Jesteś tutaj
Home > Technologia > 5 najbardziej niesamowitych wynalazków zainspirowanych filmami

5 najbardziej niesamowitych wynalazków zainspirowanych filmami

wynalazki filmy science fiction

Scenariusz dobrego filmu science-fiction musi widzowi co najmniej wydawać się realistyczny. Obecnie, w czasie pędzącego rozwoju technologicznego to, co kiedyś było jedynie wymysłem scenarzystów, przybiera dzisiaj jak najbardziej rzeczywiste kształty – nie brakuje naukowców i inżynierów, którzy zainspirowani tym, co widzieli na ekranie telewizora, tworzą niewiarygodne wynalazki.

Oto nasz subiektywny ranking 5 najbardziej niesamowitych wynalazków zainspirowanych filmami science-fiction.

1. Peleryna niewidka

wynalazki z filmow science fiction peleryna niewidka
fot. telegraph.co.uk

Motyw nakrycia umożliwiającego uniewidocznienie przykrytego nim obiektu pojawiał się w wielu produkcjach filmowych, i to nie tylko science-fiction ale także w tych z gatunku fantastyki, jak np. filmy o przygodach  Harry’ego Pottera.  Dzięki wynalazkowi Amerykańskich naukowców peleryna czy czapka niewidka powoli przestają być tylko filmową fikcją.  Opracowany przez nich materiał przeznaczony do użytku armii USA sprawia, że nakryty nim obiekt wydaje się zupełnie płaski i niewidoczny. Materiał użyty do stworzenia takiego „magicznego” nakrycia złożony jest z kilku warst o specjalnych właściwościach, które maskują zakrywaną, uwypukloną powierzchnię – nakryty nim obiekt nie znika więc w sensie dosłownym, ale staje się idealnie zakamuflowany, a więc i niewidoczny.

2. Adamantium

wynalazki z filmow science fiction adamantium
fot. antyradio.pl

Wiecie, skąd wzięła się nadludzka siła i odporność Wolverine’a? Oczywiście, że z jego endoszkieletu skonstruowanego z Adamantium – fikcyjnego, niemalże niezniszczalnego metalu. Twórcy kultowego komiksu Marvela nie przypuszczali chyba nigdy, że ich wyobraźnia zainspiruje naukowców do prac nad wynalezieniem mieszanki metali tak mocnej, jak szkielet ich superbohatera.  Prace nad rzeczywistym odpowiednikiem Adamantium wciąż trwają, ale wiadomo już, że do jego stworzenia użyty zostanie stop metalu zwanego hafn, węgla oraz azotu.

3. Tricorder

wynalazki z filmow science fiction tricorder
fot. popsci.com

Tricorder to pochodzące z filmu “Star Trek” urządzenie, za pomoca którego bohaterowie filmu mogli zbadać ciało rannej osoby, a nawet zdiagnozować stan techniczny statku kosmicznego. Choć zajęło to wiele czasu, naukowcy w końcu uporali się ze zbudowaniem prawdziwego Tricordera – wynalazek nazywa się Scanadu i jest w stanie odczytać temperaturę ludzkiego ciała, poziom jego dotlenienia, ciśnienie krwi, a nawet rytm serca, i to wszystko w zaledwie  30 sekund od przystawienia go do czoła badanej osoby. Scanadu sprawdza się świetnie do zadań medycznych, niestety nie jest jeszcze w stanie wykrywać problemów statków kosmicznych.

4. Incepcja

wynalazki z filmow science fiction incepcja
fot. dziedzictwowyobrazni.blogspot.pl

Kino science-fiction zabawiało się pamięcią widzów nie raz, chociażby w filmie “Pamięć absolutna”. Zafascynowani tą tematyką naukowcy z dzieciny neurobiologii postanowili pójść o krok dalej i przeprowadzić eksperymenty inspirowane nie tylko tym filmem, ale i ingerencją w marzenia senne znaną np. z filmu „Incepcja”. Podczas eksperymentu na śpiących myszach, podłączonych do elektrod, naukowcy stymulowali jej mózg do tworzenia konkretnych wspomnień. Mysz po wybudzeniu umieszczona została w labiryncie, którego przejscie tym razem zajęło jej aż pięć razy dłużej niż zwykle. Stało się tak, ponieważ naukowcy „przekonali” jej mózg, że jest bardzo szybka i zwinna, dlatego nie musi się zbytnio starać, aby pokonać trasę wiodącą przez labirynt. Aż strach pomyśleć, jakie konsekwencje może mieć kiedyś przeprowadzanie takich eksperymentów na ludzkich umysłach.

5. Railgun

wynalazki z filmow science fiction railgun
fot. nocookie.net

Działa elektromagnetyczne w świecie science-fiction istniały chyba od zawsze. Najbardziej znane są z takich hitów kinowych jak “Elysium”, “Babilon 5” czy “Człowiek Demolka”, w którym Wesley Snipes używał słynnego już Railguna. A czym dokładnie są te supermocne maszynerie? To rodzaj artyleryjskiej broni kinetycznej, czyli po prostu wojskowych wyrzutni, które zamiast prochu korzystają z energii elektromagnetycznej. Są niebywale szybkie, wydajne, a ich zasięg przewyższa wszystkie dotychczasowe rakietnice. Wystrzeliwane z nich pociski potrafią przebić nawet trzy warstwy betonowych murów. Który kraj na świecie chciałby najbardziej mieć taką broń w swoim arsenale? Oczywiście, że Ameryka, która na badania nad działami elektromagnetycznymi podobnymi do Railguna wydała do tej pory już ok. 6 miliardów dolarów.

Który z tych wynalazków jest według Was najbardziej niesamowity?

Top