Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 najbardziej znanych obrazów

10 najbardziej znanych obrazów

najbardziej znane obrazy na swiecie

Co roku setki milionów dolarów wydawane są przez kolekcjonerów sztuki na zakup najbardziej pożądanych obrazów świata. Jednak niekoniecznie najdroższe arcydzieła malarstwa są tymi najbardziej znanymi. Te najpopularniejsze, najbardziej rozpoznawalne z reguły należą do kolekcji najlepszych muzeów świata i są dosłownie bezcenne.

Oto lista 10 najbardziej znanych obrazów na świecie.

1. Mona Lisa – Leonardo da Vinci

najbadziej znane obrazy mona lisa

Najbardziej znany obraz świata to porteret Lisy del Giocondo, żony bogatego kupca z Florencji, po włosku zwany La Gioconda. Leonardo Da Vinci rozpoczął nad nim prace w 1503 lub 1504r i ukończył je tuż przed swoją śmiercią w 1519r. Obraz został zakupiony przez Franciszka I, króla Francji, i od końa XVIIIw. jest wystawiony na stałej ekspozycji  w Muzeum w Luwrze. W 1921r Mona Lisa została skradziona przez pracownika muzeum, który przetrzymywał obraz przez ponad 2 lat w swoim mieszkaniu, a następnie próbował sprzedać go do Włoch, gdzie jak wierzył, jest prawowite miejsce La Giocondy. Naszczęście próba sprzedaży została uniemożliwiona i najsławniejszy obraz świata wrócił na swoje miejsce w Luwrze, gdzie co roku podziwia go ok 6 mln odwiedzających.


2. Ostatnia Wieczerza – Leonardo da Vinci

najbardziej znane obrazy ostatnia wieczerza

Ten XV wieczny mural najbardziej znanego artysty wszech czasów, Leonardo Da Vinci, zdobi ścianę jadalni klasztoru w Milanie. Malowidło przedstawia ostatni posiłek, jaki spożył Jezus ze swoimi uczniami tuż przed ukrzyżowaniem. Da Vinci mistrzowsko uchwycił w swoim arcydziele strach, smutek i trwogę, jakie panowały wówczas wśród 12 apostołów. Przy malowaniu Ostatniej Wieczerzy artysta posłużył się inowacyjną wąwczas i niestety nietrwałą techniką i dlatego dzisiaj, mimo wielu renowacji, fresk jest w bardzo złym stanie.

3. Stworzenie Adama – Michał Anioł

najbardziej znane obrazy stworzenie adama

Ten XVI wieczny fresk zdobi on centralną część kaplicy sykstyńskiej w Watykanie, otoczony ukończonymi nieco wcześniej dziewięcioma scenami z Księgi Rodzaju, które wyszły również spod pędzla Michała Anioła. Malowidło to, powstałe podczas pontyfikatu papieża Juliusza II, przedstawia moment w którym Bóg tchnie życie w Adama. Motyw ich ledwie stykających się dłoni, który symbolizuje istotę stworzenia, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii światowego malarstwa, a sam fresk należy do najczęściej reprodukowanych malowideł na świecie.

4. Krzyk – Edvard Munch

najbadziej znane obrazy krzyk

Krzyk to seria czterech (stworzonych różnymi technikami malaskimi) ekspresjonistycznych obrazów Edvarda Muncha, przedstawiających udręczoną postać na tle pomaranczowego nieba, przez znawców sztuki zwaną ikoną współczesnej sztuki. Według popularnej interpretacji, słynny obraz Krzyk przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Jedna z wersji obrazu znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo, dwie kolejne w Muzeum Muncha, a ostatnia (malowana pastelami) została sprzedana w 2012r. prywatnemu kolekcjonerowi za rekordową sumę blisko 120 mln dolarów czyniąc to dzieło jednym z 10 najdrożej nabytych obrazów na świecie.5. Dziewczyna z perłą – Jan Vermeer

najbadziej znane obrazy dziewczyna z perla

Bardzo niewiele wiadomo o Janie Vermeerze, autorze tego arcydzieła, a jeszcze mniej na temat samych okoliczności powstania portretu zwanego często Holenderską Mona Lisą. Choć na obrazie znajduje się podpis artysty, brak na nim daty – historycy sztuki określili jednak, że powstał w połowie XVIIw. I to w zasadzie wszystko, co udało się ustalić na temat dzieła znanego także jako Dziewczyna w perłowych kolczykach  – to, czy zostało ono stworzone na czyjeś zamówienie, kim jest sportretowana dziewczyna i co łączyło ją z malarzem – to wszystko do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic w historii malarstwa, z pewnością przyczyniającą się do popularności tego arcydzieła. Obraz znajduje się w Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze.

