Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 największych krajów świata

10 największych krajów świata

10 najwieksze kraje swiata lista

Dziesiątka największych krajów świata pod względem terytorium zajmuje razem aż 49% powierzchni Ziemi (która wynosi 149 mlm km2), z czego kraj otwierający ten ranking sam stanowi aż 11,5% powierzchni kuli ziemskiej.

Dzika dżungla i mroźna tundra, najwyższe łańcuchy górskie, niziny i doliny, wybrzeża mórz i oceanów, największa pustynia świata, pięć różnych kontynentów i wszystkie możliwe typy klimatu – tak w geograficznym skrócie można scharakteryzować 10 największych krajów świata. A oto i one:

1. Rosja – 17,1 mln km2

najwieksze kraje swiata rosja

Największe terytorialnie państwo świata to Rosja. Co ciekawe, nawet gdyby z jej ogromnego terytorium odciąć 7 mln km2 powierzchni, to kraj ten wciąż zajmowałby pierwsze miejsce w tym rankingu!. Podobnie jak Chiny, Rosja graniczy z czternastoma innymi państwami. Inaczej jednak niż w Chinach, w żadnym regionie tego największego kraju świata nie panuje klimat tropikalny, chociaż w południowej Rosji okres lata jest bardzo wilgotny. Tajga, określana czasem największym lasem świata, rozciąga się od wschodnich granic Kanady aż po północne krańce Rosji. Pod zamarzniętymi lasami tundry znajdują się ogromne złoża ropy naftowej, niestety ze względu na trudności w ich wydobyciu, znaczna ich część pozostaje niewykorzystana.

2. Kanada – 9,98 mln km2

najwieksze kraje swiata kanada

Usytuowana między Arktyką a USA Kanada to największy kraj na zachodniej półkuli, z najdłuższą linią brzegową na świecie, mierzącą ponad 202 tysiące km2. Kanada charakteryzuje się także bardzo niską gęstością zaludnienia wynosząca 4 osoby na km2 – to tak jakby każdy z 35 mln mieszkańców tego kraju miał dla siebie aż 24.6 hektara ziemi. Olbrzymie regiony tego kraju pokryte lodową tundrą rozciągają się aż po koło podbiegunowe. Na preriach w zachodniej części Kanady roztaczają się pola ze zbożami uprawnymi i rzepakiem, natomiast wschodnia część Kanady z Toronto, Montralem i stolicą Ottawą stanowi tradycyjne centrum kraju.

3. Stany Zjednoczone Ameryki – 9,63 mln km2

najwieksze kraje swiata usa

USA to kraj nieco większy niż Chiny i nieco mniejszy niż Kanada. Graniczące od południa z Meksykiem i od północy z Kanadą Stany Zjednoczone Ameryki są jednym z najbardziej zdyfersyfikowanych pod względem geograficznym i przyrodniczym krajów świata. W największym uogólnieniu, USA można podzielić na trzy charakterystyczne części. Na zachód od łańcucha górskiego Rocky Mountains znajdują się stany leżące nad Pacyfikiem, słynące z łagodnego klimatu i pięknych plaż na kalifornijskim wybrzeżu. Wciśnięte pomiędzy Rocky Mountains i rzekę Mississippi , od Kanady po Meksyk, rozciągają się niziny, będące jednymi z najbardziej żyznych terenów świata. Trzecią część stanowią obszary przemysłowe i ekonomiczne kraju, rozciągające się na wschód od Mississippi aż po największe miasta USA zlokalizowane na wschodnim wybrzeżu.

4. Chiny – 9,5 mln km2

najwieksze kraje swiata chiny

Obok Kanady i USA to trzeci największy kraj świata, zajmujący blisko 7% powierzchni globu. Chińska Republika Ludowa dzieli swoje granice z 14 państwami – min. Afganistanem od wschodu, Rosją od północy i Wietnamem od południa. Zarówno klimat jak i ludność tego kraju są bardzo zróżnicowane. Na północy kraju panuje klimat zbliżony do okołobiegunowego, w centrum kraju znajduje się Gobi, czwarta największa pustynia świata, a na południu temperatury często sięgają poziomu tropikalnego. Chociaż Chiny pod względem powierzchni są dopiero czwartym największym krajem świata, to pod względem ludności, przekraczającej 1,35 miliarda osób należących w sumie do 56 oficjalnych grup etnicznych, zajmują miejsce pierwsze.

