Jesteś tutaj
Home > Świat > 15 najciekawszych miejsc w Londynie

15 najciekawszych miejsc w Londynie

co mozna zwiedzic w londynie

Angielski pisarz Samuel Johnson zwykł mawiać: “jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem” – chyba nikt, kto już kiedyś odwiedził to miasto, nie zaprzeczy tym słowom. Majestatyczne budowle związane z monarchią, których historia sięga nawet czasów średniowiecznych, królewskie parki i ogrody, galerie i muzea mieszczące najznamienitsze dzieła sztuki, wreszcie najbardziej znana ulica handlowa świata i tętniące życiem nocne kluby, do których zjeżdżają miłośnicy rozrywki z całej Europy – to tylko część atrakcji Londynu, a ich zwiedzenie i tak wymagałoby długiego urlopu. Jeśli jednak wybierasz się do tego niezwykłego miasta tylko na kilka dni, koniecznie zapoznaj się z naszą listą 15 najciekawszych miejsc w Londynie, dzięki której nie przeoczysz obowiązkowych punktów każdej wycieczki po stolicy Wielkiej Brytanii.

Oto z czego słynie Londyn w 15 punktach:

1. Buckingham Palace

najciekawsze miejsca w londynie buckingham palace

Pałac ten,  od 1837r. będący oficjalną rezydencją panujących monarchów,  znajduje się na wszystkich bez wyjątku listach atrakcji turystycznych Londynu – trudno sobie wyobrazić turystę wracającego z wycieczki po tym mieście bez zdjęć spod rezydencji Królowej Elżbiety II.  W sierpniu i wrześniu dostępne do zwiedzania jest 19 z 775 pokoi pałacu, wktórych można podziwiać królewską kolekcję dzieł sztuki, obejmującą również wspaniałe angielskie i francuskie meble. Bilet wstępu to koszt 17 funtów, natomiast uroczystą i bardzo widowiskową zmanę warty, odbywającą się każdego dnia, można podziwiać sprzed bram pałacu całkowicie za darmo.


2. British Museum

najciekawsze miejsca w londynie british museum

Jedno z najsławniejszych muzeów posiada w swoich zbiorach eksponaty z całego świata, od tych pochodzących z okresu prehistorycznego, aż po te z czasów nowożytnych. Wśród najcenniejszych skarbów muzeum znajduje się kamień z Rosetty,  marmurowe rzeźby z greckiego panteonu i mumie ze starożytnego Egiptu. Unikalne i bezcenne eksponaty światowego dziedzictwa stawiają to miejsce w ścisłej czołówce najlepszych muzeów świata, nic zatem dziwnego, że znajduje się ono na szczycie listy  najciekawszych miejsc w Londynie.  Wstęp do Muzeum Brytyjskiego jest wolny, jednak specjalne, tymczasowe ekspozycje są biletowane.

3. National Gallery

najciekawsze miejsca w londynie national gallery

Budynek londyńskiej Galerii Narodowej góruje nad Trafalgar Square (najbardziej znanym placem w Londynie)  niczym solidna, betonowa korona. Na olbrzymiej przestrzeni tego obiektu znajdują się najbardziej znane obrazy europejskiego malarstwa od XIII do XIX w. W tej znamienitej galerii znajdują się min. arcydzieła Leonardo da Vinci, Rafaela Santi  czy Rembrandta – ci geniusze malarstwa przyciągają do galerii nie tylko miłośników sztuki. Zwiedzanie galerii jest bezpłatne.

4. Tower of London

najciekawsze miejsc w londynie tower of london

Wrażenia z przechadzki po Tower of London , jednym z najbardziej fascynujących miejsc w stolicy Wielkiej Brytanii, z pewnością pozostaną niezapomniane. Odkrywanie 900 letniej historii tej twierdzy, która na przestrzeni lat służyła jako zamek królewski, więzienie i plac egzekucji, arsenał broni, skarbiec klejnotów królewskich a nawet zoo, dla większości turystów stanowi główny punkt zwiedzania Londynu. Bilet wstępu do Tower of London to koszt 21.45 funtów.

5. Westminter Palace

najciekawsze miejsca w londynie palac westminsterski

Pałac Westminsterski, który przez ponad 500 lat był siedzibą  brytyjskich monarchów, od XVIw. służy jako miejsce posiedzeń obu izb parlamentu. Najsławniejszą częścią pałacu jest wieża zegarowa Big Ben, umieszczana na większości pocztówek i pamiątek pochodzących z Londynu, która dla wielu stanowi najbardziej charakterystyczny dla miasta obiekt.  Koszt 75-minutowego zwiedzania całego kompleksu z przewodnikiem to koszt 15 funtów.

6. Westminster Abbey

najciekawsze miejsc w londynie opacto westminsterskie

Opactwo Westminsterskie należy do trójki najważnejszych świątyń anglikańskich w kraju. Ta zapierająca dech w piersiach gotycka budowla jest tradycyjnym miejscem koronacji, ślubów i pochówków brytyjskich monarchów. Spoczywają tu min. Maria Tudor, Elżbieta I, a w tzw. Zakątku Poetów można znaleźć grobowce Geoffrey Chaucera i Charlesa Dickensa.  Bilet wstępu kosztujący 18 funtów obejmuje również muzeum i ogrody opactwa.

