Jesteś tutaj
Home > Zwierzęta > 10 najinteligentniejszych zwierząt

10 najinteligentniejszych zwierząt

najinteligentniejsze zwierzeta swiata ranking

Człowiek wykazuje się zdolnością uczenia, rozumowania i rozwiązywania problemów.Jesteśmy świadomi nie tylko siebie, ale również innych.Czujemy i okazujemy emocje. Jesteśmy kreatywni. Myślimy abstrakcyjnie. Tworzymy narzędzia i wykazujemy się sprytem. Porozumiewany się językiem, który służy nam do wyrażania złożonych idei. To wszystko to bez wątpienia dowody na inteligencję człowieka. Chociaż naukowcom do tej pory nie udało się utworzyć jednej spójnej, wyczerpującej definicji inteligencji , to wszyscy zgadzają się co do faktu, że nie jesteśmy jednak jedynymi stworzeniami na świecie, którzy się nią wykazują. Istnieją w królestwie zwierząt tacy jego przedstawiciele, których zachowanie, spryt i umiejętności bezsprzecznie dowodzą ich wysokiej inteligencji.

Oto lista 10 najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie.

1. Szympansy

najinteligentniejsze zwierzeta szympansy

Intelektualne zdolności szympansów, których materiał genowy jest w 98.5% zgodny z ludzkim, fascynują naukowców od lat. Zwierzęta te potrafią tworzyć i używać narzędzi, rozwiązywać problemy, komunikować się językiem ciała i wyrażać emocje w sposób jaki robi to człowiek – np. śmieją się podczas zabawy i płaczą gdy są smutne. Jedną z najbardziej imponujących umiejętności jest przypisywanie symboli obiektom, a następnie używanie tych symboli w sekwencjach do wyrażania złożonych ideii. W testach pamięci krótkofalowej szympansy okazały się lepsze od ludzi, szybciej zapamiętując i odtwarzając ciągi cyfr.


2. Delfiny

najinteligentniejsze zwierzeta delfiny

Delfiny uważane są za najinteligentniejsze zwierzęta wodne. Delfiny butlonose mają znacznie większą od człowieka korę mózgową, odpowiadającą za komunikowanie się – delfiny posługują się najbardziej zaawansowanym systemem komunikacji w świecie zwierząt. Te intrygujące zwierzęta zdolne są też do przetwarzania abstrykcyjnych informacji, rozwiązywania problemów i do okazywania emptatii. Najnowsze badania wykazały, że delifiny podczas polowania posługują się także skomplikowanymi formułami matematycznymi, które pozwalają im lepiej namierzyć i w efekcie schwycić swoje ofiary.

3. Słonie

najinteligentniejsze zwierzeta slonie

Oprócz tego, że słonie oczyszczają swój pokarm przed jedzeniem, są również zdolne do używania narzędzi w wielu celach, wykazują się także niezwykłą opiekuńczością  i umiejętnością współczucia nie tylko w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku.  Gdy umiera członek stada, pozostałe słonie dotykają go trąbami i przez długi czas wydają lamentacyjne dźwięki, odstępując od ciała tylko w poszukiwaniu pożywienia. Taką zdolność do empatii i altruizmu uważa się za wysoce zaawansowaną formę wyższej inteligencji.

4. Psy

najinteligentniejsze zwierzeta pies

To, że psy uczą się poleceń, które następnie z łatwością wykonują i są posłuczne swoim właścicielom, nie przesądza jeszcze o ich inteligencji. Badania naukowe wykazały jednak, że psy są w stanie odnaleźć jedzenie otrzymując jedynie niewerbalne wskazówki – jest to typ rozumowania, który według naukowców odpowiada ludzkiej umiejętności zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby. Ponadto psy potrafią rozpoznawać ludzkie i zwierzęce twarze, zdolne są do wyczuwania różnych nastrojów człowieka, a przez częste powtarzanie są nawet w stanie nauczyć się rozpoznawać aż do 160 różnych słów.