6. Trwałość pamięci – Salvador Dali

najbadziej znane obrazy trwalosc pamieci

Dzieło to, znane także pod tytułami Miękkie zegary i Cieknące zegary, jest jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie. Do jego stworzenia natchęła w 1931r. Salvadora Dalego kontemplacja mijającego czasu. Surrealistyczne Cieknące obrazy stały się metaforą procesu rozkładu, jakiemu podlega każda ludzka egzystencja zmagająca się z nieustannie płynącym czasem. Podobno arcydzieło to zainspirowało samego Alberta Einsteina przy pracach nad jego teorią względności. Trwałość pamięci należy do zbiorów nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

7. Słoneczniki – Vincent van Gogh

najbadziej znane obrazy sloneczniki

Słoneczniki to wspólna nazwa dwóch serii malowideł martwej natury, których autorem jest Vincent van Gogh. Impresjonistyczne obrazy z pierwszej, wcześniejszej serii powstały w Paryżu i przedtawiają ścięte słoneczniki leżące na ziemi. W 1888r., w Antwerpii, van Gogh przystąpił do malowania serii słoneczników w wazonie, które stały się najbardziej rozpoznawalnymi obrazami tego artysty. Na różnych wersjach znajduje się od 12 do 16 kwiatów, jednak to trzy wersje z 15 słonecznikami stały się najbardziej popularne – jedna została zakupiona za blisko 83 mln dolarów przez firmę z Japonii, druga znajduje się w Galerii Narodowej w Londynie, a trzecia w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.8. Guernica – Pablo Picasso

najbardziej znane obrazy guernica

Ten pokaźnych rozmiarów, blisko 3.5m x 7.8 mural Pablo Picasso został stworzony w odpowiedzi na zbombardowanie przez Niemieckie siły zbrojne baskijskiej wioski w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Powstała w 1937r. Guernica ukazuje ogrom tragedii i cierpienia jakie powoduje wojna, zbierając okrótne żniwo głównie wśród niewinnych cywilów. Kolory słynnego malowidła, odcienie bieli, czerni i szarości potęgują jego dramatyczny przekaz. Mural ten szybko urósł do rangi dzieła monumentalnego, będącego symbolem antywojennym i wyrażeniem potrzeby pokoju na świecie.

9. Narodziny Wenus – Sando Botticelli

najbadziej znane obrazy narodziny wenus

Powstałe pod koniec XVw.  pod pędzlem Sandro Botticellego arcydzieło zostało zamówione przez rodzinę Medyceuszy z Florencji. Obraz ukazuje boginię miłości Wenus, w greckiej mitologii znaną jako Afrodyta, wyłaniającą się morza. Przedstawiona na malowidle bogini jest ucieleśnieniem renesansowego ideału kobiety –  zmysłowa, o jasnej skórze i długich rudych puklach. Obraz Narodziny Wenus znajduje się dzisiaj w Galeri Uffizi we Florencji.

10. Portret Adele Bloch-Bauer – Gustav Klimt

najbadziej znane obrazy portert adele bloch-bauer

Gustav Klimt namalował ten obraz na zamównienie męża Adele, bogatego wiedeńskiego przedsiębiorcy. Trwające ponad 3 lata prace nad malowidłem artysta ukończył w 1907r. Jak twierdzą znawcy biografii Klimta, dokończenie obrazu zajęło mu tak dużo czasu ze względu na jego szczególnie intymne stosunki z pozującą do portretu Adele, która była też jedyną kobietą sportretowaną przez tego artystę aż dwa razy. Obraz ten zotał sprzedany przez siostrzenicę Klimta do Neue Galerie w Nowym Jorku, specializującej się w niemieckiej i austriackiej sztuce początków XX wieku, za blisko 155 mln dolarów i tym samym trafił na piąte miejsce najdrożej sprzedanych obrazów.

Który z tych najbardziej znanych obrazów chcielibyście powiesić na swojej ścianie?

 

Top