Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > TOP 10 najlepsze audiobooki 2018

TOP 10 najlepsze audiobooki 2018


To, że audiobooki zyskały wielu entuzjastów od momentu wejścia na polski rynek, nie ulega żadnym wątpliwościom. Z roku na roku grono stałych odbiorów powiększa się, co tylko świadczy o rosnącej popularności książek słuchanych. Można ich używać zarówno podczas długich, ciągnących się podróży, jak i podczas wykonywania codziennych domowych obowiązków. Idealnie sprawdzą się także w drodze do pracy, czy na spacerze z dzieckiem. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej słuchanych audiobooków w 2018 roku. Ranking ten opracowany został przez platformę Storytel, która już od 3 lat zaopatruje polski rynek w najlepsze audiobooki.

 

  1. Remigiusz Mróz „Nieodnaleziona”. Czytają: Dawid Ogrodnik, Agnieszka Dygant

Absolutnym hitem okazała się „Nieodnaleziona”, autorstwa Remigiusza Mroza. Głównym bohaterem jest Damian Werner, którego ukochana zaginęła wiele lat temu. Pewnego razu trafia on na jej ślad, jednak uznaje, że podobieństwo dziewczyny na zdjęciu, na jakie natrafił, to czysty przypadek. Nastaje jednak moment, kiedy Werner napotyka jeszcze jedną fotografię. Od tego momentu jest całkowicie pewien, że to naprawdę ona, gdyż zdjęcie które właśnie otrzymał jest jego autorstwa, wykonane zaledwie parę dni przed zagadkowym zniknięciem dziewczyny.

  1. K. Rowling „Harry Potter i Czara Ognia”. Czyta: Piotr Fronczewski

Tej serii nie trzeba chyba nikomu bliżej przedstawiać. Przygody młodego czarodzieja to jedne z najbardziej znanych tytułów na całym świecie. W tej części sagi, w Hogwarcie ma mieć miejsce Turniej Trójmagiczny, na który przybywają reprezentanci z innych szkół magii. Niezmienną, wieloletnią tradycją tych rozgrywek jest udział trzech uczniów, po jednym z każdej szkoły. Tym razem jednak w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje wyłonionych czterech zawodników. I jak można się spodziewać, ten ostatni wcale nie zgłosił swojej kandydatury osobiście….

Warto podkreślić, że wśród 20 najchętniej słuchanych książek, aż 7 pozycji w rankingu opracowanym przez Storytel, zajmowały właśnie  historie o przygodach Harry’ego Pottera. Bez wątpienia świadczy to o tym, że mimo upływu lat seria ta cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród najmłodszych odbiorców, ale też tych starszych, którzy wielokrotnie wracają do świata magii i czarodziejstwa przedstawionego przez J.K. Rowling.

  1. Katarzyna Nosowska „A ja żem jej powiedziała”. Czyta: Katarzyna Nosowska

Dzieło, jakie wyszło spod pióra Katarzyny Nosowskiej, to przede wszystkim zbiór przemyśleń dotyczących obserwacji otaczającego nas świata. Jest to świat postrzegany przez dorosłą kobietę, której ciężko jest się odnaleźć w rządzącym się swoimi zasadami show-biznesie. Opisane perypetie z pewnością spowodują, że na twarzy słuchacza zawita szeroki uśmiech, co świadczy o tym, że „A ja żem jej powiedziała” to dawka dobrego humoru i znakomitej prozy. Dzięki tej powieści poprawa nastroju jest wręcz gwarantowana.

  1. Kuba Wojewódzki „Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia”. Czyta: Kuba Wojewódzki

Jedna z ciekawszych pozycji, jeśli chodzi o rok 2018. Kuba Wojewódzki napisał swoją autobiografię w typowym dla siebie stylu. Niezależnie od tego, czy jego samego darzy się sympatią czy też nie, jedno jest pewne – obok tej książki nie można przejść obojętnie. Z czego to wynika? Na pewno z tego, iż efekt końcowy bezpośrednio oddziałuje na odbiorcę. Intryguje go, zachęca do dalszego wgłębiania się w treść, a nawet irytuje i bulwersuje. Zupełnie tak, jak swoją osobą robi to sam Wojewódzki od wielu już lat w programach telewizyjnych.

