Jesteś tutaj
Home > Zwierzęta > 25 największych psów świata

25 największych psów świata

najwieksze psy swiata ranking

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje obecnie 332 rasy psów. W poniższym rakingu przedstawiamy 25 największych z nich, biorąc pod uwagę wysokość zwierzęcia.

Oto rasy, do których należą największe psy świata – ogromne czworonogi budzące swoją monumentalną budową ciała respekt, a nierzadko i postrach.

1. Dog niemiecki – wysokość 72-110cm, masa 45-90kg

najwieksze psy swiata dog niemiecki

Oto największa rasa psów na świecie. Najwyższym jej przedstawicielem, jaki do tej pory został odnotowany, był pies o imieniu Zeus, którego wysokość w kłębie osiągnęła aż 111,8cm. W gigantycznym ciele doga niemieckiego mieści się przyjazny temperament. Psy te bardzo domagają się pieszczot od swoich właścicieli, są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt i znanych sobie osób. Nadają się do rodzin z dziećmi zwłaszcza, jeśli są wychowywane w ich otoczeniu od pierwszych miesięcy życia.

2. Mastif angielski – wysokość 70-90cm, masa 75-120 kg

najwieksze psy swiata mastiff angielski
fot. Radovan Rohovsky – www.mastiff.cz, CC BY-SA 3.0

To nie tylko jedne z największych psów na świecie, ale także najcięższe  – to właśnie przedstawiciel tej rasy, ważący 155,6kg osobnik o imieniu Zorba, został w 1989r. wpisany do Księgi Rekordów Guiness’a jako najcięższy pies świata. Księga Guiness’a od kilkunastu lat nie akceptuje już tego typu rekordów, zatem Zorba do dzisiaj  pozostaje oficjalnie najbardziej masywnym psem świata.  Mastif angielski to rasa łącząca masywność i odwagę z łagodną naturą. Dobrze ułożone osobniki tej rasy to silne, a jednocześnie spokojne i lojalne psy. Ze względu na swoje gabaryty i potrzebę ruchu, najlepiej nadają się do domów z dużymi ogrodami.

3. Bernardyn – wysokośc 65-90cm, masa 55-100 kg

najwiesze psy swiata bernardyn

Ta wielka rasa psów została wyhodowana przez szwajcarskich mnichów z klasztoru założonego przez św. Bernarda – stąd też ich nazwa. Bernardyny początkowo wykorzystywane były jako psy stróżujące i pociągowe, a z czasem zaczęły spełniać funkcję górskich przewodników, ratujących zaginionych we mgle lub śnieżycy pielgrzymów. Bernardyn to klasyczny przykład łagodnego giganta – jest psem spokojnym, cierpliwym, uwielbiającym towarzystwo człowieka, także dzieci. Najsłynniejszym psem tej rasy był żyjący ponad 200 lat temu Barry, który w szwajcarskich górach uratował życie ponad 40 osobom. Jego spreparowane i wypchane ciało można obecnie zobaczyć w muzeum w Bernie.

4. Bully Kutta – wysokość do 89cm , masa do 90kg

najwieksze psy swiata bully kutta
fot. 101dogbreeds.com/wp-content/uploads/2015/04/Bully-Kuttas.jpg

Poza Pakistanem, czyli krajem swego pochodzenia, rasa ta znana jest lepiej pod nazwą mastif pakistański. Wyhodowane po to, aby pilnować wypasających się owiec, dzisiaj psy te wykorzystywane są głównie do walk między sobą – chociaż taki sport w Pakistanie został już jakiś czas temu zdelegalizowany, w praktyce wciąż cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej. Bully Kutta w czasie walk wykazują się niezwykłą siłą, wytrzymałością i agresją. Nadają się tylko dla stanowczych właścicieli, gdyż tylko dzięki konsekwentnemu wychowaniu rozwiną w sobie takie cechy jak cierpliwość, opanowanie i opiekuńcza postawa wobec swojego pana.

