Jesteś tutaj
Home > ShowBiz > 7 najbardziej lubianych misiów z bajek

7 najbardziej lubianych misiów z bajek

ulubione misie z bajek

Pluszowe misie są ulubionymi przytulankami nie tylko maluchów. Od kiedy telewizja zaczęła emitować dobranocki, gadające niedźwiadki zawładnęły światem dziecięcych bajek, stając się do dzisiaj najbardziej lubianymi postaciami fikcyjnymi. Rozważne, głupiutkie, czasem nieco złośliwe i zabawne, zawsze lojalne, przyjacielskie i opiekuńcze –  misie to postacie bajkowe, których nie sposób nie lubić.

Oto lista 7 najpopularniejszych i najbardziej lubianych misiów znanych z telewizyjnych bajek.

1. Kubuś Puchatek

kubus puchatek

Kubuś Puchatek to bez wątpienia najbardziej znana postać bajkowa świata. Pierwsza książeczka o przygodach tego misia o bardzo małym rozumku i jego przyjaciołach została napisana w 1926r. przez A.A. Milne.Tytułowy bohater opowiadań zawdzięcza swoje imię maskotce syna pisarza, Krzysia , który to z kolei stał się pierwowzorem postaci chłopca o tym samym imieniu. Pięć lat po powołaniu misia do życia Puchatek był już wart ponad 50 mln dolarów. W 1961 r. koncern Walt Disney Productions pozyskał licencję min. na produkcję filmów animowanych o przygodach misia i jego przyjaciół, czyniąc go najbardziej rozpoznawalnym bohaterem bajkowym świata.

2. Miś Uszatek

mis uszatek

Misia Uszatka stworzył w 1957 r. pisarz Czesław Janczarski . Zanim w 1975 r. wytwórnia Se-ma-for wyprodukowała serial o przygodach misia, po którym nastąpiła eksplozja popularności Uszatka, gościł on tylko na łamach pisemka dla dzieci i w książeczkach. Serial o Uszatku jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej – był emitowany min. w Holandii, na Węgrzech i w Japonii, a w Słowenii i Filandii pokazywany jest do dzisiaj. W Polsce, w rankingu popularności rodzimych filmów animowanych, wyprzedzają go jedynie przygody Bolka i Lolka.


3. Gumisie

gumisie

Gumisie powstały w połowie lat 80tych ubiegłego wieku w wytwórni Walta Disney’a. Inspiracją do stworzenia tych leśnych bohaterów były Gummibaerchen – słodkie żelki w kształcie misiów. Piosenka z serialu o Gumisiach, które po wypicu magicznego eliksiru z gumijagód są w stanie skutecznie bronić się przed wrogami, jest do dzisiaj jednym z najbardziej znanych disney’owskich utworów muzycznych, który w polskiej wersji wykonywany był przez tragicznie zmarłego Andrzeja Zauchę.

 4. Miś Yogi

mis jogi

Miś Yogi, postać stworzona przez wytwórnię Hanna-Barbera, zadebiutował na ekranach w 1958r. w serialu Pies Huckleberry. Mówiący rymami miś tak spodobał się widzom, że wkrótce stworzono serial o jego przygodach, który popularnością znacznie przebił perypetie Psa Huckleberry’ego. Obok Yogiego, który zamieszkował fikcyjny park narodowy Jellystone, w każdym odcinku pojawiał się jego przyjaciel, niedźwiadek Boo Boo, razem z którym zdobywali jedzenie najchętniej przez kradzież koszów piknikowych.

5. Troskliwe misie

troskliwe misie

Troskliwe misie zostały stworzone w 1981r. przez Elenę Kucharik jako nadruki na kartki z życzeniami.  Kilka lat później misie doczekały się swoich pluszowych wersji, by wkrótce potem trafić na ekrany telewizorów. To, co najbardziej odróżnia te misie od pozostałych bajkowych niedźwiadków to umieszczone na ich brzuszkach insygnia, które symbolizują osobowość zwierzaka i  to, o co każdy z nich troszczy się najbardziej. 6. Niedźwiedź Baloo

niedzwiedz baloo

Baloo to jeden z bohaterów powieści Księga Dżungli napisanej w 1894r. przez Rudyarda Kiplinga. Na ekranach pojawił się w kilku produkcjach Wytwórni Walta Disney’a, min. w filmowej wersji Księgi Dżungli oraz w serialu Super Baloo, w którym niedźwiedź ten jest zapalonym pilotem, a u jego boku pojawiają się inne drugoplanowe postaci z powieści Kiplinga. Disney’owski Baloo nieco różni się od swojego pierwowzoru – jest mało rozsądny i uwielbiający dobrą zabawę, jednak tak jak stworzony
ponad wiek temu przyjaciel Mowgliego jest lojalny i opiekuńczy, czym niewątpliwie zaskarbił sobie sympatię widzów w wielu krajach.

7. Miś Colargol

mis colargol

Colargol to postać stworzona przez francuską pisarkę Olgę Pouchine w latach 50tych minionego wieku. Słuchowiska o przygodach tego kochajęcego śpiew i podróże misia cieszyły się wielkim zainteresowaniem i wkrótce zlecono polskiej wytwórni Małych Form Filmowych Se-ma-for wyprodukowanie serialu lalkowego o Coralgolu. Serial emitowany był w blisko dwudziestu krajach, w których jego bohater znany był pod różnymi imionami, min. jako miś Barnaby, Jeremy czy Oliver.

Czy w naszym rankingu najbardziej znanych misiów jest też Wasz ulubiony bohater z dzieciństwa?

 

Top