Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > TOP 40 ciekawostek o Rosji

TOP 40 ciekawostek o Rosji

rosja ciekawostki fakty

Większości z nas zapewne wydaje się, że o sąsiedzkim kraju zza wschodniej granicy, z którym łączą nas wieki burzliwej historii, wiemy całkiem sporo. Poniższe 40 ciekawostek o Rosji udowodni wam jednak, jak wiele fascynujących faktów o tym kraju wciąż było do odkrycia.

rosja ciekawostki syberia
Syberia w Rosji

1. Aż 77% powierzchni Rosji zajmuje Syberia. Obszar ten charakteryzuje się jednak bardzo niskim zaludnieniem – zamieszkuje go około 40 milionów osób, co stanowi zaledwie 27% całej populacji kraju i daje średnią trzech osób na kilometr kwadratowy.

2. Statystycznie każdy Rosjanin wypija 18 litrów alkoholu rocznie, co stanowi aż dwukrotność spożycia uznawanego przez specjalistów za niebezpieczne.

3. W społeczeństwie Rosyjskim wyraźnie dominują kobiety – jest ich o 9 milionów więcej niż mężczyzn.

4. Obecnie w Rosji obowiązuje ustawa zakazująca mówienia dzieciom o tym, że istnieją homoseksualiści, oraz że związki homo- i heteroseksuaalne są równowartościowe. Naruszenie bądź złamanie tego prawa zagrożone jest karą grzywny, więzienia lub nawet deportacji.

rosja ciekawostki alkohol
Alkohol jest w Rosji jedną z głównych przyczyn zgonów.

5. Z powodów związanych ze spożyciem alkoholu umiera w Rosji rocznie aż pół miliona osób.

6. W XVIIIw. w Rosji pewna kobieta została matką 16 par bliźniaków, 7 razy rodziła trojaczki i 4 razy czworaczki. Wszystkie dzieci urodziły się na przestrzeni 40 lat i wszystkie zostały poczęte przez tego samego ojca.

7. Reprezentacja Olimpijska Imperium Rosyjskiego dotarła na Igrzyska rozgrywane w 1908r. w Londynie z 12 dniowym opóźnieniem, ponieważ ich wyjazd został zorganizowany według jedynego obowiązującego wówczas w Rosji kalendarza, tj. kalendarza juliańskiego.

8. Stany Zjednoczone Ameryki zakupiły od Rosji Alaskę w 1867r.  za jedyne 7,2 mln USD .

9. Józef Stalin, dyktator Związku Radzieckiego, zaczął uczyć się języka rosyjskiego dopiero w wieku ośmiu lat. Stalin z pochodzenia był Gruzinem, dlatego jego językiem ojczystym był gruziński.

rosja ciekawostki muzeum
Kot w Państwowym Muzeum Ermitażu fot. tribune.com.pk

10. Mieszczące się w Petersburgu Państwowe Muzeum Ermitażu od czasu swojego powstania w 1764r. „zatrudnia” koty do ochrony znajdującym się tam dzieł sztuki przed gryzoniami.

11. Najstarsza na Ziemi roślina, jaką udało się przywrócić do życia po setkach tysięcy lat, jest Silene stenophylla,  gatunek rośliny okrytonasiennej z rodziny goździkowatych, której nasiona znaleziono na Syberii, w zlodowaciałym ciele wiewiórki pochodzącej z epoki lodowcowej. Nasiona przeleżały w żołądku ssaka 32 000 lat.

12. Japonia i Rosja wciąż nie podpisały traktatu pokojowego kończącego II Wojnę Światową, z powodu ciągle toczącego się między tymi dwoma państwami sporu prawnego, którego przedmiotem jest południowa część archipelagu Wysp Kurylskich.

13. Michail Gorbaczow, jedyny prezydent Związku Radzieckiego, nagrał w 2009r. album z romantycznymi balladami.

14. Dopiero w roku 2013 piwo zostało oficjalne uznane w Rosji jako napój alkoholowy. Do tego czasu wszystkie napoje zawierające mniej niż 10% alkoholu klasyfikowane było po prostu jako produkty spożywcze.

rosja ciekawostki banknoty
Rosyjskie ruble z oznaczeniem Braille’a

15. Rosyjskie banknoty, podobnie jak te z Kanady, Meksyku, Indii i Izraela, mają oznaczenia w alfabecie Braille’a, skierowane do osób niewidomych.

16. Za panowania Piotra I Wielkiego w Rosji obowiązywał podatek od brody, którego obowiązkiem płacenia byli objęci wszyscy z zarostem twarzy.

17. Jezioro Karaczaj, do którego w latach 50tych ub. w. jeden z największych zakładów atomowych w Rosji wyrzucał odpady promieniotwórcze, jest do dzisiaj najbardziej skażonym i radioaktywnym jeziorem świata.

18. Aż co czwarty Rosjanin umiera przed ukończeniem 55 roku życia, za co w dużej mierze odpowiada nadmierne spożycie alkoholu.

19. W Rosji istnieje ok. 15 tzw. “miast zamkniętych”, czyli tajemniczych miejsc nie znanych z nazwy ani lokalizacji, o bardzo restrykcyjnych zasadach dotyczących ich zamieszkiwania, opuszczania i odwiedzania.

rosja ciekawostki przedszkole
Dzieci z przedszkola w Krasnojarsku fot. liverostrum.com

20. Drugą dziesiątkę ciekawostek o Rosji zamyka nieco szokujący zwyczaj panujący w jednym z państwowych przedszkoli w Krasnojarsku na Syberii. Uczące się tam dzieci codziennie wybiegają w samej bieliźnie na pokryty śniegiem dziedziniec placówki i polewają się kubłami lodowatej wody. Taka praktyka ma według lokalnych pediatrów wzmocnić ich odporność.

