Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > 5 najpopularniejszych perfum wszechczasów

5 najpopularniejszych perfum wszechczasów

najlepsze perfumy swata ranking popularnosci

Chociaż perfumy były używane już w czasach starożytnego Egiptu, to w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, zostały spopularyzowane dopiero pod sam koniec XVIII w. we Francji. Odpowiednio dobrany damski zapach może wyeksponować jej kobiecość, dodać zmysłowości lub podkreślić niezależność – lub wszystko to na raz. Czasem kilka kropel pięknego zapachu to jedyne, co kobieta powinna mieć na sobie – wiedziała już o tym Marylin Monroe, która kładąc się do łóżka przyodziewała się tylko w mgiełkę ulubionych perfum.

Pośród ponad 1,500 nowych perfum wypuszczanych na rynek każdego roku niezwykle trudno jest wybrać te najpiękniejsze. Jednak wśród tysięcy pachnących nowości znajdują się też takie perfumy, które nie ulegają wciąż zmieniającym się trendom w modzie i nie schodzą z półek sklepowych od wielu dekad.

Oto lista 5 ponadczasowych, kultowych perfum, które od kilkudziesięciu lat niezmiennie należą do najlepiej sprzedających sie perfum świata .

1. Chanel no 5 – Chanel

najlepsze perfumy swiata chanel 5

Ta legendarna kompozycja zapachowa stworzona dla domu mody Coco Chanel jest od czasu swojego powstania synonimem kobiety wyzwolonej i niezależnej. Był to pierwszy w historii zapach, do którego stworzenia użyto nowatorskiej techniki alchemicznej, opracowanej przez francusko-rosyjskiego chemika Ernesta Beaux. Plotka głosi, że oryginalna kompozycja zapachowa Chanel no 5 była raczej wynikiem błędu przy pracy, niż wynikiem świadomego działania – podobno Beaux omyłkowo użył zbyt dużej ilości aldehydów. Beaux, realizując zamówienie domu mody skomponował 10 różnych zapachów, jednak to próbka numer 5, której główne nuty zapachowe stanowiły piżmo, drzewo sandałowe, bursztyn, aldehydy i paczula, wywarła na madame Coco największe wrażenie i to właśnie ten zapach stał się w 1921r. pierwszymi oficjalnymi perfumami domu modu Chanel. Madame Coco wierzyła także, że cyfra 5 w nazwie przyniesie zapachowi szczęście – trudno powiedzieć, czy to rzeczywiście wynik szczęścia, ale do dzisiaj żadne inne perfumy świata nie zdołały przebić popularności Chanel no 5.

Wygląd flakoniku, w którym znajduje się uwielbiany przez kobiety na całym świecie zapach, miał być przeciwieństwem tak popularnych wówczas wyrafinowanych flaszeczek z kryształu Lalique czy Baccarat – miał być przezroczysty i niemal niewidoczny. Według niektórych źródeł jego wygląd został zainspirowany karafką na whisky należącą do kochanka najsłynniejszej francuskiej kreaktorki mody.

Do dzisiaj przez wielu Chanel no 5 uznawane są za najpiękniejsze perfumy świata, a ciągła obecność na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się zapachów zdaje się potwierdzać tę opinię.
2. Joy – Jean Patou

najlepsze perfumy joy

Perfumy te zostały stworzone z niezwykłą uwagą i dbałością o każdy szczegół – zupełnie jak suknie haute-cotture kreatora mody Jeana Patou, którego nazwiskiem perfumy te są sygnowane. Joy zostały zaprezentowane jako najdroższe perfumy świata i do dzisiaj zaledwie kilka zapachów zdołało wyprzedzić je w tym rankingu. Wydawać by się mogło, że rok 1929, czyli czas wybuchu największego kryzysu ekonomicznego w historii, nie był dobrym momentem na zaprezentowanie światu tak drogiego i luksusowego produktu. Przewrotnie jednak, to właśnie wysokie wpływy ze sprzedaży tych perfum zapewniły domowi mody Jeana Patou przetrwanie ekonomicznie trudnego okresu. Zainteresowanie ekskluzywnym zapachem nie zmalało od tamtych czasów – do dzisiaj Joy należy do czołówki najlepiej sprzedających się perfum, ustępując w rankingu popularności jedynie kultowemu zapachowi Chanel. Za tym najpopularniejszym kwiatowym perfumem, jaki został do tej pory stworzony, stoi Henri Almeras – podobno w każdym flakonie Joy zamknął 10600 kwiatów jaśminu i 336 róż.

Geometryczny kształt flakonika Joy przyozdobiony jedynie złotym sznureczkiem, mimo swojej prostosty wyraźnie kojarzy się z luksusem i nieomylnie sugeruje, iż zawarty jest w nim jeden z najpiękniejszych i zarazem najdroższych zapachów świata.

