Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 największych katastrof lotniczych w historii

10 największych katastrof lotniczych w historii

najwieksze katastrofy lotnicze ranking

Ostrzegamy – jeśli zamierzacie niedługo wejść na pokład samolotu, a podróżowanie tym środkiem transportu nie należy do waszych ulubionych, lepiej nie czytajcie tego artykułu. Jeśli, mimo to, postanowicie zapoznać się z poniższym rankingiem pamiętajcie, że codziennie na całym świecie w powietrze wznoszą się i bezpiecznie lądują tysiące samolotów, a statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo na ulegnięcie wypadkowi w samochodzie w drodze na lotnisko, niż w samolocie nawet podczas lotu w najtrudniejszych warunkach.

Oto zestawienie 10 największych katastrof lotniczych w historii.

1. KLM lot 4805 i PanAm lot 1736, 1977r.  – 583 ofiary

„Rozmiar tego wypadku mówi sam za siebie, ale to, co czyni go wyjątkowo zapadającym w pamięć jest niewiarygodny zbieg okoliczności i ironii losu, które go poprzedziły”, napisał pilot Patrick Smith o wypadku z lotniska na Teneryfie sprzed ponad 4 dekad.

Żaden z feralnych samolotów nie miał planowo znajdować się na lotnisku Los Rodeos na Teneryfie  – oba samoloty zostały tam przekierowane po zgłoszeniu alarmu bombowego na ich docelowym lotnisku w Las Palmas na Gran Canaria. Kolizja nastąpiła, kiedy samolot holenderskich linii KLM bez pozwolenia wieży kontrolnej próbował wystartować, a samolot panamskim linii PanAm wciąż kołował na tym samym pasie, z którego już wcześniej powinien był zjechać. Pilot linii KLM próbował poderwać maszynę do lotu aby uniknąć czołowego zderzenia z samolotem PanAm, jednak manewr ten się nie udał i holenderska maszyna runęła brzuchem na panamski samolot, odbierając życie wszystkim swoim pasażerom i 335 osobom z pokładu linii PanAm.

2. Japan Airlines lot 123, 1985r. – 520 ofiar

To największa w historii katastrofa pojedynczego samolotu. Tylko czworo pasażerów przeżyło, gdy Boeing 747 linii Japan Airlines uderzył o zbocze góry Takamagahara w centralnej Japonii. Przyczyną katastrofy była źle wykonana naprawa Boeinga przeprowadzona 7 lat wcześniej, która doprowadziła do dekompresji kabiny i utraty sterowności. Po wykryciu usterki piloci zdołali utrzymać maszynę w powietrzu jeszcze przez 32 minuty – czas, który pasażerowie wykorzystali na napisanie listów pożegnalnych do swoich bliskich. Notatki te znajdują się dzisiaj w muzeum otwartym na miejscu katastrofy.

3. Saudia lot 763 i Kazakhstan Airlines lot 1907, 1996r. – 349 ofiar

To najtragiczniejsza pod względem ofiar katastrofa samolotów, do której doszło w powietrzu. Do zdarzenia doszło nad lotniskiem w indyjskim Nowym Delhi, gdy samolot kazachskich linii lotniczych Kazakhstan Airlines IŁ-76 podchodząc do lądowania zszedł poniżej dozwolonego pułapu, na którym znajdował się  wzbijający się już w powietrze inny samolot, należący do saudyjskich linii lotniczych Saudi Arabian Airlines Boeing 747. W wyniku zderzenia obu maszyn zginęły wszystkie osoby znajdujące się na ich pokładach.

4. Turkish Airlines lot 981, 1974r. – 346 ofiar

Katastrofa samolotu tureckiego przewoźnika pod Paryżem do dzisiaj pozostaje najtragiczniejszym pod względem ofiar wypadakiem lotniczym pojedynczej maszyny, w którym nikt nie ocalał. Nagła dekompresja kadłuba samolotu, wywołana przez wadliwie zaprojektowane drzwi luku bagażowego, rozerwała kadłub maszyny i doprowadziła do jego dekompresji. Nieco ponad minutę później samolot runął na las w okolicy Paryża z siłą tak ogromną, że nie pozostał z jego obudowy ani jeden większy fragment.

5. Air India lot 182, 1985r. – 329 ofiar

Pierwszą piątkę największych katastrof lotniczych zamyka historia lotu 182 narodowych linii lotniczych Indii. Jest to do dnia obecnego najtragiczniejszy atak terrorystyczny, do jakiego doszło na pokładzie samolotu. Jak stwierdzono w czasie śledztwa, w luku bagażowym maszyny lecącej z Kanady do Indii wybuchła bomba, zabijając wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie i rozrzucając szczątki samolotu na oceanie u wybrzeży Irlandii. Ładunek wybuchowy ukryty został w walizce należącej do osoby, która po odprawieniu bagażu nie wsiadła na pokład samolotu. Zarówno tę osobę jak i wszystkie pozostałe, którym zarzucono przygotowanie zamachu, skazano na dożywocie – wszyscy zamachowcy byli członkami separatystycznej sikhijskiej organizacji.

