Jesteś tutaj
Home > ShowBiz > 10 najlepszych programów dla dzieci i młodzieży lat 90tych

10 najlepszych programów dla dzieci i młodzieży lat 90tych

programy telewizyjne dla mlodziezy lata 90

Co jest znakiem czasu radosnego dzieciństwa i dojrzewania współczesnego pokolenia trzydziestolatków? Beztroskie zabawy na trzepaku, skakanie w gumę na szkolnych przerwach, oranżadki w proszku wsypywane prosto do buzi, niemieckie zabawki z Pewexu? Z pewnością tak, choć jest jeszcze coś, co we wszystkich dorastających w latach 90tych minionego wieku budzi pozytywne i nieco nostalgiczne uczucia– to programy telewizyjne, które przyciągały przed ekran na długie kwadranse, ucząc, bawiąc i wychowując. Dziś nazywamy je kultowymi i żałujemy, że d tamtego czasu Telewizji Polskiej nie udało się przygotować niczego podobnego.

Oto lista najlepszych według nas programów dla dzieci i młodzieży emitowanych w latach 90 tych, które umilały wolny czas i jednocześnie edukowały młodych widzów niemalże we wszystkich dziedzinach.

1.  5-10-15

program 5 10 15

To bez wątpienia ulubiony program dzieci i młodzieży dorastających w latach 90tych. W sobotnie poranki każdy czekał na Omnibusa, Szortpres , Mini Listę Przebojów, piosenki Pana Yapy lub Czy wydra wygra? – dzisiaj już kultowe elementy tego 5-10-15, które wspomina się z rozrzewnieniem. Program edukował i bawił maluchy i nastolatków – w końcu jego nazwa nie wzięła się z sufitu. Co ciekawe, chociaż o programie dalej dobrze się pamięta, mało kto rozpoznaje dzisiaj  w Justynie Pochanke, Piotrze Kraśko czy Marcinie Tyszcze jego dawnych prowadzących.

2. Tik-Tak

programy telewizyjne lat 9 pan tik tak

Przez pierwsze trzy lata emisji programu jego prowadzącym, tytułowym Panem Tik-Takiem był Andrzej Grabowski, pomysłodawca Ciuchci, innego kultowego programu z naszego rankingu. Z czasem postać Pana Tik-Taka zastąpił Krzyś, czyli Krzysztof Marzec, który razem z Ciotką Klotką (Ewą Chotomską) i Panem Fasolą (Krzysztofem Tyńcem) byli najbardziej lubianymi bohaterami programów dla dzieci lat 90tych. Piosenki, które w Tik-Taku wykonywały legendarne Fasolki, były śpiewane na ogniskach i koloniach, a na lekcjach muzyki goszczą w szkołach do dzisiaj.


3. Domowe przedszkole 

domowe przedszkole halabala

Śniadanie przy telewizyjnym przedszkolu było codziennością dzisiejszych trzydziestolatków, a gdy zaczynało się lekcje o wczesnej godzinie, program ten nierzadko był pokazywany w szkolnej świetlicy. Odkrywanie z krasnalem Hałabałą nowych miejsc, nauka dobrego wychowania, wspólne śpiewanie i poznawanie intrygujących młode rozumki ciekawostek było uwielbiane przez wszystkie dzieci, wbrew pozorom nie tylko w wieku przedszkolnym. Domowe Przedszkole to chyba najlepszy edukacyjny program dla dzieci, jaki do tej pory został wyprodukowany przez TVP.

4. Luz 

program telewizyjny lat 90 luz

Emitowany w latach 1988-1998 program publicystyczno-muzyczny dla młodych widzów, który bez ogródek i przekłamań poruszał ważne dla młodzieży tematy, nierzadko bardzo kontrowersyjne. W studio wraz z zaproszonymi gośćmi i publiką dyskutowało się na tematy związane ze szkołą, miłością, niepełnosprawnością, ale także narkotykami, seksem i próbami samobójczymi. Luz został na antenie TVP zastąpiony przez Rower Błażeja, program o nieco podobnej formie, który z czasem też przestał być nadawany. Ogromna szkoda, że telewizja nie proponuje już dzisiejszej młodzieży żadnej, nawet choć tochę zbliżonej w charakterze alternatywy do tego programu.