5. Kangal – wysokość 77-86cm, masa 50-80kg

najwieksze psy swiata kangal

Te wyhodowane w Turcji psy są bardzo podobne do anatolijskich psów pasterskich, należą one jednak do odrębnej rasy. Jej przedstawiciele niezwykle skutecznie bronią stad owiec przed drapieżnikami różnych rozmiarów, od wilków przez lwy aż po niedźwiedzie. Wrodzony instynkt obronny, lojalność wobec właściciela oraz łagodność kangali wobec dzieci sprawiają, że stają się one coraz bardziej popularne jako psy rodzinne i pilnujące domostwa.

6. Akbasz – wysokość 73-83cm, masa 38-60kg

najwieksze psy swiata akbasz
fot. OrysiaD – Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

To kolejna w tym zestawieniu największych psów świata rasa wyhodowana w Turcji. Jej przedstawiciele wykorzystywani są głównie do obrony stad owiec i kóz. Psy tej rasy mają bardzo wyważone charaktery, nie są ani wycofane ani agresywne. Obchodzą się bardzo delikatnie z młodymi członkami stad, których pilnują, ale gdy pojawi się zagrożenie, są w stanie obronić trzodę nawet przed niedźwiedziem. Akbasz to bardzo inteligentny, odważny i niezależny pies, który najlepiej czuje się pracując zgodnie z przeznaczeniem swojej rasy, dlatego też jest mało popularny jako pies do towarzystwa.

7. Landseer – wysokość 67-82cm, masa 50-80kg

najwieksze psy swiata landseer

To wyhodowane w Kanadzie psy o bardzo przyjaznych i spokojnych charakterach. Landseery uwielbiają pływać, do czego są świetnie przystosowane – ich palce połączone są błoną pławną. Psy tej rasy kiedyś pomagały rybakom, dzisiaj wykorzystuje się je głownie w ratownictwie wodnym. Landseery są bardzo skłonne do obrony słabszych osobników, zwłaszcza dzieci, mimo to w Polsce rasa ta bardzo rzadko występuje jako pies rodzinny czy do towarzystwa.

8. Tosa – wysokość 62-82cm, masa 36-61 kg

najwieksze psy swiata tosa
fot. BUKADAI..JPG: Ludivine HOUDAS commons.wikimedia.org

To rasa psa wyhodowana w jednej z japońskich prowincji, od której wzięła swoją nazwę. Tosa w kraju swojego pochodzenia hodowana jest głównie jako rasa psów do walk, które w Japonii uznawane są za dziedzictwo narodowe. Te masywne psy z natury są odważne i waleczne, dlatego od szczenięcia należy je odpowiednio wychowywać i socjalizować, aby nie wyrosły na nieprzewidywalne i agresywne zwierzęta. W niektórych krajach hodowla tej wielkiej rasy psów jest zakazana (min. w Norwegii i Wielkiej Brytanii), a w Polsce znajduje się na liście ras psów agresywnych.

9. Anatolian – wyskość 71-81cm, masa 40-65kg

najwieksze psy swiata anatolian
fot. Tibilou, Franck Balzar, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

W Polsce znane lepiej pod nazwą owczarek anatolijski lub anatolijski pies pasterski, to psy wyhodowane w tureckiej Anatolii. Na terenie tego kraju anatolian wciąż jest wykorzystywany zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem – jako pies pasterski, do obrony zwierząt hodowlanych. Te wielkie psy wymagają konsekwentnego szkolenia w zakresie posłuszności – ich silny instynkt trytorialny sprawia, że bez odpowiedniego wychowania stają się niebezpieczne dla obcych. W Polsce rasa ta ujęta jest w wykazie ras psów agresywnych.

10. Komondor – wysokość 70-80cm, masa 49-52 kg

najwieksze psy swiata komodor

Rasę tę określa się również mianem węgierskich psów pasterskich, bo to właśnie na Węgrzech została wyhodowana, a jej głównym przeznaczeniem była obrona i zaganianie trzody. Na przedstawicieli tej wielkiej rasy często mówi się także psy-mopy, a to ze względu na ich charakterystyczną sierść poskręcaną w sfilcowane sznurki. Taka szata broni komondory zarówno przed nadmiernym gorącem jak i przed mrozami. Psy te mają dość trudny charakter, cechuje je niski stopień posłuszeństwa i nieufność w stosunku do obcych, dlatego muszą być prowadzone przez bardzo doświadczone osoby.

