Jesteś tutaj
Home > Ciekawostki > TOP 20 ciekawostek o zamku Windsor

TOP 20 ciekawostek o zamku Windsor

zamek-windsor-anglia-ciekawostki

Zamki odgrywały w Wielkiej Brytanii ważną militarną, gospodarczą i społeczną rolę od samego początku, tj. odkąd po zwycięskim najeździe w 1066r. Normanowie poczęli wznosić fortyfikowane budowle na terenie całego podbitego przez siebie kraju. Z rozkazu ich przywódcy, króla Wilhelma I Zwycięzcy, Normanowie otoczyli Londyn pierścieniem dziewięciu zamków, z których każdy znajdował się w odległości od 30 do 50 km od siebie i w zasięgu jednego dnia marszu od Londynu. Najbardziej imponującym z całej dziewiątki był bez wątpienia zamek Windsor i właśnie to niezwykłe miejsce postanowiliśmy przybliżyć wam w poniższym zestawieniu 20  interesujących ciekawostek.

1. Zamek Windsor jest nie tylko największym zamkiem w Anglii (zajmuje powierzchnię 5,3 hektara ), ale jest także najstarszym i jednocześnie największym zamkiem na świecie wciąż używanym przez panującego monarchę.
2. Najstarsza cześć zamku Winsdor została wzniesiona w XI wieku, po zwycięskiej inwazji Normanów na Anglię. Zamek, wzniesiony z inicjatywy Wilhelma I Zdobywcy, zbudowany został w stylu motte – na specjalnie utworzonym stożkowatym wzniesieniu terenu znajdowała się drewniana wieża, z której rozciągał się widok na strategicznie znaczący odcinek Tamizy.
3. Choć wybudował go Wilhelm I, to Henryk I był tym monarchą, który zamieszkał w zamku jako pierwszy. To za czasów jego rezydowania w Windsorze wszystkie drewniane wierze i mury zamku zostały zastąpione kamiennymi.
4. Król Edward III rozbudował posiadłość o kaplicę św.Jerzego, która jest główną siedzibą Orderu Podwiązki – najstarszego do dzisiaj zakonu rycerskiego świata (którego założycielem był również król Edward III) . Odznaczenia nadawane przez Order Podwiązki są trzecim co do ważności odznaczeniem państwowym w Wielkiej Brytanii.
5. Henryk VIII Tudor uwielbiał spędzać czas w zamku Windsor, wydał fortunę na jego rozbudowę i ulepszenie, a po śmierci został pochowany w jednej z kaplic należących do całego kompleksu. Szczególnie ekstrawaganckim elementem, o jaki ten władca wzbogacił królewskie włości, był kort tenisowy utworzony u podnóży zamkowego wzgórza.

zamek-windsor-anglia-ciekawostki-2

6. Córka Henryka VIII, Elżbieta I, odziedziczyła po ojcu miłość do tego miejsca, i podobnie jak on, nie szczędziła pieniędzy na jego rozbudowę, uczyniła go także miejscem ważnych i licznych spotkań dyplomatycznych. Gdy czuła się zagrożona, chroniła się w jego murach – zamek Windsor, który jak wierzyła był w stanie przetrwać nawet zbrojne oblężenie, dawał jej poczucie bezpieczeństwa.
7. Lata panowania królowej Wiktorii i księcia Alberta były dla zamku czasem największej towarzyskiej świetności. Pojawiali się tu liczni dyplomaci i prominenci z kraju i zza granicy, którzy po uroczystym posiłku często pozostawali w zamku także na nocleg. Po śmierci ukochanego męża Alberta, który pochowany został w pobliżu posiadłości, królowa nakazała utrzymanie należących do niego komnat dokładnie w takim stanie, w jakim były w dniu jego odejścia, ogłosiła również wieloletnią żałobę obejmującą całą posiadłość. Od tego czasu Wiktoria nigdy już nie przestała nosić wyłącznie czarnych strojów i poczęła unikać publicznych wystąpień – to wówczas przylgnęło do niej określenie “Wdowa Winsdor”.
8. Edward VII, który zasiadł na angielskim tronie w 1901r., był władcą który zmodernizował zamek zgodnie z ówczesnym postępem techniki – z jego polecenia zainstalowano oświetlenie elektryczne oraz centralne ogrzewanie w większości pokoi, zainstalowano linie telefoniczne i wybudowano garaże dla automobili, których pierwsze egzemplarze dopiero co pojawiły się na świecie.
9. Z powodu antyniemieckich nastrojów, jakie ogarnęły Brytyjczyków po Pierwszej Wojnie Światowej, Rodzina Królewska zdecydowała się zmienić swoje niemieckie nazwisko rodowe, Sachsen-Coburg-Gotha na Windsor, zaczerpnięte właśnie z nazwy zamku.
10. Podczas niemieckich nalotów na Wielką Brytanię w czasie II Wojny Światowej okna zamku zostały zasłonięte, wyniesiono z niego większość dzieł sztuki, aby uchronić je przed zagubieniem lub zniszczeniem, zabezpieczono kosztowne żyrandole i wzmocniono sufity komnat. Choć opinia publiczna była wówczas przekonana, że rodzina królewska spędza noce w Pałacu Buckingham, w rzeczywistości przybywali oni w londyńskim pałacu tylko za dnia, a wieczorami dla bezpieczeństwa wracali do zamku Windsor.