5. Teleranek

program telewizyjny lat 90 teleranek

To najdłużej nadawany program Telezji Polskiej. Emitowano go od 1972 do 2009r., z kilkumiesięczną przerwą tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.  Symbolem Teleranka był animowany kogucik z czołówki programu, piejący każdej niedzieli punktualnie o godz. 9.00. Był to najbardziej ukierunkowany na kulturę program młodzieżowy z naszego rankingu – doradzał młodym widzom min. na jaki film warto wybrać się do kina, informował co ciekawego pojawiło się na rynku wydawniczym i muzycznym.


6. Przybysze z Metaplanety

przybysze z metaplanety sigma i pi

Bohaterami tego edukacyjnego programu dla młodzieży byli dwaj tytułowi przybysze z Metaplanety, o matematycznie brzmiących imionach Pi i Sigma. Sympatyczne ludki z kosmosu, jeden koloru zielonego a drugi pomarańczowego, podróżowały statkiem kosmiczym, a nawet teleportowały się, a to wszystko po to, aby pomagać ziemskim dzieciom w nauce matematyki. Pi i Sigma pojawiały się na antenie TVP do roku 1990, jednak później odcinki Przybyszów z Metaplanety były jeszcze kilkakrotnie powtarzane. Program ten stanowi ważny punkt historii telewizji polskiej również ze względu na innowacyjne efekty specjalne, jakie właśnie tam zostały po raz pierwszy zastosowane.

7. Ciuchcia

ciuchcia kulfon i monika

To chyba najzabawniejszy z programów rozrywkowo-edukacyjnych dla dzieci lat 90tych. Jego głowni bohaterowie, kukiełki Kulfon i żaba Monika bawiły dzieci na antenie TVP przez blisko dziesięć lat, od 1990 do 2000r. Zarówno piosenka z czołówki Ciuchci jak i Kulfon, co z ciebie wyrośnie, zresztą chyba jeszcze bardziej kojarzona z programem niż jego tytułowy utwór, wykonywane były przez legendarne Fasolki, które wykonywały uwielbiane wówczas przez młodzież i dzieci piosenki również  w programie Tik-Tak.

8. Truskawkowe studio

truskawkowe studio magdalena schejbal

Kultowy program telewizyjny dla młodzieży z lat 1992-1999, pełen wpadających w ucho piosenek (na czele z numerem w czołówce), zabawnych scenek, pojawiających się w studio znanych gości oraz efektów specjalnych, które w telewizji lat 90tych wprowadzały widzów w zachwyt i osłupienie. Pomysłodawcą tego programu był Paweł Królikowski, dzięki któremu na występy w Truskawkowym studiu mogli liczyć jego żona Małgorzata Ostrowska-Królikowska i syn Antoni. Oprócz tych dwojga w programie można było zobaczyć min. Magdę Schejbal, która dołączyła do ekipy będąc w IV klasie szkoły podstawowej.

9. Kwant

program telewizyjny lat 90 kwant

Program popularno naukowy emitowany na pierwszym programie TVP przez 10 lat, od 1986 do 1996r., z bardzo charaketrystyczną czołówką, w której wykorzystano utwór Jean Michel Jarre’a – Equinoxe 5 . Prowadzący program Kwant, wraz z grupą nastoletnich pomocników omawiali osiągnięcia naukowo-techniczne, poruszali interesujące zagadnienia z fizyki, astronomii i przyrody. Wbrew pozorom program ten nie był przeznaczony tylko dla kujonów i budził fascynacje światem nauki nawet w nawet najbardziej opornych uczniach. Tuż po Kwancie emitowano inny kultowy program popularnonaukowy lat 90tych, francuski serial animowany Było sobie życie.

10. Szalone liczby

program telewizyjny lat 90 szalone liczby

Teleturniej matematyczny dla dzieci i młodzieży. W każdym odcinku rywalizowało ze sobą troje uczestników z różnych szkół, z tej samej rocznikowo klasy. Zabawnym elementem programu były czapki z daszkiem w różnych kolorach, które nosili uczestnicy. Szalone liczby były lubiane nie tylko ze względu na zabawne i lekkie podejście to tak problematycznego dla wielu tematu jakim jest nauka matematyki, ale również za niezastąpioną parę prowadzących – Darię Trafankowską i Januarego Brunona, czyli po prostu Dusię i Januarego. Ulubieńcem widzów był także sympatyczny bóbr w zielonej kamizelce, który wprowadzał w kolejne konkurencje.

Który program telewizyjny lat 90 tych jest Waszym ulubionym?

Top