11. Leonberger – wysokość  65-80, masa 41-75 kg

najwieksze psy swiata leonberger

Nazywamy czasem „łagodnym lwem”, Leonberger wziął swoją nazwę od niemieckiego miasta Leonberg, bo to właśnie za naszą zachodnią granicą ta rzadko spotykana u nas rasa psów została wyhodowana. Mimo swoich pokaźnych rozmiarów, psy te są bardzo łagodne i posłuszne, bez skłonności do agresji, uwielbiają towarzystwo człowieka i zabawy na świeżym powietrzu, natomiast bardzo źle znoszą samotność.

12. Wilczarz irlandzki – wysokość 71-79cm, masa 40,5–54,5 kg

najwieksze psy swiata wilczarz irlandzki

Ta jedna z największych ras psów na świecie została wyhodowana w Irlandii, gdzie początkowo była użytkowana do polowań na wilki i jelenie, a dawni władcy irlandzcy umieszczali jej wizerunki w swoich herbach, obok koniczyny i harfy. Wilczarze irlandzkie to psy dość łatwe do wytresowania, o łagodnym usposobieniu, są bardzo cierpliwe i delikatne wobec dzieci, bardzo przywiązują się do właścicieli. Nie są agresywne, ale odważnie staną w obronie swoich, jeśli coś będzie im zagrażać.

13. Czarny terier rosyjski – wysokość 66-78cm, masa 45-60kg

najwieksze psy swiata rosyjski terier
fot. blackrussianterriers.files.wordpress.com/2011/11/dsc056573.jpg

Po II Wojnnie Światowej, w ówczesnym Związku Radzieckim, rozpoczęto prace nad wyhodowaniem uniwersalnej rasy psa, która bedzie w stanie dobrze spełniać swoje funkcje we wszystkich zróżnicowanych strefach klimatycznych kraju. Po kilku dekadach prac naukowcom w końcu udało się stworzyć rasę psów wytrzymałych, odważnych, łatwo uczących się i dobrze współpracujących z człowiekiem. Czarne teriery rosyjskie świetnie sprawdzają się w roli psów stróżujących, nie potrzebują też specjalnych warunków bytowych – odpowiadają im zarówno domy z ogrodem jak i małe miejskie mieszkania.

14. Chart szkocki – wysokość 71-76 cm, masa 36,5 – 45,5 kg

najwieksze psy swiata chart szkocki
fot. petguide.com

Ta wyhodowana w Wielkiej Brytanii rasa, podobnie jak wilczarz irlandzki, użytkowana była do polowania na wilki i jelenie. Dzisiaj psy te, o bardzo spokojnym i przyjacielskim temperamencie, są najczęściej psami do towarzystwa. Dorosłe osobniki uwielbiają spędzać dzień drzemiąc w wygodnej pozycji na podłodze czy kanapie, jednak psom tym należy zapewnić dzienną dawkę aktywności, najlepiej w formie długich spacerów i aportowania. Choć charty szkockie lubią towarzystwo dzieci, ze względu na wielkie gabaryty tej rasy nie powinno się nigdy pozostawiać w ich towarzystwie dzieci bez opieki osób dorosłych.

