Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > Eventy > 10 największych festiwali muzycznych świata

10 największych festiwali muzycznych świata

najwieksze-festiwale-muzyczne-swiata-ranking

Choć idea organizowania wielkich festiwali muzycznych wywodzi się z legendy amerykańskiego Woodstocku, to dziś niewiele jest festiwali przypominających tamte wydarzenia myzyczne pełne tarzających się w błocie hipisów i dzieci kwiatów. Jednak to, na co niezmiennie od lat 70tych mogą liczyć uczestnicy festiwali, to towarzysząca im wyjątkowa atmosfera i  niezapomniane chwile – chwile, dla których pod sceną nierzadko gromadzi się nawet kilka milionów fanów muzyki! Z naszego rankingu dowiecie się, gdzie mają miejsce tak gigantyczne wydarzenia muzyczne.

Oto ranking 10 największych festiwali muzycznych świata (stworzony w oparciu o dane statystycze z 2014r.)

1. Donauinselfest, Austria – 3,1 milionów uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-wieden-austria

Odbywający się corocznie w austriackim Wiedniu Donauinselfest to bezsprzecznie największy festiwal muzyczny na świecie. Z rzadkimi wyjątkami, zawsze odbywa się w drugiej połowie czerwca i trwa trzy dni.  Jego nazwę tłumaczy się z języka niemieckiego jako Festiwal Na Rzece Dunaj – i rzeczywiście, to gigantyczne muzyczne wydarzenie odbywa się pod gołym niebiem, na wyspie usytuowanej na przepływającym przez Wiedeń Dunaju.

2. Mawazine, Maroko – 2,6 milionów uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-maroko-rabat

To festiwal zapoczątkowany i organizowany przez sekretarza samego króla Maroko, Muhammada VI. Choć Mawazine ma służyć celebracji głównie marokańskiej kultury i sztuki oraz promocji stołecznego miasta Rabatu, w którym odbywa się to wydarzenie, to na głównych scenach festiwalu nie brakuje gwiazd światowego formatu. Whitney Houston, Shakira, Jennifer Lopez, Stevie Wonder, Justin Timberlake czy Chris Brown to tylko niektórzy muzycy, którzy na przestrzeni lat uświetnili swoją obecnością marokański festiwal. Mwazine rozpoczyna się co roku z reguły pod koniec maja i trwa około tygodnia.
3. Summerfest, USA – 850 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-summerfest

Od czasu swojego powstania pod koniec lat 60tych ub.w., amerykański Summerfest odbywa się co roku pod koniec czerwca i trwa kilkanaście dni.  Na jedenastu scenach rozmieszczonych w pobliżu jeziora Michigan występuje ponad 700 artystów, wśród których znajdują się zarówno gwazdy największego formatu jak i mało znani, lokalni muzycy. Summerfest cieszy się tak ogromną popularnością wśród fanów muzyki głównie dzięki bardzo przystępnym cenom biletów, nawet kilkanaście razy tańszym niż wejściówki na festiwal Coachella czy Ultra.

4. Przystanek Woodstock, Polska – 750 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-przystanek-woodstock

To największy festiwal muzyczny w Polsce. Organizowany jest przez Jerzego Owsiaka jako podziękowanie dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy. Przystanek Woodstock, którego nazwa zainspirowana została legendarnym festiwalem rockowym z USA, organizowany jest od roku 1995, ale dopiero w 2004r. festiwal przeniósł się na stałę do Kostrzyna nad Odrą. Wydarzenie to przyciąga tak ogromne rzesze ludzi także dlatego, że jest imprezą z wolnym wstępem. Oprócz muzycznych koncertów w ramach festiwalu odbywa się także Akademia Sztuk Przepięknych, czyli spotkania z ludźmi kultury i sztuki – artystami, dziennikarzami, aktorami. Od samego początku mottem festiwalu jest slogan “miłość, przyjaźń, muzyka”.