21. Według badania przeprowadzonego przez rosyjski VsTIOM w 2011r., aż 32% mieszkańców tego kraju uważa, że to Słońce obraca się wokół Ziemii.

22. Bogaci mieszkańcy Moskwy często korzystają z usług tzw. “karetkowych taksówek”, czyli pojazdów z zewnątrz wyglądających jak standardowe ambulanse, które imitując pojazdy uprzywilejowane znacznie szybciej poruszają się po mieście, omijając korki. Koszt za godzinny kurs taką taksówką może przekroczyć nawet równowartość 800zł.

23. W 1998r. nauczyciele z Ałtaju, położonego na zachodniej Syberii, pobierali wynagrodzenie za swoją pracę w postaci butelek wódki, gdyż w lokalnym budżecie zabrakło środków pieniężnych na ich wypłaty.

24. Aż 20% światowych zasobów świeżej wody w postaci ciekłej znajduje się w rosyjskim jeziorze Bajkał.

rosja ciekawostki plac czerwony
Plac Czerwony w Moskwie

25. Nazwa Plac Czerwony, nadana położonemu nieopodal Kremla najbardziej znanemu placowi w Rosji, nie ma wbrew pozorom żadnych komunistycznych odniesień, a pochodzi od słowa “krasny”, czyli “piękny”, które w języku rosyjskim ma też znaczenie “czerwony.

26. Jeden z najbardziej znanych rosyjskich morderców, Vladimir Nikolayev, zjadł część ciała jednej ze swoich ofiar, a resztę ludzkiego mięsa podarował przyjacielowi. Ten z kolei przekazał je swojej żonie, która przygotowała je myśląc, że gotuje mięso kangura.

27. Rosja posiada ponad 8400 głowic atomowych, czyli więcej niż jakikolwiek inny kraj.

28. Ogromna erupcja wulkanu Huaynaputina w Peru, w roku 1600, spowodowała znaczne i trwające blisko rok obniżenie temperatury powietrza, które katastrofalnie wpłynęło na uprawy rolne w większej części świata. Efektem tego był okres wielkiego głodu w Rosji, podczas którego zmarły tam bliko 2 mln osób.

29. Wśród wszystkich państw świata, które obchodzą dzień niepodległości, jest aż 21, które świętują niepodległość od Rosji.

rosja ciekawostki kolej transsyberyjska
Najdłuża linia kolejowa świata – Kolej Transsyberyjska fot. transsiberianexpress.net

30. Kolej Transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku, to najdłuższa linia kolejowa na świecie. Na swojej trasie przekracza aż osiem stref czasowych, a całkowita długość jej traktu kolejowego wynosi 9288,8 km. Gdyby podróżować nią bez jakiegokolwiek postoju, cała podróż trwałaby 152 godziny i 27 minut.

31. Za czasów przywództwa Włodzimierza Lenina, homoseksualizm i aborcja były w Rosji legalne.

32. Według sondażu przeprowadzonego przez rosyjski Levada Center w ubiegłym roku, aż 56% Rosjan żałuje rozpadku Związku Radzieckiego.

33. W rosyjskim mieście Kazań znajduje się Świątyna Wszystkich Religii, będąca kompleksem budynków sakralnych wielu wyznań, min. prawosławia, islamu i judaizmu. Architekt i twórca świątyni określa ją mianem „pokojowej kombinacji różnych kultur”.

34. Zanim Józef Stalin został przywódcą Związku Radzieckiego napadał na banki, a zrabowanymi pieniędzmi wspierał działalność komunistyczną.

ciekawostki rosja petersburg
Plac Pałacowy w centrum Petersburga

35. Blisko 90% wszystkich turystów zagranicznych podróżujących do Rosji odwiedza jednynie Moskwę i/lub Petersburg.

36. Średnia długość życia mężczyzn w Rosji to 63 lata, czyli mniej niż nawet w Korei Północnej czy Iraku.

37. Na terenie Federacji Rosyjskiej obowiązuje aż 10 różnych stref czasowych – więcej, niż w jakimkolwiek innym kraju świata.

38. Wołga to najdłuższa rzeka Europy (dł. 3531km),  która jest jednocześnie również największą i najdłuższą rzeką na świecie uchodzącą do jeziora. Co ciekawe, płynie ona wyłącznie przez Rosję.

39. Wieś Tomtor położona niedaleko Jakucka jest najzimniejszym zamieszkanym miejscem na świecie – w roku 2004 odnotowano tam rekordowo niską temperaturę wynoszącą -72, 2C. Wcześniej najzimniejszym zamieszkanym miejscem globu była inna rosyjska wieś, Omjakon, w której w 1926r. termometry wskazały – 71,2C.

40.  Na koniec naszego zbioru ciekawostek o Rosji coś dla fanów lingwistyki. Język ter, którym posługiwała się część mieszkańców półwyspu Kola w północno-zachodniej Rosji, jest obecnie językiem bliskim całkowitego wymarcia – w roku 2004 posługiwało się nim 10 mieszkańców półwyspu, a w roku 2010 liczba ta spadła do zaledwie dwóch starszych osób.

Które z tych ciekawostek o Rosji zainteresowały was najbardziej?

Top