Lata 80. były okresem, który przyniósł niezwykłą odwagę i kolorową ekstrawagancję w modzie. Choć niektórzy mogą uznać ją za kiczowatą, to fakt, że wiele trendów z tamtej dekady wciąż cieszy się ogromną popularnością. W tym artykule spojrzymy na prawdziwą modę lat 80., co wtedy noszono i jakie postaci wpływały na trendy tego okresu.

Indywidualizm i odwaga w modzie damskej

Moda damska lat 80. była przede wszystkim wyrazem indywidualizmu i odwagi. W tamtych czasach panował trend sportowych kombinezonów i jaskrawych kolorów. Jednym z charakterystycznych elementów były też marynarki z poduszkami na ramionach, które nadawały sylwetce efekt „odwróconego trójkąta”. To było odzwierciedlenie siły i pewności siebie, jakie cechowały tamte kobiety. Podstawą stylizacji były jeansy, a szczególnie popularne były „marchewki” czyli dzisiejsze mom jeans z wysokim stanem i zwężanymi nogawkami.

Warto też wspomnieć o modzie rockowej, która miała duże znaczenie w latach 80. Skórzane ramoneski z ćwiekami oraz luźne dżinsowe katanas były obowiązkowym elementem garderoby modnych kobiet tamtego okresu. I do dzisiaj wiele z tych trendów jest na topie!

Sukienki i wieczorowe stylizacje

Oczywiście nie można zapomnieć o sukienkach, które odgrywały ważną rolę w modzie lat 80. Najchętniej wybierano miękkie i przyjemne w dotyku welurowe materiały oraz koronki. Na co dzień panie często nosiły garsonki z obcisłymi spódnicami i luźnymi koszulami. Natomiast na wieczorne wyjścia modne były miniówki, sukienki z falbanami i cekinami, w stylu disco. Warto zauważyć, że popularne były fasony w kształcie litery V oraz welwetowe „małe czarne”. Do tych stylizacji doskonale pasowała duża ilość biżuterii i mocny makijaż.

Inspiracje z lat 80. – Serial „Miami Vice”

Moda męska lat 80. również miała swoje charakterystyczne trendy. Jednym z najbardziej ikonicznych seriali tamtego okresu był „Miami Vice”, który wpłynął na historię mody i zapoczątkował nową jakość rozrywki telewizyjnej. Stylizacje detektywów James’a „Sonny” Crocketta i Ricardo „Rico” Tubbs’a były pełne odwagi i kolorów. Kolorowe garnitury zestawione z t-shirtami i butami, które odsłaniały kostki, łamały dotychczasowe schematy męskiej mody. Ta odważna i swobodna estetyka zyskała wielu zwolenników.

W latach 80. panowie chętnie inspirowali się stylizacjami bohaterów serialu „Policjanci z Miami” oraz businessmanów z Wall Street. Moda męska skupiała się przede wszystkim na garniturach. Luźne marynarki, proste nogawki, białe koszule i krawaty śledzie były bardzo popularne. Do tego dołączył powrót dżinsów w nowej, „marmurkowej” formie, oraz koszulki polo. Styl oparty na połączeniu luzu z odrobiną elegancji pozwalał mężczyznom wyrazić swoją indywidualność.

Powrót do lat 80. – Moda, która trwa

Mimo, że lata 80. minęły już dawno temu, wiele elementów z tamtej dekady nadal jest obecnych w modzie. Ramoneski, mom jeans, oversizowe marynarki – to tylko niektóre z przykładów trendów, które cieszą się popularnością do dzisiaj. Wiele projektantów modowych wciąż szuka inspiracji w modzie lat 80., co dowodzi, że ta dekada miała niezwykły wpływ na świat mody.

Podsumowując, lata 80. to czas odwagi, kolorów i indywidualizmu w modzie. Moda damska lat 80. była pełna sportowych kombinezonów, jaskrawych kolorów i wyrazistych fasonów. Moda męska z kolei skupiała się na garniturach, luźnych marynarkach i dżinsach. Dzisiaj wiele elementów z tamtej dekady powraca i cieszy się ogromną popularnością. Lata 80. niezmiennie inspirowały świat mody i wpływają na trendy do dziś.

Udostępnij