Jesteś tutaj
Home > ShowBiz > 30 najbardziej sławnych leworęcznych osób

30 najbardziej sławnych leworęcznych osób

slawni leworeczni gwiazdy

Mańkuci przez długie wieki byli obiektem uprzedzeń, strachu, a nawet stygmatyzowania i agresji.  Zapewne nawet tak wielkie w historii świata postacie jak Arystoteles,  Aleksander Wielki,  Juliusz Cezar, Joanna d’Arc,  Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Napoleon Bonaparte czy Albert Einstein  nie uniknęli szyderstw i niezdrowego zainteresowania  z powodu swojej leworęczności.  Dzisiaj posługiwanie się głównie lewą ręką nie jest już postrzegane jako piętno, chociaż fenomen ten dalej budzi głębokie zainteresowanie – na szczęście już tylko naukowców. Chociaż badnia naukowe nie wykazały zależności ilorazu inteligencji od tego, czy osoba jest prawo czy leworęczna, to aż 20% członków MENSA jest mańkutami. Biorąc pod uwagę fakt, że leworęczni stanowią jedynie 10% całej populacji, okazuje się że to jednak oni mają częściej ponadprzeciętnie wysokie IQ.

Bez wątpienia życe mańkuta nie należy do najłatwiejszych, bo świat przystosowany jest do potrzeb ludzi praworęcznych. Są jednak tacy, którym leworęczność nie przeszkodziła w osiągnięciu sławy, a nawet w zdobyciu najwyższej pozycji w państwie.

Oto lista 30 najsławniejszych dzisiaj leworęcznych osób :

1. Barack Obama

slawni leworeczni barack obama

Pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych, absolwent prawa na Uniwersytecie Harvarda

2. Bill Gates

slawni leworeczni bill gates

Twórca Microsoft i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, filantrop

3. Książę Karol

slawni leworeczni ksiaze karol

Następca brytyjskiego tronu, książę Walii.

4. Książę William

slawni leworeczni  ksiaze william

Syn księcia Karola, drugi w kolejce do objęcia brytyjskiego tronu.
5. Angelina Jolie

slawni leworeczni angelina jolie

Aktorka i filantropka, znana między innymi z filmów Przerwana lekcja muzyki, Pan i Pani Smith, Sól.

6. Bill Clinton

slawni leworeczni bill clinton

Kontrowersyjny prezydent USA z lat 1993-2001.

7. Robert de Niro

slawni leworeczni robert deniro

Przez krytyków uznawany za najlepszego aktora od czasów Marlona Brando, wystąpił min. w filmach Łowca jeleni, Taksówkarz, Poradnik pozytywnego myślenia.

8. Tom Cruise

slawni leworeczni tom cruise

Jeden z najbardziej wpływowych aktorów w Hollywood, zagrał min. w Top Gun, Mission Impossible i Vanilla Sky.

9. Justin Bieber

slawni leworeczni justin bieber

Kanadyjski piosenkarz i bożyszcze nastolatek.

10. Julia Roberts

slawni leworeczni julia roberts

Jedna z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających aktorek Hollywood, odtwórczyni głównych rol min. w Pretty Woman, Stalowych magnoliach, Jedz, módl się, kochaj.

11. Jim Carrey

slawni leworeczni jim carrey

Najbardziej znany leworęczny komik świata, który zadziwił swą niepowtarzalną mimiką min. w Człowieku z księżyca, Masce czy Truman Show.12. Keanu Reeves

slawni leworeczni keanu reeves

Jeden z najprzystojniejszych aktorów, odtwórca głównej roli w kultowym Matrixie, zachwycił krytyków rolą w Małym Buddzie i Adwokacie diabła.

13. Paul McCartney

slawni leworeczni paul mccartney

Brytyjski muzyk, członek legendarnej grupy The Beatles.

14. Morgan Freeman

slawni leworeczni morgan freeman

Należy do najbardziej uznawanych aktorów Hollywood, mistorzowsko wcielił się w postać Nelsona Mandeli w filmie Niepokonani czy więźnia Reda w kultowym filmie Skazani na Shawshank.