5. Świnie

najinteligentniejsze zwierzeta swinie

Naukowcy uważają, że świnie wykazują się poziomem inteligencji równym poziomowi trzyletniego dziecka. Dowiodły tego badania przeprowadzone w latach 90tych, w których świenie nauczyły się poruszać kursorem po ekranie, a następnie używać go do odróżniania pomiędzy kształtami które wcześniej poznały,a  tymi, które widziały po raz pierwszy. Wbrew pozorom świenie są też bardzo czystymi zwierzętami – gdy tylko mają możliwość, nigdy nie załatwiają się w pobliżu miejsca gdzie śpią bądź jedzą.

6. Ośmiornice

najinteligentniejsze zwierzeta osmiornice

Zamieszkujące dna oceanów i mórz ośmiornice są uważane za najinteligentniejsze bezkręgowce. Podczas badań naukowych udowodniono, że zwierzęta te posiadają krótko- i długoterminową pamięć, wykazują się niebywałą umiejętnością planowania, nauki poprzez obserwację i zdolnością rozwiązywania problemów.Ośmiornice są także mistrzyniami sztuki naśladownictwa i kamuflażu, a także wydostawania się z uwięzi i zabezpieczania przed atakiem drapieżników.

7. Szczury

najinteligentniejsze zwierzeta szczury

Szczury to niewątpliwie zwierzęta, na których przeprowadza się najwięcej badań i eksperymentów naukowych.   Naukowcy udowodnili , że szczury zdolne są do metapozania i potrafią oszacować swoją wiedzę – umiejętność tę przypisywano wcześniej tylko człowiekow i niektórym naczelnym. Gryzonie te świetnie radzą sobie w pokonywaniu labiryntów – łatwo znajdują sposoby ucieczki nawety z tych najbardziej skomplikowanych. Nic dziwnego, że kultura Wschodu docenia te zwierzęta za ich niebywałą zaradność i spryt.

8. Kruki

najinteligentniejsze zwierzeta kruki

Kruki to bardzo przebiegłe ptaki: tworzą narzędzia z gałązek, piór, drucików i innych kawałków rozmaitego pochodzenia, które następnie służą im do wykradania pożywienia nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc.  Kruki co prawda umiejętność tworzenia narzędzi mają wrodzoną, ale rozwijają i opanowuję tę sztukę do perfekcji w trakcie obserwowania starszych ptaków, co również jest oznaką ich inteligencji.


9. Wiewiórki

najinteligentniejsze zwierzeta wiewiorki

Wiewiórki wykazują się imponującym wachlarzem trików i strategii, które pomagają im przetrwać – przydaje się w tej sztuce także ich upartość, wytrwałość i nieskazitelna pamięć. Te skoczne futrzaki, będące pierwotnie typowo leśnymi zwierzętami, świetnie przystosowały się do życia w pobliżu człowieka, np. w parkach czy ogrodach, gdzie żywią się min. w ptasich karmnikach. Wiewiórki znane są także z tworzenia zapasów na gorsze dni, z których mogą skorzystać wiele mięsięcy później. Gryzonie te często wprowadzają w błąd potencjalnych złodzieji zapasów udając tylko, że ukrywają gdzieś jedzenie – dowodzi to ich aawansowanego poziomu sprytu i intelektu.

10. Gołębie

najinteligentniejsze zwierzeta golebie

Ptaki te podczas eksperymentów naukowych wykazały się umiejętnością liczenia, szeregowania przedmiotów według wielkości, a nawet uczenia się pewnych reguł matematycznych. Jednak matematyka to nie jedyny ich kruczek – ptaki te świetnie sprawdzają się podczas misji ratunkowych na szerokich wodach, gdzie dzięki dobremu wzrokowi są w stanie wypatrzyć osoby w kamizelkach ratunkowych i  w wyuczony wcześniej sposób zasygnalizować to załogom helikopeterów ratunkowych.

Których z tych zwierząt nie spodziewaliście się znaleźć na liście 10 najinteligentniejszych zwierząt świata?

Top