  1. Rachel Caine „Żona mordercy”. Czyta: Olga Bołądź

Główną bohaterką jest Gina Royal. Życie tej kobiety diametralnie zmienia się w momencie, gdy pewnego dnia niespodziewanie w ścianę garażu jej rodzinnego domu uderza przypadkowy kierowca. W wyniku nieszczęśliwego wypadku na jaw wychodzą przerażające okoliczności. Okazuje się bowiem, że na miejscu znalezione zostają zwłoki. Historia ta, zawierając multum mrocznych zagadek i ponurych tajemnic, stopniowo pozwala odkryć przerażającą prawdę, kim jest seryjny morderca odpowiedzialny za zaistniałe nieszczęścia, które spadają na bohaterkę.

  1. Charlie Donlea „Uprowadzona”. Czyta: Jacek Rozenek

Jeśli poszukujesz czegoś, co wciąga tak, że nie będziesz mógł oderwać się nawet na sekundę, to dzieło Charliego Donlea jest strzałem w dziesiątkę! „Uprowadzona” opowiada o zaginięciu dwóch dziewczyn – Nicole Cutty oraz Megan McDonald – z których jedna odnajduje się ledwo żywa po pewnym czasie i wydaje książkę na temat swoich traumatycznych przeżyć. Szybko staje się gwiazdą, a jej książka zostaje ogłoszona bestsellerem. Livia, siostra drugiej zaginionej dziewczyny nie odpuszcza jednak i stara się za wszelką cenę odkryć, co stało się z Nicole. Kontaktuje się w tej sprawie z Megan i odkrywa, że w bestsellerze autorstwa McDonald nie opisano wszystkiego. Prawdziwa historia tego, co stało się tej letniej nocy na plaży dopiero zaczyna ukazywać mroczne powiązania, które doprowadzą bohaterkę do odpowiedzi, co stało się z jej siostrą.

  1. Cezary Pazura „Byłbym zapomniał”. Czyta: Cezary Pazura

„Byłbym zapomniał” to autobiografia Cezarego Pazury, po którą sięgano prawie tak często, jak po książkę Kuby Wojewódzkiego. Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów opowiada w niej o historii swojego życia. Momentami są to perypetie bawiące do łez, a czasami przygnębiające i bardzo nostalgiczne. Pazura zdradza nam jakim był dziecka i jakie miał marzenia. Wyjaśnia też jaki ma stosunek do swojej własnej kariery. Książka zawiera przygody aktora zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego. Aktor mocno koncentruje się też na tym, w jakim momencie swojego życia jest obecnie i jakie ma najbliższe plany zawodowe.

  1. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Czyta: Edyta Jungowska

Powieść szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren to jedna z najpopularniejszych lektur szkolnych w Polsce. Z tego powodu nie ma co się dziwić, że „Dzieci z Bullerbyn” znalazły się na liście najlepszych audiobooków w 2018 roku. Jest to bowiem bardzo dobry sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym, co z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom. Rozmaite przygody grupy dzieci mieszkających w małej wiosce rozbawią do łez niejednego, a każda przeżyta przygoda niesie za sobą morał podkreślający, że niezależnie od tego co się dzieje, zawsze obok są przyjaciele i rodzina na których można liczyć.

  1. Gregory David Roberts „Shantaram. Część 1”. Czyta: Filip Kosior

Gregory David Roberts opisuje historię Australijczyka, który po odejściu żony popada w nałóg narkotykowy. Rabuje banki, a gdy zostaje schwytany przez stróżów prawa, zostaje skazany na 20 lat więzienia. Ucieka jednak stamtąd i udaje się do Indii. Początkowo planuje wyruszać w dalszą drogę,  jednak poznanie tajemniczej Klary, którą zaczyna darzyć silnym uczuciem wpływa na zmianę ejego decyzji. „Shantaram. Część 1” to forma pamiętnika, którego historie opowiadają wydarzenia odzwierciedlające rzeczywistość i zostały zaczerpnięte z własnych doświadczeń autora powieści.

  1. Robert Jordan „Oko świata”. Czyta: Jakub Wieczorek

Jeśli jesteś fanem książek z gatunku science fiction i fantasy, to „Oko świata” koniecznie musi znaleźć się na liście tytułów, które odsłuchasz w najbliższym czasie. Beztroskie życie trzech chłopców – Randa, Mata i Perrina – kończy się z momentem przybycia do ich wioski kobiety o imieniu Moraine. Ostrzega ich ona przed Czarnym, który budzi się z uśpienia, chcąc przejąć kontrolę nad wszystkimi żywymi istotami. Pomaga im w ucieczce przed legendarnymi demonami, ponieważ twierdzi, że jeden z chłopców jest Smokiem Odrodzonym, którego przeznaczeniem jest pokonać Czarnego i stanąć do bitwy, która zadecyduje o losach świata. Pełna zwrotu akcji i niesamowicie wciągająca książka, którą czyta się jednym tchem!

Top