15. Owczarek kaukaski – wysokość 67-75cm, masa 45-100 kg

najwieksze psy swiata owczarek kaukaski
fot. commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=649782

To kolejna w tym rankingu największych psów świata rasa wyhodowana w dawnym Związku Radzieckim. Pierwotnym przeznaczeniem owczarków kaukaskich było pilnowanie stad owiec przed atakami drapieżników, po II Wojnie Światowej wykorzystywano je także w wojsku i milicji, a nawet do patrolowania granic w ówczesnej NRD. Psy tej rasy mają bardzo silny instynkt terytorialny – nie tolerują obcych na swoim terenie. Wymagają solidnego szkolenia od pierwszyh miesiecy życia, najlepiej prowadzonego przez doświadczonego trenera. Ze względu na skłonnośc do agresji i wielkie gabaryty, nie poleca się tych psów rodzinom z dziećmi. W Polsce owczarki kaukaskie wpisane są na listę ras psów agresywnych.

16. Mastif neapolitański – masa 60-75cm, masa 50-70 kg

najwieksze psy swiata mastif neapolitanski
fot. Tim Dawson – Flickr: Standing Neo, commons.wikimedia.org

To wielka, rzadko spotykana w Polsce, rasa psów wyhodowana we Włoszech. Mastify neapolitańskie to świetne psy stróżujące, są niezwykle protekcjonale w stosunku do swoich właścieli, w razie zagrożenia będą zawzięcie walczyć. Psy te bardzo mało szczekają, znane są z cichego podchodzenia do intruzów zamiast głośnego powiadamiania o ich obecności. Mimo iż są bardzo inteligentne i szybko się uczą, nigdy nie będą do końca posłuszne, nie są też do końca świadome swojej siły, dlatego lepiej nie trzymać ich w domach, w których są dzieci.

17. Kuvasz – wysokość 60-75cm, masa 30-52kg

najwieksze psy swiata kuvasz
fot. Kuvaszprince – kuvaszprince.com.br

To rasa wyhodowana na Węgrzech, gdzie niegdyś wykorzystywana była do obrony i zaganiania trzody, a obecnie coraz częsciej spotyka się osobniki tej rasy hodowane jako psy do towarzystwa. Kuvasz to pies inteligentny – bardzo szybko się uczy; niezależny – działa nie czekając na instrukcje;  obronny – skutecznie ochrania nie tylko trzodę, ale także swoich właścicieli i domowników, wobec których jest niezwykle lojalny. Kuvasz swoim wyglądem bardzo przypomina naszego rodzimego owczarka podhalańskiego.

18. Duży szwajcarski pies pasterski – wysokość 60-72cm, masa do 65kg

najwieksze psy swiata szwajcarski pies pasterski

To rasa bardzo podobna do berneńskich psów pasterskich, jednak o krótkiej sierści. W Szwajcarii, gdzie zostały wyhodowane, psy te wykorzystywane były niegdyś nie tylko do zaganiania trzody, ale także ze wzgędu na swoją siłę, do ciągnięcia wózków z towarem lokalnych handlarzy. Te psy to łagodne olbrzymy – mimo swoich imponujących rozmiarów są bardzo spokojne i uwielbiają towarzystwo człowieka, świetnie czują się w rodzinach z dziećmi. Duże szwajcarskie psy pasterskie są też dobrymi stróżami – są bardzo czujne, a gdy wyczują zagrożenie skutecznie podnoszą alarm.

19. Nowofundland – wysokość 66-71 cm, masa 45-70 kg

najwieksze psy swiata nowofundland

Rasa ta została wyhodowana w kanadyjskiej Nowej Fundlandii i wykorzystywana była przez tamtejszych rybaków do pomocy przy wyciąganiu sieci z morza. Dzisiaj nowofundlandy, dzięki wrodzonej umiejętności doskonałego pływania, wykorzystywane są w ratownictwie wodnym, a pracę tę ułatwia im także gęsta, odporna na przemoczenie sierść i łapy z błoną pławną. Nowofunlandy to psy o bardzo łagodnym usposobieniu, są niezwykle cierpliwie i uwielbiają towarzystwo dzieci, dlatego też często spełniają rolę psów-terapeutów.

