Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > 5 najlepszych polskich blogów modowych

5 najlepszych polskich blogów modowych

najpopularniejsze blogi modowe

Szafiarki to dziewczyny publikujące w internecie, z reguły na swoich własnych blogach, ale również i na portalach społecznościowych, zdjęcia przedstawiające ich styl ubierania. Fotografie w dobranych przez siebie zestawach ubrań, czyli tzw. stylizacjach, uzupełniają z reguły minimalistycznym komentarzem, który często ogranicza się do wymienienia marek ubrań widocznych w danej stylizycji. Dzisiaj w polskim internecie funkcjonuje już blisko 100 blogów o modzie. Szafiarki często stają się obiektem niewybrednej krytyki. Przeciwnicy blogerek posądzają je o brak kreatywności i prawdziwego zainteresowania światem mody, a także zarzucają, że do ich popularności przczynili się majętni rodzice, dzięki którym blogerki mogą pozwolić sobie na kupowanie modnych ubrań, a komfortowa sytuacja ekonomiczna pozwala im beztrosko rozwijać swoje hobby.

Jakiekolwiek by nie były okoliczności powstawania blogów modowych, nie da się zaprzeczyć, że stanowią one dzisiaj niezwykle popularne i tym samym znaczące ogniwo internetowej popkultury. Obecnie jednak coraz częśniej szafiarki wychodzą ze świata wirtualnego prosto na realne salony towarzyskie. Programy śniadaniowe, pokazy mody, premiery kinowe, imprezy znanych marek , festiwale – to tam młode blogerki pokazują się, równie chętnie i często co na swoich blogach, pozując do zdjęć cierpliwie rozchwytującym je fotoreporterom.

Szafiarki nie prezentują ani najczęściej nie komentują nawet na swoich blogach najnowszych trendów świata mody – próbują same kreować nowe trendy pokazując się w przygotowanych przez siebie stylizacjach, nierzadko złożonych z ubrań z sieciówek czy second-handów, które mają wyrażać ich własny, unikalny styl. Ich stylizacje, zarówno te, które publikują na swoich blogach jak i te, w których pokazują się na salonach, są szeroko komentowane nie tylko przez szarych internautów ale także przez osobistości ze świata showbusinessu.

Hobby młodych blogerek nie tylko spełniło ich marzenia o byciu popularnym i rozchwytywanym w blasku fleszy, ale stało się dla nich również sposobem na całkiem luksusowe życie – znawcy szacują, że blogi najlepszych szafiarek mogą zarabiać nawet do 600 000 PLN na rok.


Oto ranking 5 najlepszych polskich blogów modowych , tworzonych przez najbardziej kreatywne i inspirujące młode blogerki.

1. www.macademiangirl.pl – blogerka Tamara Gonzalez Perea

Nejlepszy blog modowy macademian girl

Statystyki
4.324 miejsce na liście najchętniej odwiedzanych polskich stron internetowych**
50.600 fanów na Facebooku *

Tamara Gonzalez Perea, choć urodzona w Szczecinie, jej nazwisko i uroda zdradzają domieszkę latynoskiej krwi. Jej ojciec pochodził z Panamy i to jemu właśnie dziewczyna zawdzięcza oliwkową karnację i podobno również zamiłowanie do mody.

Macademian Girl, po pod takim pseudonimem funkcjonuje w internecie, oprócz pozowania do zdjęć w niebanalnych stylizacjach ma też sporo do powiedzenia. Podczas gdy większość blogerek modowych ogranicza swoje komentarze do minimum, Macademian utrzymuje w swoich postach balans między słowem a obrazem. Jej lekkie piórko docenił też magazyn Glamour, który publikuje teksty szafiarki.

Znakiem rozpoznawczym Macademian Girl jest jej ekstrawagancki styl, który sama opisuje jako „eklektyczny, trochę futurstyczny, bogaty, kolorowy czasem boho”. Rzadko pokazuje się bez wymyślnego nakrycia głowy lub wielkiej biżuterii i ostrego, ale artystycznego makijażu. Kocha kolor, pióra i maksymalizm, jednak zawsze dobiera elementy ubioru tak umiejętnie, że jej stylizacjom nie można zarzucić przerostu formy nad treścią.