7. Natural History Museum

najciekawsze miejsca w londynie natural history museum

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej szczyci się kolekcją największych i najrzadszych zwierząt na świecie. Naturalnych rozmiarów niebieski wieloryb, pająk liczący 40 milionów lat i kompletny szkielet dinozaura znajdujący się w przepięknym, centralnym holu galerii to tylko kilka z fascynujących eksponatów tego muzeum. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak specjalne, tymczasowe ekspozycje są biletowane.

8. St. Paul’s Cathedral

najciekawsze miejsc w londynie st paul cathedral

Wśród najbardziej znanych miejsc Londynu znajduje się architektoniczne arcydzieło, Katedra św. Pawła, z ogromną kopułą dominującą nad krajobrazem miasta od 1708r. Podczas zwiedzania tego monumentalnego budynku nie można pominąć Galerii Szeptów, znanej ze swojej tajemniczej akustyki oraz krypt z grobowcami zasłużonych dla kraju Brytyjczykow. min. generała Nelsona, Sir Christophena Wrena, głównego architekta katedry, czy Margaret Thatcher. Wstęp do katedry kosztuje 11 funtów.

9. Tower Bridge

najciekawsze miejsca w londynie tower bridge

Łączący brzegi Tamizy most Tower Bridge, to obok Big Bena najbardziej rozpoznawalny symbol Londynu. Jego bogato zdobiona wiktoriańsko-gotycka fasada harmonizuje ze znajdującą się tuż obok twierdzą Tower of London. Przejście w górnej części mostu zyskało sobie bardzo złą sławę jako szczególnie popularne wśród prostytutek, kieszonkowców i samobójców, którzy skokiem do Tamizy kończyli swoje życie. Dzisiaj na górnej partii mostu, na którą wstęp płatny jest 8 funtów, odbywa się wystawa poświęcona historii Tower Bridge.

10. Tate Modern

najciekawsze miejsca w londynie tate modern

Tate Modern to jedna z czterech galerii Tate, posiadająca zbiory brytyjskiej i międzynarodowej sztuki współczesnej, datowanej od 1900r. aż do dzisiaj. Galeria mieści się w budynku, który wcześniej służył jako elektrownia, stąd jego unikalny design. Po sycącym ducha spacerze wśród dzieł Gauguina i innych wybitnych artystów można nacycić także ciało w znajdujących się na terenie galerii restauracjach z przepięknym widokiem na miasto. Wstęp do Tate Modern jest wolny.

11. Madame Tussauds

najciekawsze miejsc w londynie madame tussauds

Można tutaj stanąć twarzą w twarz z najbardziej znanymi osobistościami świata. Od Szekspira przez papieża Jana Pawła II po Lady Gagę  – w jednym miejscu spotyka się wszystkich wpływowych przedstawicieli świata show-businessu, sportu, polityki i królewskich monarchii. Madame Tussauds to najbardziej znane muzeum figur woskowych na świecie, a dla turystów przedkładających rozrywkę nad zwiedzanie zabytków, z pewnością jedno z najciekawszych miejsc w Londynie. Kosz wejściówki od 22.50 funtów.

12. Picadilly Circus

najciekawsze miejsca w londynie picadilly circus

To skrzyżowanie głównych ulic w samym centrum rozrywkowej dzielnicy West End stało się ulubionym punktem spotkań Londyńczyków i odwiedzających miasto turystów. Plac ten rozpoznawalny jest na całym świecie głównie dzięki charakterystycznym, neonowym billboardom znajdujących się na okalających plac budynkach od początków XIX w, dlatego aby poczuć prawdziwy klimat tego miejsca, najlepiej jest odwiedzić je nocą.

13. London Eye

najciekawsze miejsca w londynie london eye

Londyńskie Oko, zwane tażke Kołem Milenijnym, to jednen z najłatwiej zauważalnych  punktów ma mapie Londynu. Jest to najwyższe na świecie koło obserwacyjne z 32 kapsułami mieszczącymi w każdej z nich do 25 turystów. Zapierająca dech w piersiach przejażdżka tym inżynieryjnym majstersztykiem trwa tylko 30 minut, ale w tym czasie można podziwiać z lotu ptaka wszystkie, a jest ich blisko 60, sławne punkty Londynu. Koszt przygody z London Eye to 18.80 funtów.

14. Leicester Square

najciekawsze miejsca w londynie leicester square

Plac Leicester położony jest  w centralnym Londynie, w dzielnicy West End, słynącej z licznych teatrów i nocnego życia . Położony jest zaledwie kilkaset metrów od innych ciekawych turystycznie miejsc Londynu –  Trafalgar Square, Piccadilly Circus czy Covent Garden. Leicester Square jest sercem londyńskiego świata filmu –  w czterech głównych kinach placu odbywają się światowe premiery wielu wyczekiwanych filmów, w tym serii o Harrym Poterze i przygodach Jamesa Bonda.

15. Hyde Park

najciekawsze miejsca w londynie hyde park

Ten blisko 160 hektarowy obszar jest największym parkiem Londynu. Oprócz odpoczynku w otoczeniu zieleni i jezior można zobaczyć tutaj słynny Marble Arch, czyli XIXw łuk tryumfalny, który przed swoją relokacją stanowił ceremonialną bramę wjazdową do Pałacu Buckingham, nietypową fontannę zbudowaną ku czci tragicznie zmarłej księżnej Diany, można też posłuchać spontanicznych mówców lub samemu wygłosić przemówienie w słynnym Speakers’ Corner – Kąciku Mówców.

Byliście już kiedyś w tym niesamowitym mieście? Czy dopisalibyście do tej listy jakieś inne ciekawe miejsca w Londynie?

Top