Jesteś tutaj
Home > Lifestyle > 10 najpopularniejszych symboli szczęścia

10 najpopularniejszych symboli szczęścia

znane symbole szczescia

Starożytni Egipcjanie wierzyli w nadprzyrodzone moce amuletów i talizmanów, które miały chronić przed śmiercią i złymi duchami, Celtowie zaopatrywali swoje domostwa w końskie podkowy aby odpędzić złośliwe leśne skrzaty, a współcześni Japończycy zawdzęczają bogactwo kiczowatej figurce kota. Nie ważne, czy jesteś przesądny i lubisz zwiększać swoje szanse na sukces różnymi szczęśliwymi gadżetami czy raczej należysz do osób, które bardziej niż na szczęście wolą liczyć na swoje umiejętności, wiedzę i rozsądek – koniecznie musisz poznać listę 10 najpopularniejszych symboli szczęścia. Dowiedz się, skąd wzięło się przekonanie o ich niezwykłych właściwościach, a już nigdy nie spojrzysz w ten sam sposób na słonika z podniesioną trąbą czy podkowę.

Oto ranking 10 najbardziej popularnych symboli szczęścia, w których moc wierzą ludzie na całym świecie.

1. Czterolistna koniczyna

czterolistna koniczyna
Symbol ten wywodzi się z celtyckich wierzeń – druidzi wierzyli, że czterolistna koniczyna uchroni ich przed złem. Według statystyk istnieje tylko 1 szansa na 10 000 na znalezienie tej roślinki z taką nietypową ilością listków, a więc teoretycznie każdego znalazcę można nazwać szczęściarzem.


2. Słoń

symbol szczescia slon
Ten zwierzęcy symbol szczęścia, szczególnie popularny w Europie i Ameryce, ma swoje początki w religii Indii . Ganeśa to hinduski bóg utożsamiany z powodzeniem i szczęściem -€“ w ikonografii przedstawiany jest często jako człowiek z głową słonia. W latach 20tych ubiegłego wieku Ameryka oszalała na punkcie gadżetów przedstawiających to łagodne zwierzę i tak zaczął się nieprzemijający fenomen słoników z podniesioną trąbą (detal ten był czysto amerykańskim wymysłem), który dotarł i do nas.

3. Podkowa

symbol szczescia podkowy
Podkowa to kolejny symbol szczęścia, który wywodzi się z mitologii Północy. Celtowie wierzyli, że skrzaty przynoszące pecha i choroby boją się żelaza i półksiężyca. Podkowa wieszana przed wejściem do domu miała zatem zapwnić mieszkańcom szczęście i zdrowie.

4. Cyfra 7

szczesliwa siodemka
W wielu mitologiach i religiach świata cyfra siedem jest symbolem całości, dopełnienia, symbolizuje związek czasu i przestrzeni. Według Tory święty rok następuje co 7 lat, a sama Księga została dana na Synaju po 7 głosach. Cyfra ta pojawia się też wielokrotnie w Biblii, począwszy od Księgi Genesis aż po Nowy Testament.


5. Grosik

grosik na szczescie
I w przypadku tego symbolu szczęścia przekonanie o jego niezwykłych właściwościach wywodzi się ze Starożytności – wierzono wówczas, że metal, czyli również wykonywane z niego przedmioty, w tym min. monety, ma moc chronienia przed złem. W mitologii Grecji i Rzymu moneta miała zapewnić zmarłym szczęśliwe przedostanie się do zaświatów.

6. Królicza łapka

symbol szczescia krolicza lapka
Podobno królicza łapka była amuletem noszonym już przez Celtów 600 p.n.e., jednak jej upowszechnienie przypisuje się sprowadzonym na południe Stanów Zjednoczonych afrykańskim niewolnikom. W przybyłych wraz z nimi wierzeniami hoodoo, uważanymi za czarną magię, królicza łapka zapewniała ochronę przed złem.

7. Tęcza

tecza symbol szczescia
Choć istnieje kilka teorii wyjaśniających dlaczego tęcza jest symbolem szczęścia, najpopulaniejszą z nich jest teoria biblijna. Tęcza stanowi symbol przymierza między Bogiem a ludźmi, jest obietnicą złożoną Noemu, że Ziemi nie nawiedzi już nieszczęście w postaci wielkiego potomu.


8. Oko proroka

oko proroka szczescie
Wszechwidzące oko, w Polsce znane bardziej jako oko proroka, istnieje od wieków w wielu kulturach świata, jako symbol czuwającej i chroniącej przed złem Istoty Wyższej. W religiach w których pojawia się wiara w złe oko, np. wśród prawosławnych Greków, amulet ten stanowi ochronę przed nieczystymi siłami i jest oficjalne akceptowany przez tamtejszy Kościół.

9. Swastyka

hinduski symbol szczescia swastyka
Swastyka to indyjski symbol powstały ok 2500 lat p.n.e., w sanskrycie znaczący po prostu przynoszący szczęście. Chociaż w Europie i w Ameryce kojarzona jest głównie z nazizmem, w wielu religiach wschodu, min. w hinduizmie, buddyzmie i janizmie do dzisiaj symbolizuje pomyślność. Jedna z wielu hipotez na temat powstania swastyki utożsamia jej 4 ramiona z 4 siłami natury, 4 porami roku lub traktuje ją jako przedstawienie Wszchświata.

10. Maneki-neko

japonski symbol szczescia maneki neko
Popularność zapraszającego kota, jak tłumaczy się nazwę tej japońskiej figurki, rozpoczęła się pod koniec XIX w. Teorie wyjaśniające fenomen kota jako przynoszącego szczęście i bogactwo talizmanu, wskazują na podobieństwo uniesionej łapki figurki do gestu jaki wykonuje kot podczas mycia się. Czyszczący futerko mruczek jest w Japonii zwiastunem gości – podobnie maneki-neko ma przyciągać klientów do sklepów i restauracji, zapewniając tym pomyślność finansową ich właścicielom.

A Wy, wierzycie w moc symboli szczęścia?

Top