Lekkość blogerki w zabawie z modą i widoczna w jej publikacjach szczera pasja do tego, czym zajmuje się na co dzień, odwaga i chęć do wyróżniania się, a także kreatywność i niewymuszony głód odkrywania wielkiego świata mody to czynniki, dzięki którym blog Macademian Girl zasłużenie znalazł się na pierwszym miejscu rankingu najlepszych blogów o modzie. Oby tylko wkroczenie na warszawskie salony towarzyskie nie przekształciło tej dobrze rokującej fashionistki w blogującą celebrytkę – niestety nie da się ukryć, że Macademian Girl bywa na bankietach i eventach znacznie częściej niż jej koleżanki po fachu.

2. www.fashionelka.pl – blogerka Eliza Wydrych

najlepszy blog modowy fashionelka

Statystyki
1.795 miejsce na liście najchętniej odwiedzanych polskich stron internetowych
21.030 fanów na Facebooku

Fashionelkę, czyli Elizę Wydrych, trudno dzisiaj nazwać typową szafiarką. Chociaż jej blog początkowo zaliczał się do kategorii stricte modowej, Fashionelka postanowiła nie ograniczać się tematycznie,bo jak sama stwierdziła, „ile można pisać o ciuchach?”. Od kiedy na jej blogu zaczęły pojawiać się wpisy na tematy związane z urodą, zdrowym stylem życia, podróżami, a nawet i literaturą, ilość odwiedzających i powracających do niej regularnie czytelników znacznie wzrosła. Fashionelka dzisiaj kategoryzuje swój blog jako lifestylowo- modowy i zapewne w takim kierunku będzie go dalej rozwijać, bo nie ukrywa, że według niej to właśnie lifestyle stanowi przyszłość blogosfery.

Blogerka swoimi stylizacjami chce trafiać do jak najszerszego grona internautek i dlatego stara się tworzyć takie kreacje, które zainspirują jak ubierać się na co dzień, do pracy czy na uczelnię, czyli wszędzie tam, gdzie chodzimy najczęściej i gdzie spędzamy najwięcej czasu. Jak sama twierdzi, to właśnie naturalność, prostota i klasyka jej stylizacji, bardzo często tworzonych z ubrań dostępnych w sieciówkach, są kluczem do tak dużej ich popularności.

Fashionelka jako jedna z nielicznych blogerek modowych nie unika rozmów na temat swoich zarobków w internecie. Otwarcie przyznaje, że za wpis promowany oczekuje od reklamodawcy od 4 do 5 tyś PLN, a szacunki często przytaczane w mediach, że dobry bloger może zarobić w ciągu miesiąca nawet 50 tyś PLN, nie są według niej przesadzone. Jednak współpraca ze znanymi markami to dla niej korzyści nie tylko czysto materialne – przykładowo, w czerwcu tego roku wybrała się w gronie kilku innych blogerów w podróż po pięciu krajach Europy sponsporowaną przez markę telefonii komórkowej Orange. Cała grupa podróżników świetnie się bawiła, jadła w najlepszych restauracjach i zatrzymywała się w najdroższych hotelach, a do tego i tak otrzymała (zapewne pokaźne) wynagrodzenie pieniężne. Podsumowania takiej popularności blogerki najlepiej dokonać jej własnymi słowami: „mieć pracę którą się kocha, która jest lekka (choć momentami pracochłonna) i dochodowa, to chyba jedna z przyjemniejszych rzeczy w życiu”.

3. www.makelifeeasier.pl – blogerka Kasia Tusk

najlepszy blog modowy makelifeeasier

Statystyki
701 miejsce na liście najchętniej odwiedzanych polskich stron internetowych
93.007 fanów na Facebooku

To od niej wszystko się zaczęło – córka premiera zapoczątkowała modę na blogowanie o modzie. Choć makelifeeasier.pl zwykło się nazwyć po prostu blogiem Kasi Tusk, to tak naprawdę współtworzy go ona z dwoma przyjaciółkami – Zosią i Gosią.

