Jesteś tutaj
Home > Polska > 10 najmniejszych miast w Polsce

10 najmniejszych miast w Polsce

najmniejsze-miasto-w-polsce

Po rankingu największych miast Polski przyszedł czas na ranking tych najmniejszych. Ranking opiera się na najbardziej aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących liczby ludności, opublikowanych 31 grudnia 2014 r.

Oto 10 najmniejszych pod względem liczby mieszkańców miast w Polsce.

1. Wyśmierzyce – 921 mieszkańcównajmniejsze-miasto-w-polsce-wysmierzyce

Wyśmierzyce położone są w Dolinie Białobrzeskiej w powiecie białobrzeskim, w woj. mazowieckim. Są najmniejszym pod względem ludności miastem Polski – według ostatnich badań zamieszkuje je 921 mieszkańców. Co ciekawe, największa wieś w Polsce, Kozy, liczy sobie ponad 13 razy więcej  mieszkańców niż Wyśmierzyce. W miasteczku znajduje się kilka zabytków architektury: kościół św. Teresy z Ávili z drugiej połowy XIX wieku, organistówka z połowy XIX wieku oraz zrekonstruowana dzwonnica z XIX wieku.

najmniejsze-miasta-w-polsce-dzialoszyce2. Działoszyce – 964 mieszkańców

Działoszyce – miasto w południowej Polsce, położone w woj. świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, o powierzchni zaledwie 1,92 km kw. Podczas ostatniego narodowego spisu ludności liczba mieszkańców miasteczka wynosiła 964 osoby. Prawa miejskie Działoszyce otrzymały w 1409r, a pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi już z roku 1220. Zabytki w Działoszycach to kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z 1222r., ruiny synagogi z 1852r. oraz cmentarz z XIX wieku.

3. Suraż – 1009 mieszkańcównajmniejsze-miasta-w-polsce-suraz

Suraż to miasto leżące w Dolinie Górnej Narwi, przy Narwiańskim Parku Narodowym, w woj. podlaskim, w powiecie białostockim. To jedno z najmniejszych pod względem ludności miast w Polsce, bo liczące 1009 mieszkańców, prawa miejskie otrzymało w 1445r. W Surażu znajduje się kilka atrakcji krajoznawczych – warto zobaczyć tam min. grodzisko wczesnośredniowieczne, czyli tzw. Górę królowej Bony, kościół z roku 1873 czy kirkut żydowski z 1865 roku.

najmniejsze-miasta-w-polsce-nowe-warpno4. Nowe Warpno – 1226 mieszkańców

Nowe Warpno leży w woj. zachodniopomorskim w powiecie polickim, nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. Ta miejscowość z 1226 mieszkańców prawa miejsce otrzymała około 1295 r. Ze względu na swoje położenie, Nowe Warpno jest miejscowością turystyczną, w której znajduje się strzeżona plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kemping i kilka gospodarstw agroturystycznych. Nie brak tam także zabytków, wśród których znajdują się min. pałac z końca XIXw, kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XV w., czy ratusz wzniesiony w 1679 r.

5. Szlichtyngowa – 1289 mieszkańców najmniejsze-miasta-w-polsce-szlichtyngowa

Szlichtyngowa to miasteczko we wschodniej części woj. lubuskiego, w powiecie wschowskim. Miejscowość ta jest nie tylko jednym z najmniejszych miast pod względem mieszkańców, których liczy 1289, ale jest także jednym z najmniejszych miast Polski pod względem powierzchni, która zajmuje zaledwie 1,55km kw. Szlichtyngowa, która prawa miejskie otrzymała w 1644r, wzięła swą nazwę od jej założyciela, Jana Szlichtynga. Godne uwagi zabytki w tym małym miasteczku to min. drewniany wiatrak, cmentarz żydowski oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

6. Skalbmierz  – 1313 mieszkańcównajmniejsze-miasta-w-polsce-skalbmierz

Skalbmierz leży w woj. świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim,  nad rzeką Nidzicą i liczy sobie 1313  mieszkańców. Miejscowość ta prawa miejskie otrzymała w 1342r., ale  najstarszy źródłowy przekaz o Skalbmierzu pochodzi już z roku 1217. Co ciekawe, badania archeologiczne wykazały, że w okolicach Skalbmierza były osady, które sięgają nawet 4000 lat p.n.e. W Skalbmierzu warto zobaczyć zabytkowy układ urbanistyczny miasta pochodzący z XIV-XIXw., z jednym z nielicznych w Europie ćwierć kolistym rynkiem, kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela oraz krzyż z figurami św. Rozalii i św. Rocha, będący wotum dziękczynnym mieszkańców ocalonych z zarazy.

7. Kleszczele – 1321 mieszkańcównajmniejsze-miasta-w-polsce-kleszczele

Kleszczele to miejscowość w woj. podlaskim, w powiecie hajnowskim, nad rzeką Nurzec, położona przy granicy z Białorusią. Miasto liczy 1321 mieszkańców, z czego znaczną część stanowią wyznawcy prawosławia. Kleszczele,  założone w XV wieku z rozkazu króla Zygmunta I, prawa miejskie posiadały w latach 1523-1950, a następnie odzyskały je w 1993r.   Zabytki w Kleszczelach to min. dwie cerkwie prawosławne oraz dworzec kolejowy.

najmniejsze-miasta-w-polsce-krynica-morska8. Krynica Morska – 1335 mieszkańcow

Krynica Morska położona jest w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, miejscowość nosiła nazwę Łysa Góra. Prawa miejskie Krynica Morska, która obecnie liczy sobie 1335 mieszkańców, otrzymała w 1991r. W Krynicy Morskiej znajduje się letnie kąpielisko morskie o długości 1950 m. W mieście warto zobaczyć tzw. Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższą wydmę na Mierzei Wiślanej, port oraz latarnię morską.

9. Lubień Kujawski – 1413 mieszkańców najmniejsze-miasta-w-polsce-lubien-kujawski

Lubień Kujawski leży w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. Miejscowość powstała w średniowieczu, a nazwę swą wzięła od pierwszych jej właścicieli (gdyż od początku było to miasto prywatne), którzy nosili nazwisko Lubieńscy. Prawa miejskie Lubień Kujawski, liczący 1413 mieszkańców, uzyskał przed 1489 rokiem.

najmniejsze-miasta-w-polsce-dobra10. Dobra – 1427 mieszkańców

Dobra to najmniejsze miasto woj. wielkopolskiego, liczące sobie 1427 mieszkańców. Prawa miejskie Dobra posiadałą od 1392r do 1870r. i ponownie od roku 1919r. Na początku XVIw. w mieście osiedlili się Żydzi, z których wszyscy zostali wymordowani w obozach zagłady w czasie II Wojny Światowej, gdy Dobra został wcielona w granice III Rzeszy. Obiektami zabytkowymi w mieście są min. XVIII-wieczne obrazy zdobiące tamtejszy kościół, dzownnica oraz budynek plebanii, a także zespół dworski z lat 70tych XIXw.

Byliście kiedyś w którymś z tych najmniejszych miast Polski?

Top