Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 najbogatszych państw świata

10 najbogatszych państw świata

najbogatsze-panstwa-kraje-swiata

Szacuje się, że obecnie żyje na świecie ponad 1800 miliarderów, którzy zamieszkują 67 różnych państw. Choć najwięcej z nich rezyduje w USA, Chinach i Japonii, to tylko jeden z tych krajów znajduje się na liście najbogatszych państw świata i to dopiero na dziesiątej pozycji. Zatem które kraje stanowią czołówkę tych najbogatszych? Na to pytanie odpowie poniższy ranking 10 najbogatszych krajów świata w roku 2016r.

Miernikiem wzrostu gospodarczego zastosowanym w poniższym rankingu jest PKB per capita, czyli produkt krajowy brutto na głowę, w oparciu o PSN, czyli parytet siły nabywczej. Jakkolwiek skomplikowanie by to nie brzmiało, taki sposób porównywania dochodów różnych krajów jest obecnie uznawany za najdokładniejszy.

1. Katar – 129,511 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-katar
Doha, Katar (fot. wikipedia.org)

Zestawienie otwiera państwo Półwyspu Arabskiego, na którym położone są jeszcze dwa inne kraje znajdujące się w tym rankingu.

Największą część dochodów Kataru stanowią zyski z wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Katar jest jednym z trzech, obok Rosji i Iranu, państw z największymi zasobami gazu ziemnego i jednocześnie największym eksporterem tego surowca w postaci płynnej na świecie. Katar jest także bardzo ważnym centrum światowej bankowości, ponadto w kraju tym doskonale rozwinięty jest transport drogowy i lotniczy. Dzięki swojemu bogactwu i poziomowi rozwoju Katar, jako jedyny do tej pory kraj arabski, będzie organizatorem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022r. Decyzja FIFA o przyznaniu Katarowi organizacji tej imprezy jak i same przygotowania do niej wiążą się jednak z wieloma kontrowersjami – Katar oskarżany jest min. o wręczanie wielomilionowych łapówek i naganne traktowanie, pochodzących głównie z krajów Azji i Afryki, emigrantów zatrudnianych przy budowie nowych stadionów.


2. Luksemburg – 100,991 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-luksemburg
Biurowiec w Luksemburgu (fot. wikipedia.org)

PKB tego niewielkie księstwa, którym od 2000r. włada Wielki Książę Henryk z dynastii Burbonów, jest aż dziewięć razy wyższe od średniego światowego PKB. W gospodarce Luksemburga dominuje sektor finansowy – państwo to, zwane także rajem podatkowym, jest jednym z głównych ośrodków finansowych świata, w którym swoją siedzibę ma ponad 150 banków. W Luksemburgu bardzo rozwinięte jest także hutnictwo żelaza – produkuje się tam najwięcej ton tego metalu na jednego mieszkańca. Nie bez znaczenia dla gospodarki kraju są też wpływy z turustyki – Luksemburg jest ważnym centrum spotkań biznesowych, cieszy się także wciąż rosnącą popularnością wśród tzw. weekendowych turystów.

3. Signapur – 86,853 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-singapur
Marina w Singapurze (fot. Erwin Soo, wikipedia.org)

Zwany także Miastem Lwa, Singapur jest drugim najbardziej rozwiniętym, tuż po Japonii, państwem Azji. Działa w nim ponad 170 banków i 80 towarzystw ubezpieczeniowych, co daje Singapurowi pozycję czwartego najważniejszego finansowego centrum świata, po Londynie, Nowym Jorku i Tokyo. Niskie podatki w Singapurze zachęcają zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w tym kraju. W Mieście Lwa działa także państwowa instytucja do wspierania rozwoju przemysłu wysokch technologii – dzięki niej najbardziej rozwiniętą gałęzią przemysłu jest przemysł elektroniczny. Singapur to także centrum wolnocłowego handlu i największa na świecie giełda kauczuku.

4. Brunei – 77,661 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-brunei
Meczet w Brunei (fot. Sam Garza, wikipedia.org)

To najmniejszy kraj w rankingu 10 najbogatszych krajów świata. Populacja tej niewielkiej azjatyckiej monarchii to mniej niż pół miliona mieszkańców. Aż 90% PKB Brunei stanowią zyski z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Władze tego państwa z sukcesem realizują jednak plan rozbudowy gospodarki w kierunkach nie związanych z zasobami naturalnymi – umacnia się sektor bankowy i turystyczny, stabilnie redukuje się bezrobocie, inwestuje się w rozwój państwowych linii lotniczych i ustanowienie Brunei popularnym miejscem tranzytowym dla lotów między Europą a Australią i Nową Zelandią.


5. Kuwejt – 70,586 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-kuwejt
Autostrada w Kuwejcie (fot. Fawaz, wikipedia.org)

To drugie, po Katarze, państwo Półwyspu Arabskiego w tym zestawieniu. Gospodarka Kuwejtu opiera się w głównej mierze na wydobyciu ropy naftowej – zyski z jej sprzedaży stanowią aż połowę całego PKB kraju i jednocześnie 90% zysków pochodzących ze spółek państwowych. Aż 10% światowych zasobów ropy naftowej znajduje się właśnie na terytorium Kuwejtu. Bardzo dobra sytuacja budżetowa państwa sprawiła jednak, że przez ostatnie lata Kuwejt mało inwestował w dywersyfikację swojej gospodarki. Waluta kraju, dinar kuwejcki, jest od lat najsilniejszą walutą świata – za 1 dinara trzeba obecnie zapłacić ok. 13 zł.

