Jesteś tutaj
Home > Sezon w ogrodzie – trzy najważniejsze porady

Piękny ogród to nie tylko zasługa natury, ale również dobrego ogrodnika, który zadba
o systematyczną pielęgnację swoich roślin. Na pracę w ogrodzie sezon trwa w zasadzie cały rok. Oto lista podstawowych zadań, które sprawią, że twój ogród wypięknieje.

Po zimie czas na porządki. Prace można zacząć już na początku roku. Luty to odpowiednia pora, by zająć się przycinaniem krzewów i drzew. Usuwamy suche i uszkodzone gałęzie oraz przycinamy krzewy, aby wypuszczały nowe pędy. Regularne przycinanie ogranicza rozrost
i wpływa na intensywność kwitnienia oraz owocowania, a także przedłuża ich żywotność. Dlatego żywopłot i inne rośliny wymagają regularnego wyrównania.

Materiały prasowe firmy Krysiak

Po pierwsze: porządkowanie trawnika

– Wiosna to dobry czas na wertykulacji trawnika, czyli podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Pozbywamy się w ten sposób resztek starej darni, jednocześnie nacinając glebę. – mówi specjalista z firmy Krysiak, Grzegorz Kowalczyk. – Kolejna czynność to napowietrzanie, które wykonujemy aeratorem – dodaje. Warto też trawnik wygrabić lub odkurzyć specjalnym odkurzaczem ogrodowym, by pozbyć się wszelkiego rodzaju śmieci takich jak liście czy pozostałości roślin. Ważne jest też nawożenie. By poprawić jakość trawy powinno się je wykonywać trzy razy w roku. Pierwsze na przełomie marca i kwietna, zaraz po pierwszym koszeniu. Następne w czerwcu, a ostatnie nie później niż w połowie sierpnia. W sezonie trawa musi być regularnie koszona i podlewana.

Materiały prasowe firmy Krysiak

Po drugie: walka z chwastami

Ta rozpoczyna się już na wiosnę. Specjalista z firmy Krysiak ostrzega: – Chwasty potrafią szybko się rozprzestrzeniać, zabierając naszym roślinom wodę, światło, składniki pokarmowe
i przestrzeń – mówi. Jaki jest na nie sposób?  – Doskonałym ograniczeniem rozrostu chwastów jest ściółkowanie, czyli przykrywanie ziemi wokół roślin. Dzięki temu ograniczymy się do usuwania tylko pojedynczych chwastów.

Siła przyzwyczajenia

Regularność zabiegów pielęgnacyjnych i konsekwencja w działaniu zagwarantują nam piękny, bujnie kwitnący ogród. Dlatego przyzwyczajenie do zabiegów pielęgnacyjnych powinno stać się druga naturą każdego dobrego ogrodnika.

Top