Jesteś tutaj
Home > Świat > 10 największych lotnisk świata

10 największych lotnisk świata

najwieksze lotniska swiata ranking

Transport lotniczy jest najszybciej rozwijajacym się rodzajem transportu od kilku już dekad. Stały wzrost podróżujących tym środkiem lokomocji odnotowuje się na całym świecie, również i w Polsce – w 2015r. polskie porty lotnicze osbłużyły aż o 3,5mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Gwałtownie zwiększa się także ilość towarów przewożonych drogą powietrzną przez przewoźników cargo. Nic więc dziwnego, że rozsrastają się też same lotniska, tak aby mogły przyjąć i obsłużyć większość ilość zarówno samolotów jak i pasażerów.

Poniższy ranking przedstawia 10 największych lotnisk świata pod względem zajmowanej powierzchni.

1. Port Lotniczy Ad-Dammam, Arabia Saudyjska – 78 000 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie arabia saudyjska

Ranking największych lotnisk na świecie otwiera port lotniczy króla Fahda, położony w Arabii Saudyjskiej w pobliżu miasta Ad-Dammam, otworzony w 1999r. Lotnisko składa się z sześciu terminali dla pasażerów oraz z luksusowego Terminala Królewskiego (Royal Terminal), przeznaczonego jedynie do osbługi saudyjskiej rodziny królewskiej, ich gości oraz rządowych oficieli. Na terenie lotniska znajduje się także łatwo dostępny dla pasażerów meczet, mogący pomieścić nawet dwa tysiące wiernych.

2. Port Lotniczy Denver, USA – 13 726 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie denwer usa

Położone w hrabstwie Denver, w stanie Kolorado, to największe lotnisko w Stanach Zjednoczonych i drugie co do wielkości na świecie. Pod względem ilości obsługiwanych pasażerów znajduje się dopiero na piątej pozycji w USA , na co wpływ ma brak lotów bezpośrednich do i z Azji. Jest jednym z głównych węzłów największych i najpopularnijszych amerykańskich przewoźników, w tym United Airlines i tanich liniii Frontier Airlines. To drugie co do wielkości lotnisko świata jest także laureatem prestiżowych tytułów przyznawanych min. przez magazyn Time i Business Travel Magazine.

3. Port lotniczy Dallas-Fort Worth, USA – 7 800 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie Dallas-Fort Worth

To otworzone w 1973r. lotnisko, położone między Dallas a Fort Worth w Teksasie, jest główną bazą American Airlines, które nieopodal lotniska mają swoją centralną siedzibę. Ten ogromny port lotniczy z pięcioma terminalami i 165 wyjściami został tak przemyślanie zaprojektowany, aby zminimalizować dystans jaki musi pokonać pasażer od parkingu aż po wejście do samolotu.

4. Port lotniczy Szanghaj-Pudong, Chiny – 3 350 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie Szanghaj-Pudong, chiny

To zlokalizowane ok 30 km od centrum Szanghaju lotnisko jest czwartym co do wielkości lotniskiem świata. Pod względem ogólnej ilości obsługiwanych pasażerów zajmuje trzecie miejsce w Chinach, jednak to właśnie to lotnisko obsługuje największą liczbę pasażerów międzynarodowych w kraju. Szanghajski port lotniczy jest także bardzo ważnym węzłem dla lotów cargo, w tym dla tak wilekich międzynarodowych przewoźników jak DHL i UPS. Lotnisko Pudong posiada dwa terminale przeznaczone dla pasażerów, a otwarcie trzeciego zaplanowane jest na niedaleką przyszłość. Do głównego międzynarodowego portu lotniczego w Szanghaju łatwo dostać się z centrum miasta metrem i pociągiem.

5. Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Francja – 3 200 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie paryz charles de gaulle

Około 25km od północno wschodnich obrzeży Paryża znajduje się jedno z największych lotnisk świata i jednocześnie jedno z najbardziej zatłoczonych lotnisk Europy. Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle jest główną bazą linii Air France, a także przewożnika cargo Fed-Ex Express. Paryskie lonisko de Gaulle’a oficjalnie składa się z trzech terminali, przy czym terminal 2 podzielony jest na sześć odrębnych kompleksów położonych w znacznych odległościach od siebie – z punktu widzenia pasażera lotnisko składa się zatem z ośmiu terminali.

6. Port lotniczy Madryt-Barajas, Hiszpania – 3 050 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie madrid bajaras hiszpania

Od czasu otwarcia w 1928r., lotnisko Adolfo Suárez Madrid-Bajaras, zlokalizowane zaledwie 13km od zabytkowego centrum Madrytu, rozwinęło się tak bardzo, że dzisiaj jest jednym z najważniejszych centrum komunikacji powietrznej w Europie i zarazem szóstym w kolejności największym lotniskiem świata. Szklane panele zamiast tradycyjnych ścian i liczne kopuły w suficie przepuszczające naturalne światło w najnowszym, czwartym terminaly lotniska, zaprojektowanym i wykonanym przez utytułowanych architektów i inżynierów, mają zapewnić pasażerom bezstresowy początek ich podróży.

7. Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi, Tajlandia – 2 980 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie Bangkok-Suvarnabhumi tajlandia

To jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk w stolicy Tajlandii, Bangkoku, obsługujące największą ilość pasażerów w kraju. Poza tytułem siódmego największego lotniska świata ten port lotniczy może poszczycić się także najwyższą wolnostojącą wieżą kontrolną na świecie. Ciekawostką jest, że to tajlandzkie lotnisko było w 2012r., najpopularniejszym miejscem na zdjęciach publikowanych na Instagramie – z pewnością przyczyniła się do tego zachwycająca podróżnych, orientalna architektura tego obiektu.

8. Port lotniczy Chicago-O’Hare, USA – 2 610 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie chicago ohare usa

Ten leżący w obrębie granic administracyjnych miasta Chicago port lotniczy nie tylko znajduje się w pierwszej dziesiątce największych lotnisk świata pod względem powierzchni, ale jest różnież pierwszy w rankingu lotnisk o największej ilości odlotów i przylotów. Chociaż znaczna większość pasażerów lotniska podróżuje na odcinkach krajowych, to z Chicago można odlecieć także do ponad 60 miejsc poza USA, w tym do Warszawy. Do lotniska bardzo łatwo i tanio można dostać się transportem publicznym – dojazd metrem z oddalonego o 27km centrum miasta do samego lotniska to koszt zaledwie 2,5 USD.

9. Port Lotniczy Kair, Egipt – 2 550 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie kair egipt

Zokalizowane ok 15km od centrum stolicy to największe powierzchniowo lotnisko Egiptu i zarazem najbardziej zatłoczone. Kairski port lotniczy składa sie z czterech terminali, przy czym terminal pierwszy ma także odrębną halę przeznaczoną jedynie do do prywatnego, niekomercyjnego użytku. Terminal drugi jest obecnie odnawiany i rozbudowywany – po zaplanowanym na 2016r. otwarciu ma być gotowy do obsługi dwa razy większej ilości passażerów niż przed renowacją.

10. Port lotniczy Pekin, Chiny – 2 330 hektarów

najwieksze lotnisko na swiecie pekin chiny

Ranking 10 największych lotnisk świata zamyka międzynarodowy port lotniczy leżący 32km od centrum stolicy Chin. Lotnisko to jest główną bazą największego chińskiego przewoźnika, Air China, latającego z Pekinu do blisko 120 destynacji na całym globie. Nieprzerwanie od roku 2010 pekiński port lotniczy zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ilości obsłużonych pasażerów, ustępując jedynie portowi lotniczemu Hartsfield-Jackson w Atlancie, USA.

Podróżowaliście kiedyś zprzez któreś z tych największych lotnisk na świecie?

Interesujsz się lotnictwem? Sprawdź także nasz ranking 10 największych samolotów pasażerskich.

Top