Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > 10 największych muzycznych hitów wszechczasów

10 największych muzycznych hitów wszechczasów

najwieksze hity wszechczasow lista

Wbrew pozorom to nie wyjątkowy głos zapewnia odniesienie największego komercyjnego sukcesu w przemyśle muzycznym. Aby zarobić naprawdę duże pieniądze w tym biznesie trzeba napisać piosenkę, która stanie się przebojem wszechczasów. Wystarczy jeden taki hitowy numer aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę i już na zawsze cieszyć się życiem w dostatku.

Oto 10 muzycznych hitów wszechczasów, które zarobiły dla swoich autorów największe tantiemy w historii muzyki.

  1. „Happy Birthday”, Hill Sister – ok. 50 milionów USD

hity wszechczasow happy birthday

W 1983r. trzy siostry Hill, Mildred, Patty i Jessica, postanowiły skomponować piosenkę, którą będą celebrować urodziny podopiecznych z przedszkola, w którym pracowały. I tak oto powstało Happy Birthday – piosenka urodzinowa, którą do dzisiaj śpiewa się na całym świecie. W ciągu ponad 120 lat od czasu powstania utworu, zmieniał on prawnego właściciela kilka razy – w roku 1990 Warner/Chappel Music Inc.,  firma z branży muzycznej, kupiła prawa do tejże piosenki za 15 milionów dolarów.  Dzisiaj Happy Birthday przynosi swoim właścicielom zyski w wysokości ok. 5 tysięcy dolarów dziennie, czyli blisko 2 miliony dolarów w ciągu roku. Koszt licencji na wykorzystanie tej melodii w programie telewizyjnym lub w filmie to koszt 25 tysięcy dolarów! Szacuje się, że do dzisiaj ta piosenka sióstr Hill zarobiła ok. 50 zmilionów dolarów.
  1. „White Christmas”, Irving Berlin – ok. 36 milionów USD

hity wszechczasow white christmas

Chyba żadna inna piosenka nie oddaje magii Świąt Bożego Narodzenia tak jak White Christmas. Jest w tym trochę ironii, bo autor tego utworu, Irvin Berlin, był urodzonym w Rosji Żydem. Choć w ciągu dekad wykonania White Christmas podejmowali się niezliczeni artyści, najsłynniejszą wersję nagrał Bing Crosby.  Krążek z jego interpretacją Białych Świąt sprzedał się w ilości ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie i do dzisiaj jest najpopularniejszą piosenką świąteczną na globie. Tantiemy za utwór White Christmas przyniosły dotychczas dochód w wysokości ok. 36 milionów dolarów.

  1. „You’ve Lost That Lovin’ Feelin”, Barry Mann, Cynthia Weil, Phil Specter –ok. 32 milionów USD

hity wszechczasow youve lost

Z połączenia sił małżeństwa muzyków Barry’ego Manna i Cynthi Weil  z legendarnym producentem muzycznym lat 60 i 70tych Philem Spectorem, powstała jedna z najpopularniejszych piosenek wszechczasów, You’ve Lost That Lovin’ Feelin. Gdy w 1964r. Righteous Brothers nagrali jej pierwszą wersję, piosenka szturmem wdarła się na pierwsze miejsca światowych list przebojów. Dwadzieścia dwa lata później utwór został włączony do ścieżki dźwiękowej do filmu Top Gun z Tomem Cruisem w roli głównej i stał się jednym z najczęściej granych w radio w historii. Według szacunków,  piosenka You’ve Lost That Lovin’ Feelin od czasu swojego powstania zarobiła już 32 miliony dolarów.

  1. „Yesterday”, John Lennon and Paul McCartney – ok. 30 milionów USD

hity wszechczasow yesterday

Za komponowanie piosenek w zespole The Beatles odpowiadali John Lennon i Paul McCartney. Duet zawarł układ, zgodnie z którym muzycy będą dzelić się prawami autorskimi do każdego utworu po połowie, bez względu na to, ile w rzeczywistości wyniósł wkład każdego z nich w daną kompozycję. Dlatego też autorstwo jednego z największych hitów wszechczasów, Yesterday, przypisuje się zarówno McCartney’owi jak i Lennonowi, chociaż faktycznie to ten pierwszy w całości go skomponował i zaśpiewał.  Jak się doliczono, do dzisiaj aż 2200 artystów stworzyło własne covery tej kultowej piosenki. Tantiemy za Yesterday w sumie wynoszą około 30 milionów dolarów – otrzymuje je nie tylko żyjący McCartney, ale także Yoko Ono, jedyna dziedziczka po Lennonie.

