
fot. 663highland, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15118144

Ishigaki znajduje się na zachodzie wyspy Okinawa i jest drugą największą wyspą archipelagu Yaehama. Ishigaki to zdecydowanie najlepszy kierunek w Japonii dla wielbicieli tropikalnych rajów – wyspa słynie ze wspaniałych plaż z krystalicznie czystymi wodami i aksamitnymi, białymi piaskami. To wymarzone miejsce do uprawiania surfingu, kite-surfingu i scuba-divingu, a jeśli ktoś będzie chciał zrobić sobie przerwę od aktywności na plaży, może czynnie spędzić czas wspinając się na górę Nosoko. Choć Ishigaki znajduje się w dużej odległości od Tokio i na próżno szukać na niej majestatycznych świątyń czy urokliwych wiosek, to odwiedzający ją turyści będą zachwyceni bogatym życiem nocnym wyspy i lokalną kuchnią tak różną od tej znanej z Japonii kontynentalnej.

10. Kōya-san

japonia miasta koya
fot. 663highland, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8349422

Kōya-san to teren górski położony w zachodniej Japonii. W malowniczych okolicznościach przyrody znajduje się tam zespół świątyń poświęconych sekcie Shingon , będącej japońską odmianą buddyzmu ezoterycznego. Oprócz blisko stu świątyń znajduje się tam również  Mauzoleum Kūkai’a- mnicha, który założył sektę Shingon na początku IX w. Do Kōya-san najlepiej wybrać się koleją ze stacji w Osace – podróż zajmie ok. 2 godzin. Zwiedzanie tego uduchowionego miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO można rozłożyć na kilka dni, gdyż lokalni mnisi oferują turystom nocleg wraz z wyżywieniem w murach swoich klasztorów.

Które z tych pięknych miast Japonii chcielibyście najbardziej zwiedzić?

Jesteś fanem kraju kwitącej wiśni? Koniecznie przeczytaj nasze zestawienie TOP 40 ciekawostek o Japonii.

Top