20. Berneński pies pasterski – wysokość 58-70cm, masa 36-50 kg

najwieksze psy swiata bernenski pies pasterski

Rasa psów pasterskich wywodząca się ze Szwajcarii. Kiedyś pomagały pasterzom wypasać owce, dzisiaj hodowane są głównie jako psy rodzinne, bo ich łagodny i przyjazny charakter świetnie sprawdza się w obecności dzieci. Berneńskie psy pasterskie doskonale odnajdują się także w roli stróża, psa ratowniczego-lawinowego, często wykorzystywane są przy terapii osób chorych i niepełnosprawnych, szkoli się je także do roli psów towarzyszących.

21. Cane corso – wysokość 60-68cm, masa 40-50kg

najwieksze psy swiata cane corso
fot. Claudio Domiziani, commons.wikimedia.org

To wielkie psy pochodzenia włoskiego, których nazwa w łacinie oznacza “psa obrońcę”. Kiedyś hodowane były do pomocy w polowaniach na dużą zwierzynę oraz do ochrony trzody i domostw, a dzisiaj rasa ta służy najczęściej jako pies stróżujący. Cane Corso nadaja się tylko dla doświadczonych właścicieli, gdyż od szczeniaka wymaga konsekwentnego i twardego szkolenia, aby nauczyć się reagować w sposób obronny tylko w sytuacjach prawdziwego zagrożenia.

22. Dog z Bordeaux – wysokość 58-68cm, masa 45-55kg

najwieksze psy swiata dog z bordeaux

Przeznaczeniem tej wyhodowanej we Francji rasy było początkowo polowanie i stróżowanie – obecnie dogi z Bordeaux to głównie psy rodzinne, ale często także i stróżujące. Mastify francuskie, bo także pod taką nazwą znana jest ta rasa, to psy łagodne, nadające się do rodzin z dziećmi, pod warunkiem jednak, że wychowywane są przez konsekwentnego, odpowiedzialnego właściciela.

23. Mastif tybetański – 60-66cm, masa do 60kg

najwieksze psy swiata mastif tybetanski
fot. Pleple2000, GFDL, commons.wikimedia.org

To od tej rasy, wyhodowanej w Tybecie, pochodzi większość europejskich mastifów. Obecnie tego olbrzyma o długiej, gęstej sierści, spotyka się często na wystawach psów rasowych, choć jego oryginalnym przeznaczeniem było zaganianie trzody i chronienie jej przed atakami wilków, niedźwiedzi i tygrysów. Odpowiednio wychowywany od szczeniaka, mastif tybetański staje się psem spokojnym i posłusznym, choć o żywym temperamencie i częstej chęci do zabawy. Obecnie te jedne z największych psów na świecie stają się coraz popularniejsze w Polsce.

24. Boerboel  – wysokość do 61-66cm, waga 60-80kg

najwieksze psy swiata boerboel

Boerboele, będące jednymi z największych psów na świecie, zostały wychodowane w RPA, gdzie pomagały farmerom w chronieniu i zaganianiu trzody. Psy tej rasy muszą być odpowiednio szkolone od szczenięcia, inaczej mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia – mogą atakować obcych, warczeć nawet na właścicieli, a pozostawione same na dłuższy czas w mieszkaniu są w stanie je zdemolować. Boerboel świetnie sprawdza się jako pies stróżujący i obronny.

25. Dog argentyński – wysokość 58-60cm, masa 45-65kg

najwieksze psy swiata dog argentynski

Rasa myśliwska wyhodowana 90 lat temu przez argentyńskiego lekarza z myślą o polowaniu na dużą zwierzynę. Dogi argentyńskie to bardzo umięśnione psy, dzięki czemu są szybkie, silne i sprawne. Psy te są bardzo oddane swoim właścicielom, jenak należy je socjalizować od szczeniaka, gdyż sprowokowane stają się bardzo waleczne, nie tolerują też innych osobników tej samej płci na swoim terytorium. Decydując się na tego wielkiego psa należy wziąć pod uwagę, iż jest to bardzo energiczna rasa wymagająca częstej aktywności ruchowej. Dogi argentyńskie to kolejna wśród największych ras psów, która w Polsce znajduje się na liście psów agresywnych.

Są wśród właściciele tych największych psów świata?

Top