3. Opium – Yves Saint Laurent

najlepsze perfumy swiata opium

Skandale, jakie towarzyszyły wypuszczeniu na rynek perfum Opium, niewątpliwie przyczyniły się do spotęgowania ich popularności, która trwa nieprzerwanie od blisko 40 lat. Pierwsze kontrowersje pojawiły się już w 1977r., czyli tuż po udostępnieniu Opium w sprzedaży. Mniejszość chińska w USA rozpoczęłą protesty przeciwko samej nazwie perfum, która wg nich propagowała zażywanie narkotyków i reprezentowała „zmorę, która zniszczyła wiele żyć w Chinach”. Jednak taka atmosfera wokół perfum zamiast zaszkodzić, spotęgowała zainteresowanie nimi i Opium szybko stało się bestsellerem, nie tylko w USA, ale także i w wielu innych krajach. W 2000r. szerokim echem odbiła się kampania reklamowa tego kultowego już wtedy zapachu, która w Wielkiem Brytanii została uznana za zbyt sugestywną seksualnie i poniżającą dla kobiet. I znowu, paradoksalnie, kontrowersje te pozytywnie wpłynęły na popularność Opium, zapachu stworzonego przez Jean Amic i Jean-Louis Sieuzac dla marki YSL , które do dzisiaj należą do czołówki najlepiej sprzedających się perfum wszechczasów.

4. Shalimar – Guerlain

najlepsze perfumy shalimar

Stworzone w 1921r. przez Jacquesa Guerlaina, założyciela jednego z najstarszych przedsiębiorstw produkujących perfumy, Shalimar są pierwszymi w historii perfumami o orientalnym zapachu. „Zanim Shalimar stał się perfumami, był ogrodem miłości” – tak głosi jedno z haseł reklamowych tego zapachu. Rzeczywiście, inspiracją do stworzenia tej kompozycji były orientalne Ogrody Shalimar, po których indyjski cesarz Szahdżahan przechadzał się ze swoją ukochaną żoną Mumtaz Mahal (tą samą, dla której później wzniósł jedną z najsłynniejszych budowli świata, majestatyczny Tadź Mahal, zwany często świątynią miłości). W zamyśle Jacquesa Guerlaina Shalimar miały być dokładnie takim zapachem, jaki sam Szahdżahan chciałby stworzyć dla swojej Mumtaz.

Wygląd flakonu perfum, wykonany z kryształu Baccarat, został zainspirowany łaźniami Ogrodów Shalimar. Do dzisiaj nie jest jasne, jak należy tłumaczyć słowo Shalimar. Według twórcy zapachu w Sanskrycie znaczy ono świątynia miłości, jednak znacznie bardziej prawdopodobnejego jest jego arabskie pochodzenie i znaczenie – “światło księżycowe” lub “miejsce, w którym mieszka światło”.

Główne nuty zapachowe Shalimar, bergamotka, piżmo, wanilia i egzotyczna ambra, mieszają się z sobą w sposób, który porusza zmysły i budzi pożądanie – to zapewne z tego powodu perfumy te zyskały reputację zapachu zakazanego. „Noszenie Shalimar to pozwalanie zmysłom na przejęcie kontroli” – miał mawiać twórca tej orientalnej kompozycji, która od blisko stu lat należy do najchętniej kupowanych perfum wszechczasów.

5. L’Air du Temps – Nica Ricci

najpiekniejsze perfumy nina ricci

Ten kobiecy zapach stworzony w 1948r. przez dom mody Nina Ricci, od niamalże siedemdziesięciu lat jest jednym z najpopularniejszych perfum świata. Nad kompozycją zapachu pracował syn Niny Ricci, Robert, wraz z jednym z najlepszych perfumiarzy wszechczasów, Francisem Fabronem. Dwa szklane gołębie zdobiące kryształowy flakonik zostały zaprojektowane i wykonane przez sławną pracownię artystyczną Lalique i miały symbolizować pokój (L’Air du Temps został wypuszczony na rynek niedługo po II wojnie światowej). “Powiew czasu”, bo tak w wolnym tłumaczeniu brzmi nazwa tych perfum, wyraża ponadczasową elegancję. Kwiatowo-korzenna nuta goździka podbita różą, jaśminem, bergamotką i irysem, od wielu lat należy do ulubionych kompozycji zapachowych zwłaszcza kobiet dojrzałych, ceniących klasykę.

Czy pośród tych najpopularniejszych perfum świata znajdują się wasze ulubione? Jeśli nie, to które zapachy osobiście uważacie za najpiękniejsze?

Top