  1. „Unchained Melody”, Alex North, Hy Zaret – ok. 27,5 miliona USD

hity wszehczasow unchained

Piosenka ta została napisana przez Alexa Northa i Hy Zareta w 1955r. na potrzeby filmu Unchained (stąd też jej tytuł). Chociaż sam film sukcesu nie osiągnął, to piosenka z jego soundtracku stała się jednym z największych hitów wszechczasów – jak obliczył jej wydawca, Unchained Melody doczekała się coverów wykonanych w sumie przez 670 artystów z całego świata. Bezsprzecznie najbardziej znaną wersją tego miłosnego utworu jest ta nagrana przez Righteous Brothers w 1965r. Szczyt popularności Unchained Melody przypadł jednak na rok 1990, gdy została ona wykorzystana w kinowym superhicie Uwierz w ducha z Patrickiem Swayze i Demi Moore w rolach głównych.  Sama scena, w której pojawia się ten przebój wszechczasów, jest do dzisiaj jedną z najpopularniejszych scen w historii kina. Szacowane zyski z tego miłosnego hitu osiągają 27,5 miliona dolarów.
  1. „Stand By Me”, Ben E. King, Jerry Leiber, Mike Stoller – ok. 27 milionów USD

hity wszechczasow stand

Chociaż piosenka Stand by me, napisana w 1961r. przez Bena E. Kinga , Jerry’ego Leibera i Mike’a Stoller’a, stała się popularna tuż po jej pierwszym nagraniu, to na szczyty światowych list przebojów dostała się dopiero dwadzieścia pięć lat później, po wykorzystaniu jej w kinowym hicie pod tym samym tytułem (w pol. wersji Stań przy mnie) , opartym na powieści Stephena Kinga. Do dzisiaj piosenka ta zarobiła ok. 27 milionów dolarów, z czego połowa trafiła do zmarłego niedawno Bena E. Kinga, współautora kompozycji i zarazem jej pierwszego wykonawcy.

  1. „Santa Claus Is Coming To Town”, Haven Gillespie, Fred J. Coots – ok. 25 milionów USD

najwieksze hity wszechczasow santa claus

To druga z trzech Bożonarodzeniowych kompozycji  w tym rankingu najpopularniejszych piosenek wszechczasów. Santa Claus Is Coming To Town, napisana przez Havena Gillespie i Johna F. Cootsa, została po raz pierwszy publicznie wykonana w w 1934r. w programie radiowym. Piosenka stała się hitem natychmiastowo – zaledwie w dobę po jej premierowym wykonaniu zamówiono 100 tysięcy kopii z jej zapisem nutowym i sprzedano ponad 30 tysięcy winyli. Przez kolejne dekady od czasu powstania tej piosenki swoje covery nagrywali niezliczeni artyści – do dzisiaj dwie najpopularniejsze wersje Santa Claus Is Coming To Town to te nagrane przez Mariah Carey i Bruce’a Springteena. Szacowany dochód z tego świątecznego hitu to blisko 25 milionów dolarów.

  1. „Every Breath You Take”, Sting – ok. 20,5 milionów USD

najwieksze hity wszechczasow every breath

Największy przebój grupy Police wyszedł w 1983r. spod pióra Stinga, który był wokalistą zespołu. Every Breath You Take, bo to o tej piosence mowa, szybko wskoczyła na pierwsze miejsce listy Billboardu i spędziła tam aż osiem tygodni. Utwór ten, choć już w mocno zmienionej wersji, wrócił na szczyty list przebojów w 1997r., gdy Puff Daddy nagrał I’ll be Missing You – cover poświęcony pamięci tragicznie zmarłego rapera Notoriousa BIG, który sprzedał się w ilości 7 milionów kopii na całym świecie. Jak się szacuje, obecnie Sting zarabia aż 2 tysiące dolarów każdego dnia na piosence, którą napisał ponad 30 lat temu.

  1. „Oh Pretty Woman”, Roy Orbison, Bill Dees – ok. 19.75 milionów USD

najwieksze hity wszechczasow pretty woman

Jednym z murowanych sposobów na zarobienie kroci na piosence jest użycie jej w hicie filmowym. A gdy hit filmowy bierze swój tytuł od tej piosenki, wtedy jej autor napewno dołącza do grona milionerów. Tak właśnie stało się w przypadku utworu Oh, Pretty Woman, wykonywanej przez Roya Orbisona i napisanego do spółki z Billem Deesem w 1964r. Gdy w 1990r. na ekrany kin wszedł film z Richardem Gere i Julią Roberts w rolach głównych, o tytule bezpośrednio inspirowanym piosenką, utwór Orbisona i Deesa był hitem już od ponad ćwierćwiecza, jednak wykorzystanie go kinowym hicie sprawiło, że jest grany w radiostacjach do dzisiaj. Bill Dees tuż przed swoją śmiercią w 2012r. wyznał w jednym z wywiadów, że w 50 lat po napisaniu tego przeboju wciąż zarabia na nim między 100 a 200 tysięcy dolarów rocznie.

  1. „The Christmas Song”, Mel Torme – ok. 19 milionów USD

najwieksze hity wszechczasow christmas

Znana także jako Merry Christmas To You,  ta klasyczna bożonarodzeniowa piosenka została napisana, co wydaje się dość ironiczne, przez Żyda i to w dodatku podczas wyjątkowo upalnego lata. Napisanie w 1944r. utworu zajęło 19 letniemu wówczas Melowi Torme mniej niż trzy kwadranse, i choć w całym swoim artystycznym życiu skomponował ponad 250 piosenek, to właśnie ta okazała się tą najpopularniejszą, która w dodatku zapewniła mu stały dochód przez całe życie. Wśród artystów, którzy nagrali swoje wersje tego zimowego przeboju są takie sławy jak Frank Sinatra, Bob Dylan czy Christina Aguilera.

Które z tych największych muzycznych hitów wszechczasów lubicie najbardziej?

Top