zamek-windsor-ciekawostki-anglia

11. Jelenie, które zamieszkiwały park otaczający zamek, zostały w czasie wojny przetransportowane w okolice szkockiego zamku Balmoral. Wielkie połacie królewskiego parku Windsor zostały wówczas zaorane i przekształcone w pola uprawne, a produkowana tam żywność przekazywana była brytyjskiej armii.
12. W 1992r. w zamku wybuchł ogromny pożar – przez 15 godzin walczyło z nim ponad 200 strażaków. Zarówno przez ogień jak i wodę, którą go gaszono, poważnie ucierpiało ponad 100 pokoi. Koszt restauracji zamku wyniósł 37 milionów funtów i został sfinansowany z dochodu z biletów wstępu do części Pałacu Buckingham, którą udostępniono zwiedzającym właśnie w celu zebrania funduszy na odbudowę zamku Windsor.
13. Długo wierzono, że rzeźbiarz, który stworzył miedzianego konia górującego nad aleją Long Walk prowadzącą do zamku, popełnił samobójstwo ze wstydu, ponieważ… zapomniał umieścić strzemion na koniu. W rzeczywistości była to tylko legeneda, a autor rzeźby żył blisko 70 lat.
14. Komedia Williama Szekspira, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, której tutuł nawiązuje bezpośrednio do miasta Windsor i znajdującego się w nim zamku, według niektórych badaczy literatury została napisana specjalnie na jedną z uroczystości nadania Orderów Podwiązki i została wystawiona w zamkowej bibliotece przed samą królową Elżbietą I.

zamek-windsor-anglia-ciekawostki-4
15. Tzw. Wielka Kuchnia w zamku Windsor służyła 32 monarchom i będąc w ciągłym użytku od ponad 750 lat, jest bezsprzecznie najstarszą kuchnią w Anglii. W królewskiej kuchni pracuje blisko 70 osób, a znajdujące się w niej zegary zawsze śpieszą się o pięć minut, aby jedzenie nigdy nie zostało przyniesione za późno.
16. W zamku Windsor znajduje się tysiąc pokoi.
17. Największym pokojem w zamku jest Sala Św. Jerzego, która mierzy 55,5m długości i 9m szerokości.
18. Najstarsze szklane okno, jakie zachowało się w zamku, pochodzi z ok. 1236r. i najprawdopodobniej było prezentem ślubnym od króla Henryka III dla jego żony Eleonory Prowansalskiej.
19. Choć królowa Elżbieta II przebywa w posiadłości głównie podczas weekendów i organizowanych tam oficjalnych państwowych bankietów (jej główną siedzibą jest pałac Buckingham), zamek zatrudnia aż 150 pracowników, którzy dbają o utrzymanie go w należytym porządku.
20. Zamek Windsor jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Wielkich Brytanii i co roku odwiedza go ok. milion zwiedzających.

Mieliście kiedyś okazję zwiedzić zamek Windsor?

Top