6. Saudia lot 163, 1980r.- 301 ofiar

To katastrofa samolotu z największą ilością ofiar, które życie straciły nie w wyniku rozbicia się samolotu ani wybuchu na pokładzie. Po kilku minutach od wystartowania z lotniska w saudyjskiej stolicy, na pokładzie trzysilnikowego Lockheed L-1011 pojawił się alarm ostrzegający o dymie w luku bagażowym. Załoga zadecydowała o powrocie na lotnisko w Rijadzie. Niestety, zamiast rozpoczęcia akcji ewakuacyjnej tuż po awaryjnym lądowaniu, samolot kołował po pase jeszcze przez 2,5 minuty, a pilot opóźniał wyłączenie wszystkich silników. Gdy ekipie straży pożarnej w końcu udało się wyłamać drzwi do maszyny, w środku nie znajdował się już nikt żywy – wszyscy śmiertelnie zatruli się wypełniającym pokład dymem. Źródłem ognia najprawdopodobniej były dwa piecyki z butanem przewożone w luku bagażowym.

7. Malaysia Airlines lot 17, 2014r.- 298 ofiar

Po aneksji Krymu w 2014r. i wciąż toczących się walkach zbrojnych w rejonie wschodniej Ukrainy,  wiele linii lotniczych tak zmodyfikowało trasy przelotu swoich maszyn, aby omijać przestrzeń powietrzną nad tamtejszymi terenami. Niestety, linie Malaysia Airlines nie zdecydowały się na taki krok – ta tragiczna w skutkach decyzja pochłonęła życie wszystkich pasażerów znajdujących się na pokładzie lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeinga 777. Za zestrzelenie samolotu nad terytorium Ukrainy odpowiedzialność ponoszą najprawdopodobniej rosyjscy separatyści, którzy jednak do dzisiaj nie przyznają się do zamachu twierdząc, że rakieta BUK, która trafiła w samolot pasażerski, została wystrzelona przez Ukraińców.

8. Iran Air lot 655, 1988r.- 290 ofiar

Podobna tragedia do losów malezyjskiego lotu MH17 wydarzyła się również blisko trzydzieści lat wcześniej, podczas wojny iracko-irańskiej. Irański samolot pasażerski Airbus A300 zmierzający do Dubaju został trafiony rakietą ziemia-powietrze, wystrzeloną ze stacjonującego w tamtym rejonie amerykańskiego krążownika. Samolot znajdował się nad terytorium własnego państwa, na standardowej trasie lotu, mimo to, jak twierdzi rząd amerykański, dowództwo krążownika pomyliło go  z samolotem bojowym F14. Załoga amerykańskiego okrętu przed odpaleniem rakiety próbowała 10 razy nawiązać łączność radiową z samolotem, niestety bezskutecznie. Choć rząd amerykański wypłacił Iranowi odszkodowanie za wszystkie ofiary katastrofy, to nigdy oficjalnie ani nie przyznał się do winy, ani nie przeprosił za spowodowanie tej tragedii.

9. Samolot irańskich sił powietrznych, 2003r.- 275 ofiar

Katastrofa czterosilnikowego Iła-76 należącego do irańskiego wojska to najtragiczniejszy pod względem ilości ofiar wypadek z udziałem maszyny tego typu. Niesprzyjające warunki pogodowe na trasie przelotu maszyny, zwłaszcza silne wiatry, doprowadziły do rozbicia się samolotu w irańskich górach. Śledczy badający katastrofę stwierdzili, że pilot maszyny sprowadził ją kontrolowanym lotem ku ziemi, prawdopodobnie w wyniku dezorientacji spowodowanej pogarszającą się pogodą. W wypadku zginęli wszyscy członkowie załogi i pasażerowie , wszyscy będący członkami Armii Strażników Rewolucji Islamskiej. Ogromna liczba ofiar śmiertelnych wzbudziła podejrzenia co do przyczyny katastrofy – Iły-76 zazwyczaj nie zabierały na pokład więcej niż 200 pasażerów, zatem ilość ofiar mogła świadczyć o kolizji z inną maszyną w powietrzu.

10. American Airlines lot 191, 1979r.- 272 ofiary

Ranking 10 największych katastrof lotniczych w historii zamyka wypadek maszyny DC-10 linii American Airlines. Tuż przed wzbiciem się odrzutowca w powietrze wybuchł jeden z jego silników, było już jednak za późno, aby przerwać start. Samolot oderwał się od ziemi, jednak zniszczenie silnika spowodowało kolejne uszkodzenia techniczne maszyny, w tym min. oderwanie fragmentu skrzydła i przerwanie systemu hydraulicznego. Po niespełna póltorej minucie od startu samolot spadł na ziemię tuż obok pola kempingowego i stanął w płomieniach. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie i dwie osoby na ziemii. Nie była to pierwsza maszyna tego typu, której lot skończył się katastrofą – DC-10 rozbił się juz wcześniej pod Paryżem (czwarty najtragiczniejszy wypadek na tej liście). Szybko więc odkryto, że samoloty te miały wiele wad konstrukcyjnych, a obowiązujące wówczas procedury postępowania w razie awarii, według których działali piloci, były niewłaściwe. Wypadek DC-10 na lotnisku O’Hare w Chicago to do dzisiaj największa katastrofa lotnicza w historii USA.

Top