Jesteś tutaj
Home > Featured > 10 najpopularniejszych teorii spiskowych świata

10 najpopularniejszych teorii spiskowych świata

topowe teorie spiskowe

Agata Christie mawiała, iż „najprostsze rozwiązanie jest zazwyczaj najbliższe prawdy”. W przypadku tragicznych czy szokujących zdarzeń, proste wyjaśnienia albo nie istnieją, albo nie są wystarczające. Gdy poszukiwania szczegółowych przyczyn i wyczerpujących znaczeń nie przynoszą satysfakcji, człowiek często sam dostarcza sobie odpowiedzi i wyjaśnień. Tak właśnie rodzą się teorie spiskowe – z braku akceptacji oficjalnie przyjętych ustaleń i przeciwstawiania im swoich alternatywnych wersji wydarzeń. Teorie te są czasem prawdopodobne, czasem zupełnie niedorzeczne, ale zawsze niezwykle fascynujące.

Oto 10 najbardziej znanych teorii spiskowych świata, które od dekad nieprzerwanie fascynują i prowokują kolejne dyskusje.

1. Zamach na Johna Kennedy’ego

teorie spiskowe john kennedy

W roku 1963r. nagła śmierć prezydenta Johna Kennedy’ego pogrążyła Amerykę w smutku, szoku i w potrzebie znalezienia odpowiedzi na wiele pytań. Według ustaleń trwającego rok śledztwa, za spust miał pociągnąć Harvey Oswald, który działał jako samotny wilk. Mimo to, prowadzone od 1966 do 2004r. niezależne badania nad zamachem, nie zdołały jednoznacznie potwierdzić wcześniejszych oficjalnych ustaleń w tej sprawie. Dało to początek lawinie teorii spiskowych. Według tych najpopularniejszych za zamachem na Kennedy’ego stał Związek Radziecki lub CIA, gdyż zarówno Nikita Chruszczow, pemier ówczesnego ZSRR, jak i Lyndon Johnson, ówczesny v-ce prezydent USA, mieli swoje powody do pozbycia się Kennedy’ego. Według innych teorii, za śmiercią prezydenta stała mafia, czego potwierdzeniem miało być zastrzelenie Oswalda przez członka mafii już dwa dni po zamachu. Według jeszcze innych teorii, Harvey Oswald w całym zdarzeniu spełnić rolę jedynie kozła ofiarnego, odwracającego uwagę od faktycznych zleceniodawców i wykonawców zabójstwa. Mnogość teorii spiskowych na temat zabójstwa Kennedy’ego potwierdza opinię większości społeczeństwa – według badań ponad 70% Amerykanów wierzy, iż tragiczne wydarzenia z 1963r. były tylko częścią misternego planu.


2. Lądowanie na Księżycu

teorie spiskowe ladowanie na ksiezycu

W 1969r. Neil Armstrong zapisał się na kartach historii jako pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Według jednej z najszerzej dyskutowanych teorii spiskowych świata, lądowanie na Księżycu było sfingowane. A po co? Odpowiedź wbrew pozorom jest bardzo prosta. Stany Zjednoczone rywalizowały z ówczesnym ZSRR o miano technologicznego mocarstwa – lądowanie na Księżycu miało potwierdzić wyższość USA w tym wyścigu. Aby zrealizować swój plan, rząd USA przy współpracy z NASA wyreżyserował serię sfingowanych lądowań na Księżycu, którą następnie sfilmował i opublikował w mediach. Oczywiście zarówno NASA, jak i szereg naukowców i nawet sam Neil Armstrong wielokrotnie obalali tę teorię spiskową, prezentując szereg dowodów i faktów jednoznacznie potwierdzający, iż lądowanie na Księżycu rzeczywiście miało miejsce.

3. Śmierć księżnej Diany

teorie spiskowe zabojstwo ksieznej diany

W półtorej roku po rozwodzie Diany z księciem Karolem, nieco po północy 31 sierpnia 1997r., rozpędzona limuzyna rozbiła się o filar tunelu Alma w centralnym Paryżu – podróżująca nią księżna zmarła kilka godzin później w szpitalu. Stosunkowo szybkie ustalenie, iż jej śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku, nie zapobiegło powstawianiu teorii spiskowych. Fakt, że wraz z Dianą zginął jej partner, Dodi Al Fayed, syn egipskiego miliardera, wzbudził podejrzenia iż za tragedią stoi sama rodzina królewska. Według spekulantów w pałacu nie chciano, aby księżna poślubiła muzłumanina, z którym ponoć była wówczas w ciąży, dlatego agent brytyjskiej służby specjalnej miał doprowadzić do śmiertelnego wypadku pary. Niektórzy twiedzą nawet, że to samemu księciu Karolowi miało najbardziej zależeć na śmierci Diany,aby w ten sposób utorować sobie drogę do poślubienia swojej wieloletniej kochanki, Camilii Parker-Bowles. Inna popularna teoria spiskowa obwinia papparazzi, którzy podążając za limuzyną w zbyt małej odległości doprowadzili do wypadku. Mimo iż paparazzi, którzy śledzili Dianę tamtej feralnej nocy zostali oficjalnie oczyszczeni z zarzutów, wielu wciąż obarcza ich współodpowiedzialnością za tamte wydarzenia.

