Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 najbiedniejszych krajów

10 najbiedniejszych krajów

najbiedniejsze kraje na swiecie

Według raportu Narodów Zjednoczonych, każdego dnia głód staje się przyczyną zgonu aż 25 000 osób. Aż 9 z 10 najbiedniejszych krajów świata to państwa znajdujące się na kontynencie afrykańskim, a w całej pierwszej 20 tego smutnego rankingu znajdują się tylko 3 kraje spoza czarnego lądu. Jest wiele przyczyn warunkujących tak dramatyczną sytuację życiową mieszkańców najbiedniejszych krajów  – położenie geograficzne, niesprzyjający uprawie żywności klimat, przeludnienie, problemy z rozbudową przemysłu i infrastruktury, trudny dostęp do edukacji i służby zdrowia.

Poznaj 10 państw, które nasłabiej radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami rozwoju i w 2013r. uznane zostały za najbiedniejsze kraje świata.

1. Demokratyczna Republika Konga

najbiedniejsze kraje kongo

To 75 milionowe państwo centralnej Afryki jest obecnie najbiedniejszym krajem na świecie. Kraj ten od blisko dwóch dekad cierpi z powodu ogromnej korupcji, powszechnej przemocy, głodu i chorób. Statystycznie, na 1000 nowonarodzonych w Kongo dzieci aż 112  umrze przed swoimi pierwszymi urodzinami.

2. Zimbabwe

najbiedniejsze kraje zimbabwe

Od 1980r. tym krajem południowej Afryki rządzi ten sam człowiek – Robert Mugabe. Oskarża się go min. o zrujnowanie rolnictwa, dzięki któremu rozwijał się eksport a ludzie znajdowali zatrudnienie. Dzisiaj w Zimbabwe aż 72% ludności żyje na krawędzi ubóstwa.


3. Burundi

najbiedniejsze kraje burundi

Mimo że wojna domowa między plemionami Hutu i Tutsi już się zakończyła, konflikty na tle etnicznym w Burudni wciąż trwają. Krwawe bratobójcze walki, słabo rozwinięte rolnictwo i choroby zakaźne dziesiątkujące ludność  to główne czynniki tak złej kondycji kraju.

4. Liberia

najbiedniejsze kraje liberia

Od czasu gdy w 1980r. prezydent Liberii został obalony, w kraju nastał długi okres niestabilności i walk domowych, w których życie straciło blosko ćwierć miliona ludzi. W 2005r. odbyły się w końcu demokratyczne wybory, jednak kraj wciąż cierpi z powodu masywnej korupcji. Dzisiaj blisko połowa Liberyjczyków żyje w skrajnej biedzie.

5. Erytrea

najbiedniejsze kraje erytrea

Ekonomia w tym afrykańskim kraju zaczęła niedawno umiarkowanie wzrastać, przynosząc nadzieję na lepszą przyszłość. Jednak jedyna partia polityczna w Erytrei faworyzuje zarządzane przez siebie intresy, a do tego na kraj nałożone zostały przez Narody Zjednoczone sankcje ekonomiczne za wspieranie anyetiopskich powstań w Somalii.


6. Republika Środkowoafrykańska

najbiedniejsze kraje republika srodkowoafrykanska

Pomimo faktu, że Republika Środkowoafrykańska posiada wysokie walory turystyczne i bogactwa naturalne, należy ona do jednych z najbiedniejszych krajów na świecie. Po zamachu stanu w marcu tego roku kraj ten de facto zbankutował i stał się anarchią.

7. Niger

najbiedniejsze kraje niger

Ponad 80% powierzchni kraju to pustynne piaski Sahary, a często występujęce tam susze dewastują rolnictwo i stają się główną przyczyną panującego w kraju głodu i poważnego niedożywienia. Niger cierpi także z powodu przemocy i zbrodni, z którymi nie potrafi walczyć ani im zapobiegać,  politycznej niestabilności i korupcji.

8.  Malawi

najbiedniejsze kraje malawi

Jak wiele innych afrykańskich krajów, Malawi cierpi z powodu ogromnej korupcji i złego zarządzania publicznymi finansami. W próbach rozwijania gospodarki i uniezależnienia się od pomocy finasowej z zewnątrz, rozbudowy i upowszechniania służby zdrowia i dostępu do edukacji  nie widać postępu. Kraj dewastowany jest też przez ogromną liczbę zachorowań i zgonów na AIDS i wysoką śmiertelność noworodków.


9. Madagaskar

najbiedniejsze kraje madagaskar

Madagaskar to kraj wyspiarski u południowschodnich wybrzeży Afryki. Aż 90% dzikiej przyrody Madagaskaru nie występuje nigdzie indziej na świecie. Mimo takich bogact przyrodniczych sprzyjających rozwoju turystyki, wyspa ta znalazła się wśród najbiedniejszych krajów na świecie w wyniki kryzysu ekonomicznego, jaki wstrząsa nią od 2009r – w ciągu kilku ostanich lat liczba ludzi żyjących na progu ubóstwa wzrosła tam aż o 10%.

10. Afganistan

najbiedniejsze kraje afganistan

Szacuje się, że aż 42% populacji tego południowoazjatyckiego kraju żyje poniżej poziomu ubóstwa, a kolejne 20% jest zagrożone przekroczeniem tego niebezpiecznego progu.  Liczne ugrupowania terrorystyczne Afganistanu czynią go jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Uciekający przed biedą i zagrożeniami afgańczycy stanowią największą na świecie grupę uchodźców ubiegających się o azyl w innych państwach.

A czy Ty zrobiłeś kiedyś coś, aby choć w najmniejszym stopniu pomóc mieszkańcom najbiedniejszych krajów świata?

Top