15. Celine Dion

slawni leworeczni celine dion

Wśród grona sławnych leworęcznych znajduje się też kanadyjska piosenkarka, która wykonała min. nagrodzoną Oscarem piosenkę My heart will go on z filmu Titanic.

16. Oprah Winfrey

slawni leworeczni oprah winfrey

Autorka i prowadząca najpopularniejszy talk-show świata, The Oprah Winfrey Show, a także jedna z najbogatszych kobiet w Ameryce.

17. Nicole Kidman

slawni leworeczni nicole kidman

Była żona innej leworęcznej gwiazdy z tego zestawienia – Toma Cruise’a, jej najnowsza kreacja aktorska to główna rola w Grace księżna Monaco, filmie biograficznym o tragicznie znarłej Grace Kelly.

18. Eminem

slawni leworeczni eminem

Ten sławny leworęczny raper jest jedym z najlepiej sprzedających się artystów świata.


 19. Owen Wilson

slawni leworeczni owen wilson

Aktor znany głównie z ról w lekkich komediach, takich jak Marley i ja, Polowanie na druhny czy O północy w Paryżu.

20. Lady Gaga

slawni leworeczni lady gaga

Piosenkarka i kompozytorka nieustannie szokująca swoimi awangardowymi stylizacjami i kontrowersyjnymi tekstami piosenek.

21. Pierce Brosnan

slawni leworeczni pierce brosnan

Czterokrotny odtwórca roli Jamesa Bonda, znany także z mniej wymagających ról, np. w musicalu Mamma Mia, za którą to otrzymał nagrodę Złota Malina.

22. David Bowie

slawni leworeczni david bowie

Brytyjski piosenkarz i kompozytor, jedna z najważniejszych postaci we współczesnej historii muzyki i właściciel jednego z najbardziej charakterystycznych głosów w branży.

23. Bruce Willis

slawni leworeczni bruce willis

Jeden z najbardziej znanych aktorów filmów akcji, odtwórca głównej roli w legendarnej Pułapce, uznanie krytyków przyniosła mu rola w thrillerze psychologicznym Szósty zmysł.

24. Demi Moore

slawni leworeczni demi moore

Demi Moore i Bruce Willis to kolejne na tej liście sławne leworęczne (byłe) małżeństwo Hollywood. Do niezapomnianych ról Demi należą kreacje aktorskie w Striptiz i Uwierz w ducha.

25. Ben Stiller

slawni leworeczni ben stiller

Debiutował w dramacie wojennym Stevena Spielberga Imperium Słońca, dzisiaj bardziej znany z ról w filmach komediowych takich jak Starsza pani musi zniknąć czy Poznaj moich rodziców.

26. Sarah Jessica Parker

slawni leworeczni sarah jessica parker

Aktorka ta sławę zyskała dzięki roli Carrie Bradshaw w serialu komediowym Seks w wielkim mieście. Stylizacje noszone przez Carrie przyczyniły się do okrzyknięcia aktorki ikoną mody, zarówno na ekranie jak i poza nim.27. Jay Leno

slawni leworeczni jay leno

Amerykański komik najbardziej znany z prowadzenia popularnego talk-show z gwiazdami The Tonight Show nadawanego w stacji telewizyjnej NBC.

28. Whoopi Goldberg

slawni leworeczni whoopi goldberg

W latach 80 i 90tych była jedną z najbardziej popularnych aktorek, otrzymała Oscara za rolę w dramacie Uwierz w ducha, później występowała głównie w komediach , min. w Zakonnicy w przebraniu i w Partnerze.

29. Ed O’Neill

slawni leworeczni ed oneill

Aktor, najbardziej znany z roli Ala Bundy’ego w kultowym serialu komediowym z lat 80-90tych Świat według Bundych, dzisiaj gra w innym serialu komediowym – Współczesna rodzina.

30. Lisa Kudrow

slawni leworeczni lisa kudrow

Aktorka najbardziej znana z roli Phoebe z serialu komediowego Przyjaciele. Obecnie gra epizodyczne role w filmach komediowych, min. w PS. Kocham cię i Łatwa dziewczyna.

Znacie jeszcze jakieś inne leworęczne gwiazdy, które nie znalazły się na naszej liście?

Top