Jesteś tutaj
Home > Zdrowie > 5 najlepszych sposobów na kaca

5 najlepszych sposobów na kaca

domowe sposoby na kaca

Każda, nawet najbardziej udana impreza, jeśli pojawia się na niej alkohol, ma zazwyczaj ten sam przykry finał: pękająca głowa, zgaga, wymioty, osłabienie i odwodnienie, brak apetytu.  Temu nieprzyjmenemu efektowi ubocznemu dopadającemu nas zawsze na drugi dzień po zakrapianej alkoholem zabawie, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – czasem wystarczy zastosować się do trzech żelazych zasad rozsądnego spożywania trunków z procentami:

– Nigdy nie pij na pusty żołądek – jedzenie przed i w czasie spożywania alkoholu zmniejszy jego wchłanialność do krwi i zminimalizuje efekty uboczne.
– Zachowaj balans między napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi – dzięki temu ostatecznie spożyjesz mniejszą ilość alkoholu. Unikaj jednak napojów gazowanych, bo bąbelki przyspieszają wchłanianie alkoholu.
– Wybieraj jasne alkohole, takie jak wódka, białe wino, gin – ciemne alkohole zwiększają ryzyko kaca.

Jeśli mimo podjęcia kroków zapobiegawczych na drugi dzień po imprezie obudzi cię tupot białych mew, nie martw się – istnieją dobre, domowe sposoby na kaca, które szybko postawią cię na nogi.Oto lista 5 najlepszych domowych sposobów na kaca.

njlepszy domowy sposob na kaca woda1. Woda

Zabawa z klieliszkiem lub kuflem w ręce to jedna z najszybszych dróg do odwodnienia. Na rozsierdzony brakiem płynów oranizm jest sposób, zwany przez niektórych dwoma karafkami. Jeśli planujesz poimprezować, postaw przy swoim łóżku dwie butelki z wodą – jedną wypij tuż przed położeniem się spać, a drugą zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu szybko uzupełnisz niedobór płynów w organizmie i złagodzisz objawy kaca. Do wody warto wycisnąć kilkanaście kropel cytryny, która pomaga przyswajać alkohol i usuwać z żołądka toksyny, lub limonki, która podobnie jak cytryna, stabilizuje poziom cukru we krwi, a także koi ból mięśni spowodowany nadużyciem alkoholu i łagodzi zawroty głowy.

njlepszy domowy sposob na kaca miod2. Miód

Potas, fruktoza i antyutleniacze czynią z miodu jedną z najskuteczniejszych, potwierdzonych naukowo broni przeciw kacowi. Jedz go łyżeczką prosto ze słoiczka, albo najlepiej, rozsmaruj go na pieczywie. Możesz też przygotować napój z gotowanej wody z dodatkiem miodu i soku z cytryny – pity przez cały dzień skutecznie wyleczy z kaca i dostarczy nowych pokładów energii.

njlepszy domowy sposob na kaca owoce3. Świeże owoce

Alkohol spożywany w dużych ilościach eliminuje z organizmu potas. Banany pomogą ci uzupełnić braki tego ważnego minerału szybko, tanio i co najważniejsze, bezpiecznie. Na poimprezowy ból głowy nic nie pomoże tak szybko, jak schrupanie jabłka na pusty zołądek. Dla najlepsyego rezultatu zaserwuj sobie na poimprezowe śniadanie sałatkę ze świeżych owoców, pamiętając jednak, aby nie zabrakło wśród nich bananów i jabłek.


njlepszy domowy sposob na kaca sok4. Soki owocowe

Bogate w glukozę i fruktozę soki owocowe, zwłaszcza te świeżo wyciśnięte, szybko podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają organizmowi utracone w czasie picia alkoholu witaminy. Jeśli jednak bolący żołądek jest jednym z objawów kaca, zawarte w sokach owocowych kwasy mogą go jeszcze bardziej podrażnić. Wtedy lepiej jest wypić napój lub napar z imbiru, który nie tylko ukoi bolący żołądek, ale również złagodzi zawroty głowy.

njlepszy domowy sposob na kaca yupa5. Gorąca zupa

Jeśli kac jest wyjątkowo uporczywy i nie stawia cię na nogi ani sałatka owocowa, ani tosty z miodem, szukaj ratunku w gorącej zupie. Składniki odżywcze, witaminy , miły zapach i smak domowego rosołu dodadzą sił odwodnionemu organizmowi i dobrze zrobią na rozstrojony żołądek. Oprócz rosołu na kaca szybko pomoże ci też barszcz i pomidorówka, jednak każda zupa gwarantuje szybką regenerację sił. Pamiętaj, aby zjeść zupę gdy jest jeszcze gorąca, najlepiej z dodatkową szczyptą pieprzu lub chilli  – pocenie się pomaga wydalać toksyny z organizmu.

 Znacie jeszcze jakieś inne sprawdzone domowe sposoby na kaca?

 

Top