6. Norwegia – 69,031 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-norwegia
Norweski parlament (fot. Michael Spiller, wikipedia.org)

Norwegia to drugi, po Islandii, najsłabiej zaludniony kraj Europy i również drugi, po Luksemburgu, europejski kraj z najwyższym PKB na osobę. Prawie połowę dochodów budżetowych państwa stanowią tam wpływy z podatków, a tuż za nimi plasują się wpływy z państwowych firm wydobywczych. Najważniejszym surowcem mineralnym Norwegii jest ropa naftowa, na dużą skalę eksploatuje się również rudy cynku, żelaza i ołowiu. Bardzo ważnymi działami norweskiej gospodarki są także rybołówstwo, leśnictwo i przemysł elektrochemiczny.

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie – 67,946 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-zjednoczone-emiraty-arabskie
Panorama Dubaju (fot. Tim Reckmann, wikipedia.org)

To właśnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się Dubaj, chyba obecnie najmodniejsze miasto świata, ktore do swoich luksusowych hoteli i pełnych przepychu apartamentów przyciąga milionerów i gwiazdy showbusinessu z całego świata. Poznająć charakterystykę gospodarki innych państw Półwyspu Arabskiego z tego rakingu, nie trudno odgadnąć, dlaczego ZEA jest jednym z najbogatszych krajów świata – przetwórstwo ropy naftowej to główny dział gospodarki Emiratów. Jednak według badań złoża „czarnego złota” skończą się za ok. 10 lat. W związku z tym, Zjednoczone Emiraty Arabskie coraz więcej inwestują w rozwój turystyki i bankowości, które w przyszłości mają być głównym źródłem dochodów państwa. W ZEA znajduje się największy port kontenerowy na świecie, co w połączeniu z brakiem podatków i ceł pozytywnie wpływa na prężny rozwój handlu. W kraju panuje boom inwestycyjny – buduje się wiele nowych autostrad, wieżowców i hoteli, zatrudniając do pracy przy nich najczęściej tanią siłę roboczą głównie z Indii i Filipin.


8. San Marino – 64,464 USD

najbogatsze-kraje-swiata-san-marino
Jedna z atrakcji turystycznych San Marino (fot. Max Ryazanov, wikipedia.org)

Ta niewielka republika wciśnięta w obszar Włoch może pochwalić się najniższym w Europie wskaźnikiem bezrobocia. W San Marino nie istnieje dług publiczny, a budżet tego jednego z najmniejszych krajów świata co roku notuje nadwyżki. Głównymi gałęziami lokalnej gospodarki są sektor bankowy i elektroniczny. Warunki naturalne sprzyjają uprawie winorośli i hodowli trzody – wino i ser są jednymi z najważniejszych towarów eksportowych San Marino. Ważne źródło dochodów państwa stanowi także branża turystyczna, która świetnie rozwija się zarówno dzięki korzystnym walorom naturalnym jak i licznym zabytkom – co roku historyczne centrum San Marino, znajdujące się na liście UNESCO, odwiedza ok. 2 miliony turystów z całego świata.

9. Szwajcaria – 59,150 USD

najbogatsze-panstwa-swiata-szwajcaria
Politechnika Federalna w Zurychu (fot. ZachT, wikipedia.org)

Na przedostatniej pozycji rankingu 10 najbogatszych państw świata znajduje się niewielka europejska federacja, która nie chciała zostać członkiem ani Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a mimo to uznawana jest za jedno z najważniejszych finansowych centrum świata. Na przestrzeni lat ugruntowało się globalnie zaufanie do szwajcarskich insytucji bankowych – obecnie ponad połowa depozytów w tamtejszych bankach pochodzi od klientów zagranicznych. W Szwajcarii działa ponad 630 banków, z czego pięć należy do największych na świecie, ponad to działają tam liczne międzynarodowe przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe i sześć giełd papierów wartościowych. Do najlepiej rozwiniętego przemysłu w Szwajcarii należy przemysł elektromaszynowy, chemiczny i spożywczy, a duże znaczenie dla kraju, także o wartości tradycyjnej, ma branża zegarmistrzowska i jubilerska.

10. Stany Zjednoczone Ameryki – 57,220 USD

najbogatsze-kraje-swiata-usa
Panorama Nowego Jorku (fot. Dschwen, wikipedia.org)

USA to największy kraj po względem populacji w tym zestawieniu, który jednocześnie jest największą gospodarką świata o najwyższym krajowym produkcie brutto (choć pod względem PKB per capita zajmują dopiero dziesiątą pozycję). Między poszczególnymi stanami występuje bardzo duża rozpiętość dochodowa – PKB per capita w jednym stanie może być nawet ponad dwa razy wyższe niż w innym. USA są największym producentem żywności na świecie, mają bogate zasoby surowców mineralnych, w tym złota, ropy naftowej i gazu ziemnego, są drugim, po Japonii, największym producentem samochodów na świecie i największym wytwórcą samolotów wojskowych, pasażerskich i rakiet. Stany Zjednoczone to także światowy potentat w przemyśle elektroicznym i komputerowym i lider w wykorzystywaniu nowych technologii w przemyśle.

Chcielibyście mieszkać w którymś z tych najbogatszych państw świata?

Top