4. Śmierć Elvisa Presley’a

teorie spiskowe elvis presley

Choć od jego śmierci w 1977r. mijają juz prawie cztery dekady, dyskusje na temat Elvisa Presley’a nie cichną nawet na moment. Odejście z tego świata jednej z największych legend muzyki wszech czasów dało początek dziesiątkom teorii spiskowych. Wiele osób uważa, że Elvis miał sporo powodów, aby zniknąć z widoku opinii publicznej – wśród nich miała być chęć ukrycia min. uzależnienia od narkotyków i zaburzeń odżywiania, a nawet współpracy z FBI przy rozbijaniu mafii z Memphis. Poparciem tej tezy miały być czarne helikoptery, rzekomo należace do FBI, które pojawiły sie nad Graceland, siedzibą Elvisa, w dniu jego śmierci. Jeszcze tego samego dnia Król, lub ktoś kto wyglądał jak on, był widziany na lotnisku, gdy kupował bilet w jedna strone do Buenos Aires. Co ciekawe, bilet został wystawiony na nazwisko Jon Burrows, którego Król często używał do dokonywania rezerwacji w hotelach i restauracjach, tak aby nie wzbudzać niechcianego zainteresowania. Innym dowodem na swingowaną śmierć Króla ma być niepoprawny zapis jego drugiego imienia na nagrobku – zamiast Aron widnieje tam Aaron. Jego najwierniejsi fani uważają, że symbolizuje to śmierć jedynie „starego” Elvisa, dającą początek „nowemu” życiu muzyka, tym razem prowadzonemu w ukryciu, z daleka od oczu tłumów. Tym, co wzbudza najgorętsze dyskusje jest jednak fakt, że do dzisiaj milion dolarów, czyli suma, na jaką ubezpieczony był Elvis, nie została odebrana z jego polisy na życie. Jest to szczególnie zastanawiające, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak wielu członków rodziny, a nawet przyjaciół legendarnego muzyka, mogło upomnieć się o prawa do tej kwoty.


5. Zamach terrorystyczny na WTC i Pentagon

teorie spiskowe atak na world trade center

Tak jak to bywa i w przypadku innych ogromnych katastrof, również ataki terrorystyczne z 11 września 2001r. osnute są wieloma tejemniczymi niedopowiedzeniami i podejrzeniami. Szczególne kontrowersje wywołuje teoria, według której za zamachami nie stała Al-Kaida, lecz sam rząd USA. Ataki na WTC i Pentagon miały posłużyć jako prowokacja, dająca Amerykanom pretekst do interwencji zbrojnej w Afganistanie i Iraku. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą także, iż pod zamachami na WTC kryła się siatka układów, dzięki którym na katastrofie mieli zbić fortuny ludzie z Wall Street i rekiny prywatnego sektora.

6. Lądowanie UFO w Roswell

teorie spiskowe roswell
Oto najpopularniejsza teoria spiskowa wśród tych, którzy wierzą w istnienie życia pozaziemskiego. Drugiego lipca 1947r., na jednej z farm w pobliżu Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk , rzekomo rozbił się latający spodek. Wrak miał następnie zostać przewieziony do pobliskiej bazy wojskowej, gdzie miał być badany. Informacje te, przekazane lokalnym mediom przez pułkownika zatrudnionego w tamtejszej bazie wojskowej, zostały zdementowane już następnego dnia. Na pilnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono iż to, co zostało uznane za latający spodek, było w rzeczywistości metereologicznym balonem sondażowym. Entuzjaści spotkań trzeciego stopnia wierzą jednak, że zapewnienia te były rządowymi zabiegami służącymi zatajeniu dowodów na istnienie życia pozaziemskiego.