5. Brazylia – 8,51 mln km2

najwieksze kraje swiata brazylia

Największy kraj Ameryki Południowej mieści w swoich granicach znaczną część Amazońskiej dżungli. Ten największy na świecie las deszczowy jest tak dziki, rozległy i zagęszczony, że naukowcy i badacze odkrywający ten teren natknęli się tam na plemiona tubylców, które nigdy wcześniej nie miały żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Ci sami naukowcy twierdzą też, że w Amazonii wciąż pozostaje wiele nieodkrytych plemion, żyjących w całkowitym odcięciu od cywilizacji. Większość z głównych miast Brazylii, w tym Rio de Janeiro i Sao Paulo, zostały zbudowane na wschodnim wybrzeżu wzdłuż Atlantyku, na terenach powstałych po wycięciu części amazońskiej dżunglii.

6. Australia – 4,4 mln km2

najwieksze kraje swiata australia

Największy kraj Oceanii to jedyne państwo świata, które obejmuje cały kontynent, a tym samym nie posiada granic lądowych z żadnym innym państwem. Co ciekawe, Australia jest ponad dwa razy większa pod względem powierzchni niż następny kraj w tym rankingu, Indie. Jej wielokulturowe społeczeństwo zamieszkuje głownie metropolie na wybrzeżu, takie jak Sydney na wschodzie czy Perth na zachodzie. Taki stan rzeczy ma bardzo proste uzasadnienie – centralna część Australii to jeden z najgorętszych i najbardziej suchych terenów na świecie. Poza ekstremalnym klimatem kraj ten słynie także z niesamowitej i nierzadko zabójczej fauny i flory.

7. Indie – 3,29 mln km2

najwieksze kraje swiata indie

Granice Indii zmieniały sie kilkukrotnie w czasie minionego stulecia, a nawet i teraz władze Indii nie chcą uznać częściowej przynależności do Pakistanu leżącego na północy kraju Kaszmiru. Chiny, Pakistan, Bangladesz, Nepal, Bhutan i Birma to kraje, które graniczą z Indiami. Geograficznie, Indie tworzą subkontynent indyjski, rozciągający się od majestatycznych Himalajów na północy po tropikalne, palmowe wybrzeża na południu. Pod względem ludności Indie zajmują drugie miejsce na świecie, tuż po Chinach.

8. Argentyna – 2,78 mln km2

najwieksze kraje swiata argentyna

Argentyna to największe pod względem terytorium hiszpańskojęzyczne państwo świata, a także jeden z najbardziej zróżnicowanych geograficznie i klimatycznie krajów. Bagienne i tropikalne regiony północy kraju na południu przechodzą w mroźne i zlodowaciałe tereny. Patagonia, jedno z najbardziej fascynujących i niebezpiecznych miejsc na naszej planecie, rozciąga się od Andów na zachodzie kraju, aż po Ocean Indyjski na wschodzie. Południowy kraniec Argentyny, znany jako Przylądek Horn, jest najbardziej burzowym regionem globu.

9. Kazachstan – 2,72 mln km2

najwieksze kraje swiata kazachstan

To największy na świecie kraj, który nie ma linii brzegowej (i jedyny taki w tym rankingu 10 największych państw świata). Kazachstan, który jeszcze w ubiegłym wieku stanowił część Związku Radzieckiego, leży częściowo w Azji i częściowo w Europie. Chłodny i suchy klimat panuje tam przez większą część roku, a mimo czasem bardzo mroźnych zim, temperatura nie spada tam jednak tak nisko, jak w sąsiedniej Rosji. Kazachstan ma dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego.

10. Algieria – 2,38 mln km2

najwieksze kraje swiata algieria

Na ostatnim miejscu listy 10 największych pod względem powierzchni krajów świata jest Algieria, będąca jednocześnie jedynym afrykańskim państwem w tym rankingu. Aż 90% powierzchni tego kraju stanowią pustynie i półpustynie, często położone bardzo wysoko nad poziomem morza. Atlas to łańcuch górski biegnący wzdłóż północnych granic kraju, natomiast od jego centralnej części aż po granice z Nigrem i Mali na południu rozciągają się piaski Sahary.

Zobacz także listę 10 najmniejszych krajów świata .

Top