Jesteś tutaj
Home > Świat > 5 największych wulkanów

5 największych wulkanów

najwiekszy wulkan swiata

Uformowane z warstw lawy, wulkany mogą kryć się w głębinach mórz lub górować nad powierzchnią ziemi. Najbardziej masywne wulkany świata mają budowę tarczową – są niskie i spłaszczone, lecz rozpościerają się na dużej przestrzeni, prawie całkowicie uformowane są z rzadkiej, szybko płynącej lawy. Wyższe wulkany to tzw. stratowulkany, które charakteryzuje stożkowa budowa powstała z lepkiej, gęstej i wolno przesuwającej się lawy, w której zastygają min. głazy, kamienie i popioły powstałe na skutek erupcji.

Poniższy ranking największych wulkanów świata klasyfikuje je pod względem objętości (masywności) a nie wysokości, stąd na pierwszym miejscu listy znajduje się wulkan, który pnie się w górę jedynie na 4,000m – całkiem przeciętna wysokość jak na wulkan (dla porównania Ojos del Salado, najwyższy wulkan świata sięga 6,887 m.).

1. Masyw Tamu – 2,5 mln m³

najwiekszy wulkan masyw tamu

Znajdujący się pod wodami Oceanu Pacyficznego w odległości ok 1,600 km od Japonii, Masyw Tamu to największy wulkan świata. Dopiero w 2013r.  naukowcy stwierdzili, że jest on samodzielnym wulkanem, a nie jak wcześniej sądzono, systemem wielu mniejszych wulkanów. Tamu jest wygasły –  jego ostatnia erupcja miała miejsce ok. 144 mln lat temu.


2. Mauna Loa – 40 000 km³

najwieksze wulkany mauna loa

Podobnie jak największy wulkan świata Tamu, również Mauna Loa jest wulkanem tarczowym, jednak tylko nieco ponad połowa tego kolosa znajduje się pod powierzchnią Oceanu Pacyficznego. Mauna Loa jest jednym z pięciu wulkanów znajdujących się na Hawajach. Jego ostatnia erupcja zdarzyła się w 1984r., a na przestrzeni minionych 170 lat wulkan ten wypluwał lawę 33 razy.

3. Kilimandżaro – 4,800 km³

najwiekszy wulkan kilimandzaro

Majestatyczne Kilimandżaro to najbardziej znana góra Afryki. Tworzona jest ona przez trzy wulkany wznoszące się nad Tanzanią i Kenią. Ostatnia duża erupcja tego stratowulkanu miała miejsce ok. 360 000 lat temu, jednak mniejsze kratery powstałe na wierzchołku góry datuje się ok. 10 000 lat wstecz.

4. Sierra Negra – 580 km³

najwieksze wulkany sierra negra

Sławna wyspa Galapagos istnieje dzięki czynnym wulkanom. Sierra Negra to największy z kilku wulkanów, które doprowadziły do wypiętrzenia się Isa Isabela, największej z wysp Galapagos. Sierra Negra wybuchał ponad 60 razy od 1835r., a dokładnie dziewięć lat temu wyrzucił kolumnę pyłu na wysokość 7,5 km.


5. Iczyńska Sopka – 450 km³

najwieksze wulkany ichinsky

To największy z 29 aktywnych wulkanów rosyjskiej Kamczatki. Erupcje w ciągu ostanich 10 000 lat rozrzuciły lawę i popioły w promieniu 15 km od podstaw tego stratowulkanu. W dolinach u jego podnóża można odnaleźć ślady laharu, śmiertelnie niebezpiecznych lawin ze stopionych lodowców, śniegu i popiołów wulkanicznych.

Który z tych największych wulkanów świata chcielibyście najbardziej zobaczyć na własne oczy?

 

Top