Jesteś tutaj
Home > Polecane > TOP 5 największych lotnisk Europy

TOP 5 największych lotnisk Europy

najwieksze lotniska europy ranking

Chociaż ludzkość podróżuje samolotami dopiero od nieco ponad stu lat, zdążyliśmy już sobą dosłownie wypełnić przestworza, a liczba osób wybierających ten środek transporu stale się zwiększa. Jeszcze w 2007 roku liczba odprawionych na wszystkich lotniskach świata pasażerów wyniosła 2 miliardy 456 milionów osoób, ale dekadę później było ich już o 1 miliard 644 miliony więcej (dane ICAO). Lotniska na całym świecie budują nowe terminale aby powiększyć swoją przepustowość, powstają również kolejne mega lotniska, ostatnie takie otwarto niedawno pod Pekinem, a za kilka lat także Polska ma szczycić się nowym superlotniskiem, które według planów już w momencie otwarcia ma zmieścić co najmniej 45 milionów pasażerów. Zbliży się wówczas do pierwszej dziesiątki największych lotnisk w Europie, których ranking znajduje się poniżej.

najwieksze lotniska w europie heathrow

1. Heathrow – Londyn, Wielka Brytania

Lotnisko to odprawiło w 2017r. 75,5 milionów pasażerów, obsługując blisko 457,000 lotów do niemalże 180 celów w 90 krajach. Jest to drugie największe lotnisko na świecie, a wyprzedza je jedynie port lotniczy w Dubaju. Na tą chwilę na lotnisku działają dwa pasy startowe, jednak na 2026 zaplanowano wybudowanie trzeciego pasa, który miałby znacząco podnieść liczbę obsługiwanych lotów.

najwieksze lotniska w europie paryz

2. Charles de Gaulle – Paryż, Francja

Budowa lotniska rozpoczęła się w 1966 i pierwotnie nazwane było ono Aéroport de Paris Nord (Północne lotnisko w Paryżu). Cztery lata później, tuż tpo śmierci Charlesa de Gaulle – lidera Wolnej Francji i jej prezydenta w latach 1959-1969 – zmieniono jego nazwę. Przez to francuskie lotnisko o powierzchni 3200 hektarów w 2017 roku podróżowało blisko 69,5 milionów pasażerów.

najwieksze lotniska w europie amesterdam

3. Schiphol – Amsterdam, Holandia

Ostatnie miejsce na podium największych lotnisk Europy zajmuje główne międzynarodowe lotnisko Holandii. W2017 obsłużyło 68,5 milionów pasażerów oraz przewiozło 1,7 milionów ton bagażu podczas blisko 480 tysięcy lotów do 176 portów lotniczych całego świata. W 2019 roku rozpoczęła się budowa nowego terminalu, który zostanie oddany do użytku dopiero za kilka następnych lat.

najwieksze lotniska w europie frankfurt

4. Frankfurt Main – Frankfurt, Niemcy

Jako piąte w kolejności największe niemieckie miasto, Frankfurt jest domem dla czwartego z największych lotnisk Europy. Według statystyk, blisko 64,5 miliony pasażerów skorzystało z tego lotniska w 2017 roku. Położony nad Menem u naszych zachodnich sąsiadów port lotniczy obsługuje rocznie ponad 462 tysiące lotów aż do 293 miejsc, co czyni je lotniskiem obsługującym największą ilość kierunków.

najwieksze lotniska europy ataturk

5. Ataturk – Stambuł, Turcja

W 2017 lotnisko to obsłużyło 63,9 milionów pasażerów, z czego ponad 41 milionów stanowili turyści. Port lotbiczy Ataturk oferuje loty w 273 kierunkach, co pod tym względem stawia je na drugim miejscu na świecie, zaraz po Frankfurcie. Tureckie lotnisko zawdzięcza tak wysoką pozycję w rankingu w dużej mierze swojej korzystnej lokalizacji pomiędzy dwoma kontynentami. Jeszcze do 2015 roku, w którym Turcja doświadczyła tragicznego wzrostu liczby ataków terrorystycznych i zamachu stanu, lotnisko to znajdowało się na trzecim miejscu podium, jednak po dramatycznych wydarzeniach wyprzedziły je porty z Holandii i Niemiec.

Top