Podobnie jak dwie pierwsze pozycje z tego rankingu, i ten blog obfituje w ciekawe i nierzadko błyskotliwe treści, nie tylko na tematy związane ze światem mody. Makelifeeasier.pl jest zatem też blogiem lifestylowym, a nie tylko modowym – znajdują się na nim opisy podróży w interesujące miejsca, które premierówna odwiedza sama, zachęcanie do zdrowego i aktywnego trybu życia, przepisy na potrawy i desery, których nie powstydziłaby się sama Bree z Gotowych na wszystko, a to wszystko okraszone autorskimi fotkami pstrykanymi z widoczną pasją fotografowania. Z publikowanych tu wpisów bije radość ich tworzenia i pozytywna energia – widać wyraźnie, że tworzące blog dziewczyny łączy prawdziwa przyjaźń.

Bycie szczerym w tym, co się robi, zwłaszcza gdy robi się to publicznie, jest docenianie, i to dosłownie. We wszystkich rankingach najlepiej zarabiających blogerów Kasia Tusk znajduję się na czołowym miejscu, z zarobkami szacowanymi nawet na 50 tyś PLN miesięcznie. Słysząc o tak horrendalnych sumach krytycy Makelifeeasier.pl zadają sobie pytanie, czy zarobki Kasi byłyby na podobnym poziomie, gdyby nie była córką premiera. Odpowiedź wydaje się prostaŁ tak. A skąd taka pewność? A czy inne, równie świetnie zarabiające blogerki z tego zestawienia też mają znane i wpływowe nazwisko?

Chociaż Makelifeeasier.pl jest blogiem jeszcze w wiąkszym stopniu lifestylowym niż blog Fashionelki, to jednak moda stanowi jego temat przewodni i dlatego znalazł się on w naszym zestawieniu. Nie mamy natomiast wątpliwości, że nazwanie Kasi Tusk, podobnie jak Fashionelki, po prostu szafiarką, byłoby krzywdzące i nieadekwatne do tego, czym dzieli się z czytelnikami na swoim blogu


4. www.jemerced.com – blogerka Jessica Mercedes Kircher

najlepszy blog modowy jessica mercedes

Statystyki
7.390 miejsce na liście najchętniej odwiedzanych polskich stron internetowych
55,031 fanów na Facebooku

Jessica Mercedes Kircher jest pół Polką, pół Niemką mieszkającą w Polsce, chociaż szafiarka nie ukrywa, że marzą jej się studia modowe i kariera fashionistki poza granicami naszego kraju. Póki co szczęście sprzyja jej w realizowaniu tych planów – styl młodej blogerki został już zauważony i doceniony przez kilka zagranicznych magazynów, wśród których znalazł się również włoski Vogue.

Jessica nie może narzekać na brak intratnych propozycji ze strony chcących reklamować się za pośrednictwem jej bloga firm – niedawno zaprojektowała bronsoletkę dla Florentines, polskiej marki biżuterii, a współpraca ta zapewne zaowocowała niemałym wynagrodzeniem dla szafiarki. Poza tym Jessice nie można odmówić pracowitości – oprócz prowadzenia bloga współpracuje również z portalem VuMag.pl, ma swoją kolumnę w magazynie K MAG i jest oficjalną blogerką marki Rimmel Polska.

Na blogu Jessicy Mercedes nie łatwo znaleźć inne interesujące treści poza fotografiami, jednak jej stylizacje są na tyle godne uwagi, że warto go odwiedzać nawet tylko dla nich samych. Jessica nie ukrywa, że na kształtowanie jej smaku modowego miało wpływ uczęszczanie do katolickiej szkoły. Wspomnienie zmysłowych pereł zdobiących eleganckie lecz proste białe bluzki i klasyczne marynarki uczennic do dzisiaj jest widoczne w stylizacjach szafiarki. Jej styl może się podobać – “elegancja, rock chic, przepych i ekstrawagancja w jednym”, jak sama go określa, inspiruje tysiące czytelniczek jej bloga i to nie tylko tych będących jej równieśniczkami.

5. www.madamejulietta.blogspot.com – blogerka Julia Kuczyńska

najlepszy blog modowy maffashion

Statystyki
3.524 miejsce na liście najchętniej odwiedzanych polskich stron internetowych
191.406 fanów na Facebooku

Podobnie jak jej koleżanki po fachu, Julia Kuczyńska, znana bardziej jako Maffashion, może pochwalić się osiągnięciami za granicą – jako jedyna Polka ma swój profil na lookbook.nu,a jej stylizacje opublikował min. koreański i niemiecki Vogue.

