Jesteś tutaj
Home > Kulinaria > 10 najdroższych kaw

10 najdroższych kaw

najlepsza najdrozsza kawa swiata ranking

W połowie XVw, w  jednym z jemeńskich klasztorów, ziarna kawy po raz pierwszy zostały uprażone i zaparzone w sposób przypominający ten, jaki stosujemy dzisiaj. Przed początkiem XVIw kawa dotarła już do Środkowego Wschodu, Persji, Turcji i Północnej Afryki. Kilkadziesiąt lat później czarne ziarna pojawiły się w w Indonezjii, w obu Amerykach i we Włoszech, skąd dotarły do pozostałych krajów Europy.  Dzisiaj na całym świecie pija się ponad 1.6 miliarda filiżanek kawy każdego dnia. Ten najbardziej popularny naturalny napój energetyczny świata dostępny jest w wielu wersjach różniących się min. sposobem przygotowania, jakością , smakiem i oczywiście ceną.

Jeśli należych do prawdziwych wielbicieli tego czarnego trunku i nie liczysz się z wydatkami, poznaj listę 10  najlepszych i jednocześnie najdroższych kaw na świecie, których smak i aromat z pewnością wart jest swojej ceny.

1. Kopi Luwak

najlepsza kawa kopi luwak

Najdroższa kawa na świecie wygrywa również w kategorii najbardziej nietypowowego sposobu jej przetwarzania. Nasiona kawowców porastających wyspy indonezyjskie zjadane są przez małe, drapieżne zwierzątko  zwane  łaskunem, cywetą lub lokalnie luwakiem.  Łaskun wybiera zawsze najsmaczniejsze owoce, jednak trawi tylko ich miąższ, a resztę wydala.  Odzyskane w ten sposób ziarna poddaje się typowemu przetworzeniu. Po przejściu przez przewód pokarmowy luwaka ziarna tracą gorzki smak, nadając wytwarzanej z nich kawie niepowtarzalnego, łagodnego aromatu, dzięki któremu Kopi Luwak zyskał tytuł najlepszej kawy świata.

najlepsza_kawa_1

 2. Esmeralda Special

nejlepsza kawa hacienda la esmeralda

Esmeralda Special to kawa gatunku Gesha, uprawiana na Panamskiej plantacji Hacienda La Esmeralda. Jej znakiem rozpoznawczym jest intensywny, kwiatowo-owocowy aromat i słodki smak. Sprzedawana jest raz do roku, podczas specjalnych aukcji. Esmeralda Special to również najbardziej utytułowana kawa na świecie –  jak dotąd może poszczycić się największą ilością nagród i wyróżnień.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

3. St. Helena

najlepsza kawa saint helena island

Gdyby Napoleon nie został zesłany na Wyspę św. Heleny, prawdopodobnie świat nigdy nie dowiedziałby się o tej lokalnej, porastającej małą, wulkaniczną wyspę kawie, uznanej dzisiaj za jedną z najlepszych. To dzięki niemu zachwyt nad jej smakiem dotarł do Paryża, a później do Londynu by wkrótce na dobre stać się jednym z ulubionych gatunków koneserów kawy. Ciekawostką jest to, że jako jedyna spośród najdroższych kaw na świecie nadaje się do przyrządzania jako espresso.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

4. El Injerto

najlepsza kawa el injerto

Kawa ta pochodzi z Huehuetenango w Guatemali, z plantacji zarządzanej od czterech pokoleń przez tę samą rodzinę. Wszystkie ziarna, które osiągnęły pełną dojrzałość, są zbierane ręczne, suszone na słońcu, mielone, pakowane na miejscu i eksportowane prosto z farmy El Injerto –  dzięki temu właścieciele plantacji trzymają pieczę nad najwyższą jakością swojego produktu przez cały czas, aż do momentu pojawienia się kawy w filiżankach konsumentów.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

5. Fazenda Santa Ines

najlepsza kawa fazenda santa inez

Kawa ta pochodzi  z Minas Gerais, środkowowschodniego staniu Brazylii. Plantacja Fazenda Santa Ines, na której rośnie ta jedna z najlepszych kaw na świecie, nie używa żadnych zautomatyzowanych narzędzi  ani procesów do uprawy i przetwarzania ziaren – wszystko odbywa się tam w tradycyjny, ręczny sposób, co przyczynia się do wysokiego kosztu tego produktu. Wielbiciele tej odmiany kawy twierdzą, że wyczuwalna jest w jej smaku słodkość jagód i karmelu.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

6. Blue Mountain

najlepsza kawa blue mountain

Kawa ta zawdzęcza swoją nazwę Górom Błękitnym Jamajki, będących rejonem jej uprawiania. Tylko ziarna zbierane z kawowców rosnących na wysokości między 915 a 1570 m.n.p.m. mogą nosić  nazwę Blue Montain. Ta jamajska kawa znana jest z delikatnego, pozbawionego goryczki smaku. Obecnie aż 80% jej produkcji eksportowane jest do Japonii.

7. Los Planes

najlepsza kawa Los Planes

Ten typ kawy uprawiany jest w rejonie Citala, na Salwadorze. W 2006r. kawa ta zajęła drugie miejsce prestiżowym konkursie Cup of Excellence zwanym kawowymi Oscarami. Los Planes przegrała wówczas tylko z El Injerto, kawą znajdującą się na 4 pozycji tego rankingu najdroższych kaw na świecie.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

8. Hawaiian Kona

najlepsze kawy hawaiian kona

Kawa uprawiana na zboczach wulkanów w dystrykcie Kona na jednej z hawajskich wysp. Swój wyjątkowy smak, dzięki któremu zaliczana jest do dziesiątki najlepszych kaw na świecie,  zawdzięcza warunkom, w jakich rośnie – słonecznym porankom, deszczowym popołudniom, ciepłym nocom i bogatej w minerały glebie wulkanicznej.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

9. Starbucks Rwanda Blue Bourbon

najlepsza kawa Starbucks Rwanda Blue Bourbon

W 2004, podczas odwiedzin Rwandy, Starbucks wprowadził nasiona tej kawy na lokalne plantacje. Dzisiaj ten typ arabiki jest uprawiany przez tamtejszych farmerów na szeroką skalę, a inwestycje Starbucksa znacznie polepszyły sytuację ekonomiczną rwandyjskich plantatorów i pracowników związanych z przemysłem kawowym.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

10. Yauco Selecto

najlepsza kawa Yauco Selecto AA

Ten znakomity gatunek kawy uprawiany jest w Puerto Rico. Miłośnicy małej czarnej doceniają jej delikatność i pełnię smaku. Choć popularność Yauco Selecto wykroczyła poza granice kraju swojego pochodzenia i można ją kupić w wielu krajach, rocznie produkuje się zaledwie 3000 opakowań – nic więc dziwnego, że należy ona do dziesiątki najdroższych kaw na świecie.

NAJLEPSZA_KAWA_SKLEP

Próbowaliście już kiedyś którejś z tych najlepszych kaw na świecie?

Top