5. Rock In Rio, Brazylia – 700 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-rock-in-rio

Choć pierwszy Rock In Rio odbył się w 1985r., kolejne jego odsłony pojawiały się w nieregularnych odstępach czasowych i dopiero od roku 2010 festiwal ten odbywa się corocznie. Choć jego nazwa jednoznacznie wskazuje na miejsce, w jakim się dobywa, to Rio de Janejro dotychczas tylko sześć razy gościło u siebie ten festiwal. Poza brazylijskim miastem to gigantyczne wydarzenie muzyczne organizowane było także w Lisbonie, Madrycie i Las Vegas.  Na scenie pierwszej edycji Rock In Rio pojawiły się tak legendarne zespoły jak Queen, Iron Maiden i AC/DC.  W kolejnych latach też nie brakowało gwiazd – dla publiczności wystąpili min. Beyonce, Metallica, Boj Jovi, Cold Play, Elton John czy Rihanna.
6. Coachella, USA – 675 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-coachella

To cieszący się największą międzynarodową popularnością festiwal muzyczny w tym rankingu. Dla tych uczestników, którzy poza udziałem w koncertach chcą też zasmakować innego rodzaju sztuki niż muzyka, przygotowano wystawy sztuki z rzeźbami i instalacjami. Obecnie festiwal trwa w sumie sześć dni i odbywa się co roku w dwa następujące po sobie weekendy kwietnia. Coachella to najlepiej zarabiający festiwal muzyczny w USA – mimo wynoszących nawet kilkaset dolarów cenach za bilety, widownia zawsze dopisuje. Do popularyzacji wydarzenia przyczyniają się także światowe gwiazdy i celebryci, którzy co roku licznie zasilają rzesze uczestników.

7. Essence, USA – 550 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-myzyczne-essence

Festiwal ten zorganizowany został w celu uczczenia 25tej rocznicy istnienia miesięcznika Essence, skierowanego głównie do afro-amerykańskich kobiet. Podczas swojej pierwszej odsłony w 1994r. nikt nie przypuszczał, że odbędą się jego kolejne edycje – z założenia miało być to jednorazowe wydarzenie. W rzeczywistości stało się jednak inaczej i Essence Music Festival odbywa się od tamtej pory co roku w Nowym Orleanie, będąc największym wydarzeniem muzycznym w USA poświęconym kulturze afro-amerykańskiej.

8. New Orleans Jazz and Heritage Festival – 435 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-new-orleans-jazz

To drugi (tuż po Summerfeście) najstarszy festiwal myzyczny w rankingu – po raz pierwszy został zorganizowany w 1970r.  Na scenach festiwalu pojawiają się głównie lokalni muzycy, najczęściej jazzowi, bo to coroczne wydarzenie muzyczne ma służyć celebracji kultury i muzyki Nowego Orleanu i stanu Luizjana. Koncerty organizowane przełomie każdego kwietnia i maja są jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta i zarazem jednym z jego najważniejszych źródeł dochodu, które co roku zasila lokalny budżet kwotą ok. 300 milionów USD.
9. Sziget, Węgry – 415 tysięcy uczestników

najwieksze-festiwale-muzyczne-wegry-sziget

Podobnie jak wydarzenie otwierające ranking, i ten festiwal odbywa się na wyspie zlokalizowanej na rzecze Dunaj. Sziget w ciągu kilku lat rozrósł się ze względnie małej muzycznej imprezy dla studentów do jednego z największych festiwali muzycznych nie tylko w Europie, ale także i na świecie. Szacuje się, że aż połowa uczestników tego trwającego tydzień święta rockowej muzyki przyjeżdża do Budapesztu zza granicy. Sziget aż dwukrotnie zdobył najważniejszy tytuł na holenderskiej gali Europejskich Nagród Festiwalowych.

10. Electric Daisy Carnival, USA – 375 tysięcy

najwieksze-festiwale-muzyczne-electric-daisy

Dziesiątkę największych festiwali muzycznych świata zamyka wydarzenie które, jako jedyne w tym zestawieniu, poświęcone jest myzyce elektronicznej. Festiwal ten, znany w skrócie jako EDC, organizowany jest co roku w kilku różnych lokalizacjach. Jego flagowa odsłona, na której pojawia się zawsze największa publiczność, ma miejsce w Las Vegas, jednak i pozostałe lokalizacje, min. w Meksyku, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Brazyli,  cieszą się widownią liczoną w dziesiątkach tysięcy fanów muzyki elektronicznej.

Bawiliście się kiedyś na którymś z tych największych festiwali muzycznych na świecie?

Top