Halloween zbliża się wielkimi krokami, a wraz z tym nadejdą wieczory pełne strachu i dreszczyku emocji. Jeśli jesteś miłośnikiem kina grozy, to z pewnością wiesz, że horrory o duchach są jednym z najpopularniejszych gatunków w tej dziedzinie. Chociaż temat duchów może wydawać się banalny, to właśnie w tym gatunku filmowym można doświadczyć prawdziwego przerażenia. Dusze z zaświatów, nawiedzone domy i przeklęte przedmioty – to tylko niektóre z motywów, które sprawiają, że horrory o duchach są tak popularne. W tym artykule przedstawiamy Top 10 najstraszniejszych filmów z tego gatunku, które rozbudzą w Tobie prawdziwy lęk.

1. „Uwierz w ducha” (HBO Max, Rakuten, PREMIERY CANAL+, Player, Chili, PLAY NOW, Apple TV+)

Pierwszy film, który znalazł się na naszej liście, to „Uwierz w ducha”. Patrick Swayze i Demi Moore wcielają się w główne role – zakochaną parę, która zostaje rozdzielona tragiczną śmiercią mężczyzny. Jednak duch Swayze’ego nie opuszcza swojej ukochanej i robi wszystko, aby ją ocalić. Wspomaga go ekscentryczna spirytystka, w którą wciela się Whoopi Goldberg. Ten romantyczny horror o duchach dostarcza zarówno wzruszeń, jak i momentów grozy. Film dostępny jest m.in. na platformie HBO Max.

2. „Paranormal Activity” (PREMIERY CANAL+, vod.pl)

„Paranormal Activity” to seria filmów z gatunku found-footage, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Pierwsza część serii skupia się na młodej parze, której nowy dom jest nawiedzony przez złowrogie istoty, które ujawniają się tylko wtedy, gdy śpią. Para postanawia zamontować monitoring, aby dokumentować te zdarzenia. Co zobaczą na nagraniach? Film dostępny jest m.in. na platformie PREMIERY CANAL+.

3. „Lśnienie” (Rakuten, Chili, Apple TV+)

„Lśnienie” to klasyka gatunku w reżyserii Stanleya Kubricka. Film opowiada historię Jacka i jego najbliższych, którzy zamieszkują opuszczony hotel na odludziu. Jack ma stanąć na straży hotelu, ale z czasem zaczyna zmagać się z załamaniem nerwowym spowodowanym przez zjawy obecne w budynku. Ten film to nie tylko horror o duchach, ale także analiza popadania w obłęd. Można go obejrzeć m.in. na platformach Rakuten, Chili i Apple TV+.

4. „Casper” (Rakuten, Chili, Apple TV+)

„Casper” to komedia o duchach, która równoważy straszne momenty emocjonalnymi wątkami. Opowiada historię przyjaznego duszka, jego strasznych wujów i nowych ludzkich lokatorów. Główna bohaterka, pośredniczka w handlu nieruchomościami, dowiaduje się, że w odziedziczonej posiadłości ukryty jest skarb. Jednak na drodze do niego stają dokuczliwe zjawy, z którymi nie potrafi sobie poradzić. W tym momencie na pomoc przychodzi doktor Harvey, który wprowadza się do domu wraz z córką Kat. Ta zaprzyjaźnia się z duszkiem o imieniu Casper, co prowadzi do nieoczekiwanych zwrotów akcji. Film dostępny jest m.in. na platformie Rakuten TV.

5. „Pogromcy duchów” (Netflix, Rakuten, PREMIERY CANAL+, Chili, PLAY NOW, Apple TV+)

Kiedy pracownicy naukowi postanawiają stać się pogromcami duchów, można się spodziewać naprawdę wszystkiego. Trzej bohaterowie, Venkman, Stantz i Spengler, zostają wezwani do walki ze starożytną mroczną siłą, która zalewa cały Manhattan. Czy nowicjusze w branży zdołają jej przeciwstawić się? „Pogromcy duchów” to horror komediowy, który dostarcza zarówno momentów strachu, jak i humoru. Film dostępny jest m.in. na platformie Netflix.

6. „Coś za mną chodzi” (Canal+ Online, Amazon Prime Video, Rakuten, Chili, vod.pl)

„Coś za mną chodzi” to doceniony przez krytyków horror, który opowiada historię Jay Height – dziewiętnastoletniej dziewczyny, która zostaje nękana przez upiorne istoty, niewidoczne dla innych. Dziewczyna dowiaduje się, że jedynym sposobem na uwolnienie się od oprawców jest przekazanie klątwy innemu człowiekowi. Aby tego dokonać, musi znaleźć kochanka. Ten film dostępny jest m.in. na platformach Amazon Prime Video i Rakuten TV.

7. „Obecność” (Netflix, HBO Max, Apple TV+, Rakuten)

„Obecność” to seria filmów, które oparte są na prawdziwych historiach badaczy zjawisk paranormalnych – Eda i Lorraine Warrenów. Pierwsza część serii skupia się na sprawie małżeństwa Perronów, którzy doświadczają w swoim nowym domu niewyjaśnionych zdarzeń. Specjaliści od egzorcyzmów nie spodziewają się jednak tego, co mają przed sobą. Ten film dostępny jest m.in. na platformach Netflix, HBO Max, Apple TV+ i Rakuten.

8. „Duch – Poltergeist” (Chili, Rakuten, Apple TV+)

„Duch – Poltergeist” to kultowy film z 1982 roku, który opowiada historię rodziny Freelingów, której nowy dom okazuje się być nawiedzony przez złowrogie siły. Okazuje się, że przyczyna leży w fakcie, że budynek został zbudowany na miejscu starego indiańskiego cmentarza. Ten horror o duchach dostępny jest m.in. na platformie Chili.

9. „Szósty zmysł” (Disney+, Apple TV+)

„Szósty zmysł” to film, który łączy w sobie elementy horroru o duchach i psychologicznej analizy. Główny bohater, dr Malcolm Crowe, jest psychiatrą dziecięcym, który po traumatycznym doświadczeniu powraca do zawodu. Jego uwagę przyciąga pewien chłopiec, który posiada zdolność do postrzegania zmarłych. Między nimi nawiązuje się niezwykła więź, która wykracza poza relację lekarz-pacjent. Film dostępny jest m.in. na platformie Disney+.

10. „Sok z żuka” (Apple TV+, Rakuten)

Na ostatnim miejscu naszej listy znajduje się film „Sok z żuka”. Opowiada on historię Adama i Barbary, którzy po śmierci wciąż zamieszkują swój dom. Jednak ich spokój zostaje zakłócony przez nowych lokatorów. Duchy postanawiają zwrócić się o pomoc do bio-egzorcysty. Jak daleko są w stanie się posunąć, aby odzyskać dawny spokój? Film dostępny jest m.in. na platformach Apple TV+ i Rakuten.

To była lista Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach, które warto obejrzeć przed nadchodzącym Halloween. Każdy z tych filmów oferuje unikalne doznania, łącząc momenty grozy, wzruszenia i napięcia. Wybierz swój ulubiony i przygotuj się na wieczór pełen strachu i emocji.

Uwaga: Podane platformy VOD mogą ulegać zmianom. Sprawdź dostępność filmów na wybranych platformach przed rozpoczęciem seansu.

Udostępnij