Blog Maffashion wygrywa w większości rankingów na najlepsze blogi modowe. Warto jednak zauważyć, że rankingi te z reguły tworzone są w oparciu o statystyki bloga: ilość odwiedzin i fanów bloga na portalach społecznościowych. Trudno jednak powiedzieć, dlaczego to właśnie ten blog jest najchętniej odwiedzany – być może decyduje o tym jego neutralność. Jego bezpretensjonalne, przyjmne dla oka zdjęcia, brak reprezentowania konkretnego stylu i definiowania własnych opinii przez autorkę bloga – wydaje się, że Julię może polubić każdy. Inaczej wygląda to w przypadku pozostałych szafiarek z naszego rankingu, z których każda jest na tyle unikalna, że można ją albo tylko kochać, albo nienawidzić.

Blog Maffashion wypełniają zdjęcia okraszone minimalistycznymi podpisami, składającymi się jedynie z marek ubrań wykorzystanych w danej stylizacji. Szafiarka nie ukrywa swojej fascynacji grafiką – taki właśnie kierunek studiów wybrała i w takim zawodzie pracowała zanim zaczęła tworzyć swój blog. Wygląda zatem na to, że Maffashion kieruje się w życiu maksymą „jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”, a w przypadku bloga modowego takie podejście wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Gwałtownie rosnąca w ostanich miesiącach popularność pozwoliła szafiarce wkroczyć na warszawskie salony towarzyskie. O ile na zdjęciach fotoreporterów prezentuje się nie mniej atrakcyjnie niż na publikacjach ze swojego bloga, to zderzenie z deszczem pytań dziennikarzy zdecydowanie nie działa na jej korzyść. Maffashion spotkała się z falą niewybrednej krytyki zwłaszcza po udziale w programie Kuby Wojewódzkiego, w którym udzielenie odpowiedzi nawet na najłatwiejsze pytania nastręczyło szafiarce nielada problemu.

Mafassion nie można odmówić urody – nie bez powodu uważana jest za nabardziej urodziwą ze wszystkich polskich szafiarek i bez wątpienia to właśnie pięknej twarzy i nienagannej sylwetce najbardziej zawdzęcza swoją popularność. Ładnemu we wszystkim ładnie – tak chyba najtrafniej można określić styl Julii. Nie ma w nim niczym oryginalnego, odważnego ani też inspirującego – blogerka bardziej niż fashionistką zdaje się być fotomodelką po prostu prezentującą na sobie ładne ubrania. Ona sama też nie ukrywa, że nie jest jej łatwo określić własny styl „wiem co lubię i co mi się podoba, ale nie potrafię przewidzieć co będzie za jakiś czas, więc to się ciągle rozwija” .

Marketing kocha cyfry i dlatego reklamodawcy to właśnie blog Julii cenią sobie najbardziej – dla nich liczy się jak najwięcej odbiorców, do których mogą trafić za pośrednictwem bloga. Dzięki temu Maffashion plasowana jest tuż za Kasią Tusk w rankingu najlepiej zarabiających szafiarek. Doceniamy popularność Julii wśród reklamodawców i chętnych z nią współpracować marek nie tylko polskich i nie tylko odzieżowych, dlatego też jej blog znalazł się w tym zestawieniu. Robienie tego, co się lubi i umiejętność zarabiania na tym niemałych pieniędzy jest do pozazdroszczenia. Uważamy też, że Maffashion, zwłaszcza po wypuszczeniu na rynek swojej marki odzieżowej Staff by Maff, zasłużyła na tytuł Najbardziej Przedsiębiorczego Blogera Roku -€“ zakładamy, że to właśnie takim kryterium kierowała się komisja, która nadała szafiarce zaskakujący tytuł Człowieka Roku Polskiego Internetu, przyznając jej zwycięsto min. nad Tomaszem Lisem.

A Wy, który z polskich blogów modowych uważacie za najlepszy? Macie jakieś inne typy poza tymi z naszego rankingu?
________________
* Dane z www.alexa.com z dnia 17.07.2013 – dotyczy statystyk wszystkich pięciu blogów
** Dane z dnia 17.07.2013 – dotyczy statystyk wszystkich pięciu blogów

Top