7. Dorobek literacki Szekspira

teorie spiskowe william szekspir
Szekspir i dorobek literacki sygnowany jego nazwiskiem podzieliły badaczy literatury na dwie linie frontu. Z jednej strony znajdują się ci, według których Szekspir jest faktycznym autorem wszystkich przypisywanych mu dzieł, a po drugiej stronie zupełnie odmienne stanowisko przyjmują ci, według których Szekspir spełniał tylko rolę przykrywki, a pod jego nazwiskiem jak pod pseudonimem tworzyła grupa kilku literatów, lub jeden fenomenalny artysta, który jednak pragnął zachować swoją anonimowość. Najczęściej wysuwanym przeciw Szekspirowi argumentem jest jego ubogie wykształcenie – według sceptyków wiedza o odległych miejscach, tradycjach i zwyczajach dworskich, opisywanych tak szeroko w dziełach przypisywanych Brytyjczykowi, po prostu nie mogła być wówczas dostępna tak mało wyedukowanej osobie. Fascynaci teorii spiskowych wskazują także fakt, że nigdy nie trafiono na ślad żadnych rękopisów ani nawet własnoręcznego podpisu Szekspira, a jego własny testament nie wpomina ani jednym słowem o żadnym dorobku literackim. W takim razie jeśli nie Szekspir, to kto jest faktycznym autorem jednych z największych dzieł w historii literatury? Naukowcy wskazują wiele prawdopodobnych nazwisk, w tym min. Sir Waltera Raleigha, Bena Johnsona czy nawet Christophera Marlowe’a.


8. Globalne ocieplenie

teorie spiskowe globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie, według naukowców, w większości powodowane jest przez działanie człowieka, który wciąż zwiększa emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Czynniki naturalne w globalnym ociepleniu odgrywają nieporównywalnie mniejszą rolę. Rządy wielu państw działąją wspolnie na rzecz redukcji szkodliwych dla klimatu gazów – jest to idealny pretekst do budowania nowych teorii spiskowych. Według jednej z nich, nadmierne gromadzenie się CO2 wokół naszego globu albo w ogóle nie ma miejsca, albo jest wynikiem naturalnych czynników klimatycznych, na które człowiek nie ma żadnego wpływu. Nie brakuje też opinii, że rządy państw wykorzystują temat walki z globalnym ociepleniem jako środek do wyłudzania od społeczeństwa dodatkowych opłat, np. poprzez nakładanie wyższych podatków na węgiel czy benzynę. Jeszcze inne teorie spiskowe zakładają, że naukowcy wymyślili problem po to tylko, aby uzyskiwać ogromne granty pieniężne na prowadzenie swoich działań.

9. Śmierć Hitlera

teorie spiskowe smierc hitlera
Według fascynatów teorii spiskowych, Adolf Hitler, jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi w historii, oszukał cały świat swoim swingowanym samobójstwem i do czasu gdy zmarł w zaawansowanym wieku, prowadził poza granicami Europy całkiem noralne życie. Według faktów historycznych 30 kwietnia 1945r., w dniu oblężenia Berlina, Hitler wraz ze swoją poślubiona dzień wcześniej żoną Evą Braun, odebrali sobie życie w bunkrze, w którym się ukrywali. Ich zwłoki zostały następnie całkowicie spalone, a identyfikacji Hitlera miano dokonać jedynie na podstawie fragmentów uzębienia, które zostały odnlezione w do dzisiaj nieznanych okolicznościach. Rok po samobójczej śmierci małżeństwa Hitlerów, Sowieci odnaleźli fragmenty kości, które jak wówczs sądzono, należały do dyktatora. W 2009r. badania amerykańskiego archeologa wykazały jednak, że kości te należały do kobiety. Zarówno brak szczątków bezsprzecznie należących do Hitlera , jak i fakt, że Hitler miał swojego sobowtóra, wzbudziły wiele podejrzeń i wątpliwości co do jego samobójczej śmierci. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Hitler uciekł do Argentyny i tam zmarł dopiero 17 latach od zakończenia wojny.

10. Początki wirusa HIV

teorie spiskowe hiv aids

W 1981r. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ogłosiło epidemię wirusa HIV i AIDS, dając tym samym początek teorii spiskowej na temat samego pochodzenia wirusa. Według spekulantów, miał on zostać stworzony w laboratoriach CIA i posłużyć jako środek do pozbycia się z kraju czarnoskórych obywateli i homoseksualistów. Były prezydent RPA, Thabo Mbeki, oficjalnie i wielokrotnie oskarżał rząd USA o stworzenie HIV w wojskowych laboratoriach. Wyznawcy innej teorii spiskowej twierdzą, iż rząd USA w roku 1978 podczas badań nad wirusowym zapaleniem wątroby typu B celowo wstrzykiwał HIV homoseksualnym mężczyznom, aby w ten sposób zmniejszyć populację homoseksualistów. Teoria ta została obalona przez wielu naukowców, mimo to wciąż jest żywa pośród amerykańskiej społeczności.

Czy zgadzacie się z którymiś z tych topowych teorii spiskowych świata?

Top